За що саме відповідає кожен антикорупційний орган в Україні

  1. Орфографічна помилка в тексті:

10 березня 2017, 9:43 Переглядів: 10 березня 2017, 9:43 Переглядів:   В Україні створено велику кількість антикорупційних органів

В Україні створено велику кількість антикорупційних органів. Фото: з відкритих джерел.

З початку 2014 року за тиском громадськості і міжнародних організацій Україна взяла курс на боротьбу з корупцією. З цією метою в системі правоохоронних органів були створені кілька нових органів. Найголовніші з них - Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) і Національне агентство запобігання корупції (НАПКА). Delo.UA вирішило розібратися, який орган і за що відповідає в боротьбі з корупцією.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ)

НАБУ - це перший орган, створений для боротьби з корупцією. Національне бюро було створено президентом України 16 квітня 2015 року. У той же день директором Бюро став Артем Ситник.

Створення Бюро було програмним пунктом коаліційної угоди парламентської більшості і вимогою Міжнародного валютного фонду. Подібні структури існують в США, Польщі, Франції, Сінгапурі, Ізраїлі, Індії.

Відповідно до закону, детективи Національного антикорупційного бюро здійснюють досудове розслідування злочинів, якщо сума хабара перевищує 500 мінімальних зарплат. На сьогодні це 1,6 млн гривень.

Агентство складається з центрального і семи територіальних управлінь, які є юридичними особами публічного права. Гранична чисельність НАБУ - 700 осіб, в тому числі не більше 200 чоловік командного складу.

Контроль за діяльністю Національного бюро здійснюється Комітетом Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією.

Національне агентство запобігання корупції

НАПКА має попереджувальну функцію з перевірки декларацій державних службовців і стилю їх життя, розкритті будь-якої інформації про факти корупції або зловживання посадою.

На відміну від НАБУ, головною метою НАПКА є не тільки топ-чиновники, але і всі чиновники України. Відповідно до закону, вони повинні фіксувати в декларації будь-яке майно, вартість якого перевищує 100 мінімальних зарплат (320 тисяч грн). До цього переліку потрапляють одяг, прикраси, предмети мистецтва.

НАПКА також перевіряє і фінанси політичних партій. Відповідно до закону, кожен рік вони зобов'язані надати звіт агентству.

Створення Національного агентства було передбачено Законом України "Про запобігання корупції", прийнятим 14 жовтня 2014. Закон введено в дію з 26 квітня 2015 року. З 28 березня 2016 року НАПКА очолює Наталія Корчак.

Запуск роботи антикорупційного агентства є одним з вимог Європейського Союзу щодо безвізового режиму з Україною. НАПКА несе відповідальність перед Верховною Радою і є підзвітним Кабінету міністрів України.

Зараз агентство складається з 4 членів, хоча законом передбачено 5. Штат антикорупційного органу становить 311 осіб.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура

Антикорупційну прокуратуру помилково вважають окремим органом влади, хоча вона фактично є структурним підрозділом Генеральної прокуратури України. САП була створена наказом генерального прокурора України Віктора Шокіна від 22 вересня 2015 року. 1 грудня 2015 роки її очолив Назар Холодницький.

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури підпорядковується безпосередньо генеральному прокурору України, будучи його заступником за посадою.

Як і звичайна прокуратура, САП підтримує державне обвинувачення в судах. Правда, це стосується лише корупційних справ, які веде НАБУ. Також закон покладає на САП нагляд за дотриманням законів при проведенні оперативно-розшукової діяльності детективами НАБУ.

Як і у випадку з НАПКА, створення САП тісно пов'язане з перспективами візової лібералізації між Україною та Європейським Союзом.

антикорупційні суди

Створення антикорупційних судів передбачено законом України "Про судоустрій і статус суддів", який було ухвалено 2 червня 2016 року. Згідно ст. 17 закону, для розгляду окремих категорій справ у системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди. Закон виділяє два види таких судів: Вищий антикорупційний суд і Вищий суд з питань інтелектуальної власності.

Очікується, що антикорупційні суди розглядатимуть справи, якими займається Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Керівник Transparency International Україна Ярослав Юрчишин вважає, що початок 2018 року є оптимальним часом для запуску антикорупційних судів.

"Хоча судова реформа розрахована на 5-7 років, ми не маємо такого запасу часу, тому що три роки не маємо адекватних судових процесів по фігурантам списку санкцій Януковича. Щороку втрачаємо реалістичність залучення цих осіб до відповідальності ", - вважає він.

У той же час керівник САП Холодницький сподівається, що ці суди запрацюють ще в кінці 2017 року.

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів

У лютому 2016 року Кабінет міністрів прийняв постанову про створення Агентства з розшуку активів. Це є одним з основних критеріїв виконання Україною Плану дій щодо лібералізації візового режиму з ЄС.

Національне агентство з розшуку активів не є класичним органом по боротьбі з корупцією, оскільки займається в основному конфіскованими засобами режиму Януковича.

28 листопада 2016 року Агентство по розшуку активів очолив Антон Янчук.

Відповідно до закону, Національне агентство підзвітний Верховній Раді, підконтрольне і відповідальне перед Кабінетом міністрів України.

Профільний закон був прийнятий ще в листопаді 2015 року. Відповідно до закону, Агентство управляє корпоративними правами та іншим майном, на яке накладено арешт з метою збереження його вартості з урахуванням подальшої конфіскації.

У той же час для повноцінної роботи Агентства необхідно прийняти закон про спецконфіскаціях, який і визначить правовий механізм арешту майна. Однак незважаючи на всі зусилля Мін'юсту, Верховна Рада відмовляється включати законопроект про спецкофіскаціях до порядку денного.

Національна поліція

Закон про Національну поліції передбачає, що поліція також бере участь в боротьбі з корупцією. Поліцейським дістається фронт на побутовому рівні, коли сума хабарів не перевищує 1,6 млн гривень.

До того ж закон передбачає обмеження на допуск до служби осіб, у яких є судимість за корупцію.

18 січня 2017 роки для боротьби з корупцією в поліції була створена спеціальна комісія з оцінки корупційних ризиків та моніторингу виконання антикорупційної програми Національної поліції України. Очолив її один з кандидатів на посаду глави національної поліції Костянтин Бушуєв.

Служба безпеки України

СБУ є найстарішим органом України в боротьбі з корупцією. Відділення "К", яке і відповідало за цей напрямок, було створено ще 13 січня 1992 року.

Однак недоліком СБУ є дуже широка спеціалізація відділу. Крім корупції, відділ "К" займається контрабандою і міжнародним наркобізнесом, транснаціональною організованою злочинністю, торгівлею людьми і нелегальною міграцією.

У червні 2015 року тодішній глава СБУ Валентин Наливайченко звільнив керівників Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ.

З липня 2016 року відділ "К" очолює Павло Демчина.

З липня 2016 року відділ К очолює Павло Демчина

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "За що саме відповідає кожен антикорупційний орган в Україні". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.