Євгенія Єфименко, автор порталу Право.Ru
Деякі практикуючі юристи, накопичивши знання і досвід, мріють вчити студентів і впевнені, що мають до цього здібності. Якщо ви серед них, ваш ентузіазм може стати в нагоді. Що необхідно від фахівця, який поєднує основну роботу з викладанням, як отримати місце, скільки часу буде потрібно і як підготуватися до свого першого заняття, розповіли юристи, які працюють в МГУ, МГЮА, НДУ ВШЕ і американському коледжі.
Як почати викладати (і чи потрібно)
Усвідомлення потреби в викладанні - чертовски суб'єктивний процес, каже доцент, адміністратор Школи майстрів юридичного факультету МГУ імені М. В. Ломоносова Олександр Молотніков. За його словами, важливо не просто мати досвід і знання, а вміти їх узагальнювати, щоб реально чогось навчити. Молотніков радить почати з письмового аналізу проблем, з якими довелося зіткнутися юристу. Це допоможе не тільки систематизувати свої думки, а й оцінити їх з боку.
Університетам не вистачає «молодої крові», впевнений партнер Saveliev, Batanov & Partners, доцент факультету права НДУ ВШЕ Сергій Савельєв. «Наші вузи часто схожі на органи соцзабезпечення, які тримають в штаті неефективних викладачів, в них процвітає кумівство». Варто було б звернути увагу на молодих і пасіонарних викладачів, які при хорошій підготовці можуть провести семінар ефективніше, ніж рядовий викладач, каже Савельєв.
Найкоротший і перевірений шлях, щоб почати - це прийти на ту кафедру, де ви захищали диплом або кандидатську, нехай навіть не в минулому році. Завкафедрою зазвичай пам'ятають своїх «випускників», пояснює партнер «ФБК-Право» доцент кафедри конституційного права зарубіжних країн МДЮА Олександр Єрмоленко. Тут, як і всюди, важливі знайомства, важливо налагоджувати контакт з тими, хто вибирає викладачів, пояснює він. «Якщо ви прийдете на кафедру з вулиці і скажете:« Я тридцять років практикував цивільне право і хочу його викладати », на вас подивляться зі здивуванням і дадуть відповідь:« А з чого ви вирішили, що взагалі можете викладати? », - розповідає Єрмоленко. А в alma mater вас як мінімум вислухають і дадуть хороші поради щодо змісту курсу, додає Молотніков. За його відомостями, близько половини тих, хто веде практичні курси в Школі майстрів юрфаку МГУ - це його випускники.
Основні тимчасові витрати припадають не на самі заняття, а на підготовку. За словами Молотнікове, на одну годину майстер-класу потрібно витратити мінімум дві години підготовчої роботи. Єрмоленко стверджує, що все відносно: «Ти можеш готувати курс один місяць, а потім читати його три роки. Одні зміни в законодавстві можна подивитися перед заняттям, через інших доводиться переписувати весь курс ».
Не можна приходити непідготовленим. Можливо, одне заняття може ділитися професійними інсайда і юридичними байками, але якщо і далі не буде конкретики, студенти підуть. Залишаться найвибагливіші: який сенс по другому разу слухати лекції на тему «Я та інші великі юристи Росії».
Доцент адміністратор Школи майстрів юридичного факультету МГУ імені М. В. Ломоносова Олександр Молотніков.
Савельєв переконаний, що вмотивованим студенту треба пропонувати щось більше, ніж традиційні лекції, адже в епоху інтернету унікального контенту вкрай мало, а у відкритому доступі в мережі багато хорошої літератури. Цікаві можуть бути такі формати, як проекти, муткорти, ігрові процеси, тренінги. Савельєв радить приносити на заняття роздатковий матеріал - кращі зразки документів фірми (меморандуми, процесуальні документи, папери по операціях). Їх можна пов'язати з теорією, розібрати на семінарах, а потім запропонувати студентам підготувати щось аналогічне, каже юрист. За його словами, можна скласти і складні завдання, які мають десятки різних рішень в залежності від тих чи інших теоретичних концепцій, як робить Костянтин Ілліч Скловский на семінарах «Вишки» або РШЧП. Навіть теорію можна подати захоплююче, наприклад, через діалоги Сократа, каже Савельєв.
Молотніков радить практикам використовувати загальноприйняту термінологію, а не професійний сленг ( «генеральний директор», а не «гена», і т. Д.). Для студентів треба бути не богом з юридичної Олімпу, а старшим товаришем, з яким не страшно поставити запитання і порадитися після закінчення заняття, каже Молотніков.
Єрмоленко закликає не забувати, що викладання не може бути додатком до основної діяльності, це окремий вид роботи, якому треба вчитися.
Що таке прийняти іспит? Ви думаєте: «Посиджу, мучитимуть студентів - звучить заманливо». Але там все серйозно. Коли студенти починають заламувати руки і битися головою об стіл - вже не так весело. Якщо у вас група з 30 осіб, ви будете сидіти на одному місці п'ять годин. А на наступний день - ще п'ять годин, якщо у вас сесія. І так далі, поки всі групи не приймете. Ви до цього готові?
Партнер «ФБК-Право», доцент кафедри конституційного права зарубіжних країн МДЮА Олександр Єрмоленко
У викладанні є, звичайно, свої плюси, визнає Єрмоленко: деякі студенти пам'ятають вас і вдячні через багато років. Але не можна забувати, що це важка праця з повільною віддачею, підкреслює він. Хороший викладач відрізняється від поганого тим, що вміє «приземлити» предмет, навіть якщо це філософія, зазначає Єрмоленко: «Потрібно показати студентам, що знання можна застосувати, і розповісти, навіщо вони їм потрібні».
Як підготуватися до першого заняття
Як підготуватися до першого заняття зі студентами, розповіла редактор Ліза Нідхем, яка бере участь у викладанні предмету «Навички юридичного письма» в юридичному коледжі Мітчелла Хемлайна. "Pravo.ru" перевело частину її статті на Lawyerist.com.
Бути залученим викладачем може бути корисно - якщо вже не фінансово, то в професійному плані. Це особливо мудрий вибір, якщо ви вже присвятили кілька років юридичної практики та набралися знань з реального світу, якими готові поділитися зі студентами. Оскільки ви вже посередині кар'єрної драбини, вони будуть сприймати вас серйозно - заслуговуєте ви того чи ні.
Викладач в юридичному коледжі Мітчелла Хемлайна Ліза Нідхем
Щоб домогтися успіху, вам знадобиться більше, ніж просто знання.
Готуватися надто ретельно - невиліковне захворювання і ключ до успіху
На початку роботи ви будете збирати занадто багато матеріалу до кожного заняття. Тут є один-єдиний мінус. Ваші діти, домашні тварини, колеги та клієнти можуть злитися на те, що ви занадто багато часу пишете лекції. Моє правило - готувати приблизно в два рази більше, ніж я припускаю висвітлити. Так я впевнена, що мені вистачить матеріалу, якщо питань не виникне або я буду говорити занадто швидко (а я завжди говорю швидко, тому що я юрист).
Спирайтеся на практичний досвід
Викладачів залучають зі сторони, щоб вони ділилися своїм досвідом. Не бійтеся на нього спиратися, навіть якщо ви далекі від зірок юриспруденції. Студентам цікава щоденна життя юристів. Одна з ваших завдань - розповісти їм, що цікавого і важливого в вашій роботі, щоб вони змогли відчути залученість і ентузіазм в своїй.
Ваші регалії гарні, але ...
Деякі викладачі згадують про свої успіхи в навчанні і стажуваннях - так вони дають учням зрозуміти, що достатньо кваліфіковані, щоб читати лекції. Але це може напружувати студентів. Розповіді про те, як блискуче ви здали певний іспит, їх від вас відокремлюють, тому що вони можуть бути не впевнені, що самі його здадуть. Краще говорити про свої досягнення точно і скромно. Іншими словами, не бійтеся визнати, що самі чогось не знаєте.
Не бійтеся визнати, що не всі знаєте
Юрист не хоче бути тим, хто неправильно щось зрозумів або взагалі не знає відповіді. Але на якомусь етапі своєї вчительської кар'єри - швидше за все, початковому - ви зіткнетеся з жахливим почуттям, ніби тонете, коли не зможете відповісти на питання із залу. Чи не блефуйте ні за яких умов. Хтось в групі неминуче подивиться правильну відповідь і розповість іншим, а ви будете виглядати як блазень і хвалько. Краще визнати, що ви цього не знаєте.
джерело: портал Право.ru
Що таке прийняти іспит?Ви до цього готові?