- Лінор Горалик
- Олена Стафьева
- що читати
- Енн Холландер « Погляд крізь одяг »
- Сьюзан Дж. Вінсент «Анатомія моди: Манера одягатися від епохи Відродження до наших днів»
- Журнал « Теорія моди: одяг, тіло, культура »
- Колін Макдауелл The Anatomy of Fashion: Why We Dress the Way We Do
- Fred Davis Fashion, Culture, and Identity
- Читати в інтернеті
- Історія дендизма
- Де вчитися в Москві
- Спецкурс в ММСИ «Артефакти: мистецтво в історії легендарних будинків моди XX-XXI століть»
- Курс лекцій «Теорія моди»
The Village продовжує пропагувати ефективне самоосвіта. На цьому тижні ми разом з експертами розбираємося, ніж може бути корисна історія костюма в повсякденному житті, а також які книги та журнали читати, якщо мода для вас більше, ніж остання колаборація Uniqlo.
Лінор Горалик
журналіст і культуролог
Навіть коли людина помирає від голоду, він вмирає одягненим. Мені здається, що ні з однією областю матеріальної культури наше життя не пов'язана так щільно, як з одягом: одяг - це і дзеркало всіх соціальних, громадських і політичних процесів, в які світ замішаний, і відображення нашої власної ідентичності, наших глобальних і швидкоплинних якостей . Рівне тому мені видається, що без розуміння того, як ми взаємодіємо з власним костюмом, неможливе повноцінне розуміння культури. На щастя, для людини, яка хоче краще розібратися в темі «Людина і його одяг», зараз існує маса можливостей - від книг і фільмів до відкритих курсів і лекцій. Скажімо, можна почати стежити за книгами, які виходять в серії «Бібліотека журналу" Теорія моди "»: більшість з них не просто прекрасно зроблені, але і відмінно, легко, читабельно написані і дуже якісно перекладені. А ще можна стежити за відкритими курсами Вищої школи економіки, лекціями журналу «Теорія моди» і так далі.
З фільмами все не так просто: Голлівуд - не великий любитель точності. З іншого боку, можна грати з собою в важливу і корисну гру: вибирати фільми або серіали про вигаданих світах, в яких ретельно розроблені костюми (скажімо, «Гра престолів» - прекрасний варіант), і вчитися дивитися на ці костюми з точки зору наших знань про одяг в реальному світі. Що вони говорять нам про політику, технологіях, економіці, гендерних відносинах? Тоді швидко з'ясовується, що, як і в реальному житті, одяг в хорошому кіно - це не просто «щоб красиво», а таємничий і яскравий мову, свого роду доповнена реальність, без якої все було б не так, як треба.
Якщо почати цікавитися темою, то негайно виявляється, що майже все, що ми дізнаємося про одяг, виявляється не тільки дуже цікавим, але і дуже особистим: мало які знання вдається так ефективно приміряти на себе.
Олена Стафьева
журналіст, модний оглядач
Мода - це поп-культура, а не «спадщина художників». Це не високе мистецтво, а частина масової культури. Чи потрібно мати якісь уявлення про історію музики, щоб слухати класику? Неодмінно, інакше буде просто нічого не зрозуміло. Висока, складно влаштована культура вимагає знань, вивчення її історії для розуміння. Масова культура - немає. Але, звичайно, якщо у вас є знання з історії культури взагалі, то вам краще буде зрозуміло, де місце Коко Шанель в історії моди, а де - Ельзи Скіапареллі.
Щоб розбиратися в моді, набагато важливіше читати хороших англомовних критиків - Кеті Хорін , Олександра Фері , Ванессу Фрідман . Крім того, варто знаходити і читати каталоги знаменитих виставок моди в Парижі, Лондоні, Нью-Йорку - ось вони дійсно дуже корисні і дають масу важливої інформації. Ще є колонка з історії моди Коліна Макдауелла на BoF . Але це якщо ви цікавитеся саме історією моди.
Якщо людина хоче краще розуміти культуру і моду як частина культури, він повинен ходити в музеї і на виставки - перш за все в Європі і в Америці, тому що у нас немає інституту фешн-виставок і фешн-кураторів. Це як з живописом: можна послухати лекції, але поки ви не почнете планомірно і послідовно їздити по музеях і дивитися всі важливі виставки, ви нічого не будете розуміти в мистецтві.
що читати
Енн Холландер
« Погляд крізь одяг »
Розповідь американського історика костюма Енн Холландер присвячений взаємодії людського тіла і одягу в класичних творах світового мистецтва. Вважається однією з фундаментальних книг по історії і теорії моди, з якої теж можна починати знайомитися з темою.
Сьюзан Дж. Вінсент
«Анатомія моди: Манера одягатися від епохи Відродження до наших днів»
Ще одне дослідження професора Нью-Йоркського університету Сьюзан Дж. Вінсент, де в кожному розділі детально розповідається, як і в які епохи мода ховала або підкреслювала ту чи іншу частину тіла. А щоб раптом не втомити читача сухими фактами про моделювання тіла за допомогою одягу, Вінсент розбавила текст величезною кількістю історичних анекдотів, тому нудно не повинно бути навіть тим, хто до моди не має ніякого відношення.
Журнал
« Теорія моди: одяг, тіло, культура »
Щоквартальний журнал видавництва «Новое литературное обозрение», присвячений моді як феномену культури. Насправді він більше схожий на серію книг до статей з історії костюма і дизайну; про зв'язок моди і міського життя, жіночності, мужності, проблеми споживання і на інші суміжні теми.
Колін Макдауелл
The Anatomy of Fashion: Why We Dress the Way We Do
Колін Макдауелл - один з найбільш шанованих оглядачів в індустрії моди, який пропрацював в цій сфері майже тридцять років. У книзі The Anatomy of Fashion він розповідає, як історія співвідноситься з модою, де зв'язок між будовою тіла людини і його одягом і чому стандарти краси змінюються кожні півроку. Від інших монументальних енциклопедій по темі ця відрізняється тим, що потік інформації тут підкріплений більш ніж 500 фотографій, ілюстрацій і кадрів з фільмів.
Fred Davis
Fashion, Culture, and Identity
Соціолог Фред Девіс обговорює кілька теорій про соціальної та психологічної значущості моди в сучасній культурі: що робить одяг модною і як мода визначає соціальний статус, гендерну ідентичність, сексуальність і навіть зміни в поведінці людини.
Читати в інтернеті
Історія дендизма
Невеликий курс доктора філологічних наук та автора книги «Денді: мода, література, стиль життя» Ольги Вайнштейн про те, як в XIX столітті відбулася революція в світі чоловічих костюмів. В курсі всього п'ять невеликих відеолекцій і ще 25 статей про виникнення і розвитку дендизму, включаючи історію про те, як Коко Шанель допомогла жінці стати денді, роздуми про те, чому Щоголєв навчили нащадків, і добірку анекдотів про графа Монтеск'ю.
Де вчитися в Москві
Лекторій Мамма і журналу «Теорія моди»
Відкритий лекторій для всіх, кому цікава теорія та історія костюма. Лекції ведуть постійні автори журналу, тому тут багато уваги приділяється саме дослідженню зв'язків моди і інших сфер. На найближчих розкажуть про історію танцювальних костюмів і про те, як змінювалося ставлення до моди в радянських фільмах. До того ж в Мамма часто проводять фотовиставки на суміжні з модою теми: наприклад, до кінця листопада там можна застати виставку перших модних фотографій «Едвард Штайхен у високій моді: роки співпраці з Сondé Nast».
Де: Мультимедіа-арт-музей
Коли: найближчі - 26 листопада і 17 грудня
Вартість: 500 рублів
Спецкурс в ММСИ «Артефакти: мистецтво в історії легендарних будинків моди XX-XXI століть»
Короткий цикл лекцій журналіста і аналітика в області моди, дизайну та архітектури Ілектри Канестрі, що викликав настільки великий ажіотаж, що реєстрація на них закінчується буквально за кілька годин. Стежити на анонсами наступних найкраще на сторінці музею в Facebook .
Де: лекторій в ММСИ на Тверському бульварі, 9
Коли: найближча - 27 листопада
Вартість: 500 рублів, по реєстрації
Курс лекцій «Теорія моди»
Двомісячний курс шеф-редактора однойменного журналу Людмили Аляб'єва більше підійде тим, хто серйозно зацікавився історією цієї сфери. Обіцяють розповісти про головні напрямки у вивченні моди, ключових термінах і теоріях, які використовують в так званій науці про моду. До кінця осіннього курсу, правда, залишилося всього три заняття, але наступний обіцяють повторити після новорічних канікул.
Де: Вища школа художніх практик та музейних технологій
Коли: перша половина 2016 року
Вартість: 11-14 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Ілюстрація: Настя Григор'єва
Що вони говорять нам про політику, технологіях, економіці, гендерних відносинах?Чи потрібно мати якісь уявлення про історію музики, щоб слухати класику?