7-8 червня 2018 року на факультеті іноземних мов і регіонознавства МДУ пройшла ювілейна XX міжнародна конференція «Росія і Захід: діалог культур». Вперше конференція була проведена в 1993 році, і за ці роки стала важливим науковим подією для російських і зарубіжних вчених, що займаються питаннями вивчення взаємодії культур, комунікації та міжкультурної взаємодії.
В цьому році в конференції взяло участь понад 170 осіб з Росії, Італії, Туреччини. Пленарне засідання ювілейної конференції відкрила в.о. декана факультету іноземних мов і регіонознавства Г.Г. Молчанова. У доповіді «" Росія і Захід: діалог культур "в нову історичну епоху» зав. кафедрою регіональних досліджень ФІЯіР А.В. Павлівській були висвітлені історія і перспективи наукового розвитку конференції. На пленарному засіданні з доповідями також виступили професор М.І. Козьякова (тема доповіді - «Екологічний тренд як мегатенденція взаємодії культур») і зав. кафедрою іспанської мови ФІЯіР М.М. Раєвська (тема доповіді - «Простір Іберійської культури: подорож Дж. Борроу в Іспанії»).
Робота конференції продовжилася на секціях, де з науковими доповідями виступили представники провідних університетів Рима, Стамбула, Москви, Санкт-Петербурга та інших російських міст.
З історії
Конференція була задумана на факультеті іноземних мов МДУ в той період, коли спілкування людей перейшло з віртуального світу книг, передач на подобі «Їх звичаї» і напівміфічних оповідань рідкісних щасливців-мандрівників в світ реальний. І, як не дивно, саме близьке «Захід» (поняття, звичайно, цивілізаційне, а не географічне) виявився найменш зрозумілий росіянам. У свою чергу, і Захід кинувся в цю «terra incognita» і в черговий раз відкрив її для себе. Живе і активне спілкування зі світом викликало необхідність наукового вивчення проблем взаємодії культур, пошуку відповідей на питання, які не втратили своєї актуальності і понині. Саме конференція «Росія і Захід: діалог культур» перевела на початку 1990-х поняття «діалог культур» з суто філософського контексту в історико-культурний. Багато з наукових напрямків конференції стали основою для нових освітніх програм і спеціальностей. Наприклад, регіонознавство в його соціокультурному аспекті тісно пов'язане з проблематикою конференції.
Однією з найважливіших завдань конференції, успішно здійснених, було об'єднання зусиль вчених різних спеціальностей - істориків, лінгвістів, літературознавців, філософів, соціологів, мистецтвознавців і т.д., що займаються одними і тими ж проблемами в рамках своєї наукової спеціальності. У 1990-ті було важливо відновити наукові зв'язки між регіонами Росії та колишнього Радянського Союзу, і конференція успішно справлялася з роллю наукового «об'єднувача». За її програмами можна простежити основні етапи історії країни: зліт і падіння інтересу Заходу до нашої країни, фінансові кризи, під час яких число учасників різко скорочувалася і зводилося в основному до Москви і найближчих містах, періоди наукового буму, коли конференція збирала понад 300 учасників зі усіх куточків країни.
На першому етапі однією з найважливіших завдань конференції було встановлення контактів зі світовими вченими. Серед перших зарубіжних учасників конференції були найбільші фахівці в сфері взаємодії культур Росії і Заходу, серед них видатний історик-русист зі Стенфорда Терренс Еммонс (Почесний доктор МГУ з 2005 року), відомий славіст з Кембриджа, фахівець з російсько-британським зв'язків Ентоні Кросс, русист з університету Юваскюла Ерккі Пеуранен, один з найбільших фахівців з міжкультурної комунікації Донал Карбо з Массачусетського університету і багато інших.
За час проведення конференції на її майданчиках пройшли апробацію сотні кандидатських і докторських робіт, за її підсумками опубліковані десятки збірок, багатьом учасникам вона дала путівку в наукове життя. Збірники минулих конференцій розміщені на сайті www.regionalstudies.ru , Де з 2012 року знаходиться і електронний журнал «Росія і Захід: діалог культур».