З Тернополя: чого (хорошого) чекати від нового навчального року?

РІА Новини України

З наближенням першого вересня росте зацікавленість батьків і учнів про те, чого чекати в новому навчальному році, будуть якісь зміни в організації навчального процесу? Освітню реформу зараз активно обговорюють на різних рівнях, в тому числі і в соціальних мережах. Тому ми поцікавилися в міському управлінні освіти і науки Тернопільської міської ради, чи будуть якісь нововведення в тернопільських школах вже з першого вересня, пише Леся Заморська.

Триместри як альтернатива

Для повноцінного фізичного і розумового розвитку дітей необхідно чергування періодів напруженої роботи і відпочинку. Інформація про те, на які дні заплановані канікули в школах, цікавить не тільки учнів, а й їхніх батьків, адже тільки так можна проконтролювати процес виправлення низьких оцінок, запланувати періоди сімейного відпочинку, поїздки до бабусь і участь в конкурсах та змаганнях.

У соціальних мережах активно поширюється інформація про нову організацію навчального процесу в 2017-2018 навчальному році - триместрах. На відміну від семестрів, при такій системі час навчання розподіляється рівномірно, тобто ділиться на рівні частини і проміжки між навчанням і відпочинком практично однакові.

На думку фахівців, така організація навчального процесу допомагає правильно розподілити навантаження на школярів, не викликаючи перевтоми навіть в учнів початкової школи. У триместровій системі буде шість навчальних періодів - триместрів і шість періодів відпочинку - канікул. Тривалість кожного триместру - п'ять або шість тижнів, тривалість канікул - тиждень, виняток становлять двотижневі новорічні і тримісячні літні канікули.

Якщо введуть триместри, розклад канікул буде виглядати наступним чином: 1 триместр / осінні канікули - з 2 по 8 жовтня включно; 2 триместр / осінні канікули 2 етап - з 17 по 23 листопада включно; 3 триместр / зимові канікули - з 27 грудня по 8 січня включно; 4 триместр / зимові канікули 2 етап - з 21 по 27 лютого (іноді ці канікули звуться весняних) 5 триместр / весняні канікули - з 10 по 16 квітня включно; 6 триместр / літні канікули - з 1 червня по 31 серпня включно.

1 вересня в Києві

"Ми чекаємо прийняття нового закону України про освіту, - пояснює начальник управління освіти і науки Тернопільської міської ради Ольга Похиляк. - Проект є, за нього депутати повинні були голосувати ще в липні, але, на жаль, він до цих пір не проголосований. Про нововведення в освіті говорять на різних рівнях, але конкретних змін поки немає. Зараз в організації навчального процесу немає жодних змін, інакше у нас вже було б відповідну постанову міністерства ".

Оскільки управління освіти і науки Тернопільської міської ради керується нормативними документами МОН України, то терміни проведення канікул в загальноосвітніх навчальних закладах міста будуть визначені лише в кінці серпня, після проведення педагогічних рад. Триместри поки залишаються альтернативним проектом.

Триместри поки залишаються альтернативним проектом

Фото з відкритих джерел

Інклюзивних класів стало більше

Починаючи з 2013-2014 навчального року, в тернопільських школах працюють інклюзивні класи, в яких діти з особливими потребами навчаються разом зі звичайними учнями.

Такі вони вже є в семи загальноосвітніх навчальних закладах нашого міста. Зокрема в ТНВК №28, загальноосвітніх школах №8, 10, 14, 16, 23 і школі-колегіумі №12.

"Інклюзивне навчання ми ввели ще з 2013-2014 навчального року, - розповідає головний інспектор міського управління освіти і науки Ірина Маланчук. - Станом на 2016-2017 н. Р сім шкіл, в яких створені всі необхідні умови для навчання дітей з психофізичними недоліками. Зараз в них навчаються 32 учні. Їм допомагають 13 асистентів вчителів, а також психологи та логопеди ".

У 2017-2018 навчальному році планується розширення мережі інклюзивних класів. У кожному з навчальних закладів, де є інклюзивні класи, працює мультидисциплінарна команда, в яку входить асистент вчителя, психолог, логопед та інші фахівці.

Батьки дітей з особливими потребами кажуть, що навчання разом зі здоровими учнями дає позитивний результат - сприяє успішній соціальній адаптації.

"На жаль, щорічно збільшується кількість хворих дітей, які потребують інклюзивної форми навчання, - каже начальник міського управління освіти і науки Ольга Похиляк. - Ми створюємо їм відповідні умови, починаючи з дошкільних навчальних закладів. Раніше у нас були інклюзивні групи в садках № 2 , 8, 34. Тепер інклюзивне навчання має продовження в загальноосвітніх навчальних закладах ".

1 вересня в Ужгороді

Реформують початкову школу

Освітні нововведення стартували з реформи початкової школи. Починаючи з 2018-2019 навчального року, в Україні введуть 12-річне навчання і новий державний стандарт освіти.

"У 2017-2018 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах Тернополя його ще не буде, - зазначає заступник директора Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу Галина Федун. - Хоча в чотирьох районах Тернопільської області вже є експериментальні школи, де будуть впроваджувати новий державний стандарт початкової освіти вже з першого вересня ".

Читайте також: Корнійчук: в новому політсезоні важливо відокремити політиків і народ

Щоб бути готовим до освітніх реформ, в методичному центрі науково-освітніх інновацій та моніторингу йде підготовка методистів до роботи за новим ГОСТом. Для цього створили інтерактивну школу сучасного вчителя, яку презентували ще в травні. Протягом року методисти проведуть ряд тренінгів, щоб підготувати педагогів до наступного навчального року.

День знань у школі №41 у Вуглегірську

У тернопільських школах є ще одна позитивна тенденція - збільшується кількість класів "Інтелект України". Їх особливість в тому, що діти вчаться, граючи. Щомісяця батьки оплачують 190 грн. за навчальні матеріали - посібники, підручники та зошити. Проект "Інтелект України" вже ввели в школах №4, 5, 24, 28, спеціалізованої початковій школі першого ступеня з поглибленим вивченням іноземних мов та спеціалізованій школі першого ступеня повного дня з поглибленим вивченням основ економіки. З 2017-2018 навчального року проект «Інтелект України» впровадять в школах №13 та №18.