З дітей дощу виростуть Гейтси і Ейнштейни

Яким би не був дитина, він вже чудо. & Nbsp;

У середу, 2 квітня, пройшов Всесвітній день поширення інформації про аутизм. Захворювання це досить рідкісне і незвичайне, тому знаємо ми про аутистів трохи і не завжди уявляємо, як ставитися до замкнутим, відстороненим дітям, які страждають на цю недугу. Малюків-аутистів не беруть в дитячі сади і школи, їх цураються однолітки на ігрових майданчиках, життя таких дітей з перших кроків перетворюється в життя ізгоїв. Але ж вони можуть стати повноцінними членами суспільства і навіть відомими особистостями. Про основні проблеми раннього дитячого аутизму (РДА) і методах подолання цієї недуги нам розповіли директор Центру психологічної корекції і розвитку "Моя дитина" Катерина Воробей, корекційний педагог цього центру Марина Нижнік, нейропсихолог Тетяна Кострицкая, дельфінотерапевт і психолог Богдан Поповський.

Аутизм - захворювання, пов'язане з затримкою психічного та мовного розвитку, стереотипним поведінкою (звичкою виконувати певні дії, наприклад, гризти нігті) і порушенням соціальної адаптації. Такі діти не люблять дотиків, не цікавляться іншими дітьми та іграшками, часто влаштовують істерики, кажуть про себе в 3-м або 2-му особі. Причини появи захворювання до цих пір невідомі. Перші ознаки проявляються у віці до трьох років: малюк з РДА поводиться відсторонено - не озивається на ім'я, усамітнюється, уникає візуального контакту. Затримка мовного розвитку, ігнорування зауважень дорослих, проблеми з простими іграшками - симптоми, що насторожують. "Діагностувати дитячий аутизм в Україні складно - немає стандартів і відповідної підготовки лікарів. Часто педіатр не розпізнає захворювання. А адже чим раніше аутизм діагностують, тим швидше почнеться терапія і тим більше у дитини шансів на повноцінне життя. Так що завдання батьків - вчасно визначити перші ознаки ", - пояснює Катерина Воробей.

Аутизм - це назавжди?

Люди з діагнозом "аутизм" можуть успішно адаптуватися в суспільстві, серед них талановиті люди зустрічаються в 10 разів частіше, ніж серед звичайних людей. Вчені Альберт Ейнштейн і Ісаак Ньютон, письменниця Вірджинія Вульф, кінорежисер Вуді Аллен, художники Вінсент ван Гог і Енді Уорхол, композитор Вольфганг Моцарт, підприємець Білл Гейтс і засновник Facebook Марк Цукерберг володіли або володіють ознаками аутизму.

"Сьогодні аутизм вважається невиліковним, - каже Катерина Воробей. - Але в дитячому віці може відзначатися ослаблення симптомів, після чого діагноз" аутизм "знімають, вказуючи його як розлад аутистичного спектру. Це можливо завдяки інтенсивній терапії".

Головне в лікуванні РДА

Дуже важливий комплексний підхід: діагностика, розробка індивідуального плану і безпосередньо терапія повинні проводитися спільно. У спеціалізованих центрах з дітьми-аутистами працюють психіатри, психологи, корекційні педагоги (дефектолог, логопед), арт-терапевти, інструктори ЛФК (лікувальної фізичної культури), АВА-терапевт (АВА-терапія (Applied Behavior Analysis) - прикладний аналіз поведінки, інтенсивна навчальна програма, заснована на поведінкових технологіях і методах навчання). З цими фахівцями повинні тісно співпрацювати і батьки.

Дитина в суспільстві

Для дитини з РДА важливе спілкування зі звичайними дітьми: колектив дозволяє маляті визначити себе як особистість і частина соціуму. Серед однолітків дитина-аутист зможе поступово вийти зі свого крихітного світу і увійти в світ великий. Ровесники допомагають хворій дитині подолати його недуга, але дбайливі батьки часто намагаються захистити своє чадо від спілкування з однолітками-аутистами, що не завжди правильно. Тим більше що перебування в дитячому колективі, на думку нейропсихолога Тетяни КОСТРИЦЬКИЙ, корисно не тільки дитині-аутисту, а й іншим малюкам: спілкування з "особливими дітьми" вчить проявляти терпимість і співчуття, формує комунікативні здібності.

альтернативний підхід

Допомогти дітям-аутистам можна і за допомогою казкотерапії, ігротерапії, використання методів альтернативної комунікації PECS (спілкування через обмін зображеннями).

Новий метод, який зараз інтенсивно застосовується в лікуванні аутизму, - пісочна терапія. На аутиста пісочниця діє за принципом: "Збери очі і руки!" Граючи з піском, дитина емоційно розслабляється, починає спостерігати за рухом рук, концентрувати погляд. Діти краще пізнають можливості свого тіла, у них поліпшується сенсорика і розвивається дрібна моторика. Під час "спілкування" з піском шкіра дитини "насичується" новими відчуттями: висока або низька чутливість шкіри може бути однією з причин порушення поведінки і затримки розвитку мови.

Анімалотерапії. Популярності набуває і такий напрямок, як анімалотерапія - лікування за допомогою тварин. Найбільш ефективними вважаються іпотерапія (лікування за допомогою коней) і дельфінотерапія (спілкування з дельфінами).

"Іпотерапія - особливо цікавий метод лікування, - говорить Марина Нижнік. - По-перше, кінь викликає у аутистів позитивні емоції. По-друге, для того, щоб втриматися верхи, дитині необхідно пристосовувати своє тіло до рухам тварини - такі вправи гармонізують психомоторну сферу дитини (координацію руху, відчуття рівноваги). Крім того, температура тваринного вище температури тіла людини і коли дитині пропонують виконати вправи на коні без сідла, він відчуває тепло тварини, що сприяє зняттю напруги ня ".

Позитивно впливає і курс дельфінотерапії. "Ранній дитячий аутизм - одне з основних захворювань, при якому дитині призначають курс дельфінотерапії, - розповідає Богдан Поповський. - Під час сеансів спілкування з дельфінами опрацьовується психоемоційна сфера пацієнта. У дитини підвищується мотивація до спілкування з батьками та однолітками, поліпшується координація рухів і моторика , стабілізується настрій, підвищується рівень самооцінки. Позитивні зрушення можуть бути помітні вже після перших занять ".

особливості навчання

Батькам дітей з РДА важливо розуміти, що аутизм - це не вирок. При ранньому виявленні захворювання і регулярних заняттях аутисти можуть вести порівняно нормальний спосіб життя. Але, на жаль, перешкод на шляху до одужання багато.

Головна проблема - відсутність в Україні налагодженої системи медичної, психологічної та соціальної допомоги дітям з РДА. Про те, як працювати з аутистами, знають одиниці, і зазвичай це - фахівці приватних закладів, яких небагато навіть у великих містах. Та й не кожна сім'я може собі дозволити віддати дитину в такий заклад. Адже в залежності від специфіки та глибини захворювання день навчання за індивідуальною програмою обійдеться в 300 грн (правда, заняття показані не кожен день).

Ще одна проблема - неготовність суспільства налагоджувати контакт з дітьми з синдромом РДА. До спілкування з аутистами не готові ні вихователі в дитячих садах, ні інші діти і їх батьки. Подібна ситуація і в школах. Зараз в Україні живе близько 500 дітей шкільного віку з офіційним діагнозом "аутизм". Хоча за неофіційною статистикою аутизмом хворіє одна дитина зі ста. Відповідно до Концепції розвитку інклюзивної освіти (затв. Наказом МОН України №912 від 01.10.2010), кожна дитина має право на освіту, в тому числі і діти з особливими потребами. І якщо батьки вирішують віддати "дитини дощу" в школу, перешкоджати цьому ніхто не буде, але фахівців по роботі з дітьми-аутистами в середньоосвітніх школах немає, і вчитися дитина буде в звичайному класі. У Києві, наприклад, є тільки одна державна школа зі спеціалізованими класами, де проводиться навчання дітей-аутистів.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Тетяна Балаклійська (м Харків ) Розповідає:

"Офіційно моєму синочкові Микиті поставили діагноз РДА в 4 роки, хоча ми запідозрили недобре, коли йому було ще два. Але, на жаль, в нашому місті дуже мало фахівців, які могли діагностувати аутизм. Кілька разів нам ставили помилковий діагноз, через цього ми втратили багато часу. Втім, навіть поставивши правильний діагноз, лікарі змогли запропонувати заняття в реабілітаційному центрі лише протягом місяця по два рази в тиждень з можливістю повторити курс через півроку. Звичайно, цього дуже мало для Микити. Ще одна проблема - най і центр, де займаються з аутистами: таких одиниці. Ми з Микитою займаємося по комплексній програмі: АВА-терапія, заняття з методики Монтессорі, логопед, відвідування залу сенсорної інтеграції та басейну. Результати вже зараз дуже хороші: синок став товариським, з'явився зоровий контакт і навички самообслуговування, навіть мова стала з'являтися. Звичайно, роботи ще дуже багато, але головне зараз - соціалізація. Повноцінне життя як дитини, так і його батьків можлива, якщо суспільство змінить своє ставлення до таких дітей. Може бути, ми стикаємося з нерозумінням через те, що багато людей просто не знають, що таке аутизм, і їм важко зрозуміти, чому зовні здорова дитина поводиться не так, як всі ".

МАЛЕНЬКИЙ ФЕНОМЕН. Миша Войтенко з м Хмільника (Вінницька обл.) До 2,5 років ріс і розвивався як звичайні дітки, але потім в організмі хлопчика відбулися якісь зміни, і протягом двох місяців він перестав розмовляти. Одні лікарі діагностували психомовного затримку, інші - аутизм.

"Ми багато їздили, шукали рішення проблеми, лікувалися, але особливих результатів нічого не приносило. А півроку тому приїхали до Києва, де почали вчитися в центрі лікувальної педагогіки. Пройшли два курси дельфінотерапії, а також медикаментозне лікування. І у нас з'явилися перші результати - в грудні минулого року Мишко знову заговорив! " - ділиться радістю мама Світлана.

Зараз Міші 6 років і йому вже пора готуватися до школи. Світлана виховує сина одна, допомагати намагаються рідні і близькі, але щоб наздогнати своїх однолітків, хлопчикові ще багато що належить пройти. Для повноцінного розвитку дитини дуже важлива сприятлива атмосфера в соціумі.

"Грає Миша найчастіше з дітьми молодшого віку - вони більш наївні і відкриті. Є добрі люди, які з розумінням ставляться до нас, але їх небагато. В основному чуємо:" Заберіть дитину додому! "," Заберіть його і посадіть в клітку, якщо він не знає, як себе вести! "- зі сльозами на очах розповідає Мішина мама.

Миша, до слова, особлива дитина не тільки через свого діагнозу - особливість хлопчика в його феноменальною здатності запам'ятовувати людей, дорогу, події ... Він в точності копіює звуки, голоси, інтонацію тварин і людей. Останнім часом почав проявляти інтерес до танців і малювання. Мама Світлана мріє про одне: щоб син пішов вчитися, як всі дітки, хоча і розуміє, що в звичайному класі йому буде поки важко.

new_image4_02

Терапія. Завдяки правильному лікуванню, Миша в цьому році піде в школу разом зі звичайними дітьми.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні Аутизм - це назавжди?