За лаштунками ЄДІ

За 4 роки існування ЄДІ як єдиної форми випускних і вступних іспитів в Росії скандали навколо організації і проведення випробувань виникають все частіше. Про глобальність порушень можна лише гадати. «Фонтанка» спробувала зазирнути за лаштунки іспиту, щоб розповісти читачам, як перевіряють ЄДІ в Петербурзі. За 4 роки існування ЄДІ як єдиної форми випускних і вступних іспитів в Росії скандали навколо організації і проведення випробувань виникають все частіше

svit24.net

За 4 роки існування ЄДІ як єдиної форми випускних і вступних іспитів в Росії скандали навколо організації і проведення випробувань виникають все частіше. Про глобальність порушень можна лише гадати. «Фонтанка» спробувала зазирнути за лаштунки іспиту, щоб розповісти читачам, як перевіряють ЄДІ в Петербурзі.

У кафе на Заневської площі влітає юна леді. По виду школярка. На ходу замовляє чашку кави, не перестаючи розмовляти з невідомим співрозмовником по телефону. Сідає за столик і ... закурює. «Так, якому варіанту? Зараз подивлюся ... Так, є відповіді ». Вона тікає через кілька хвилин на перший ЄДІ червня - випробування з математики.

Ще в кінці травня в Мережі були виявлені тести з російської мови, історії, біології, інформатики, математики, суспільствознавства та хімії . Матеріали по першому обов'язковому ЄДІ виявилися справжніми. Для державної підсумкової атестації були опубліковані не тільки завдання з російської та математики, а й матриці відповідей. Що дивно, федеральні чиновники від освіти наполягали : Матеріали, розміщені в Інтернеті, - підробка і не мають ніякого відношення до реальності. Але в Петербурзі завдання ДПА для 9-х класів в останній момент замінили.

«Чому ЄДІ для 11-х не стали міняти?» - запитуємо ми у директора Регіонального центру оцінювання якості освіти Євгенії Михайлової. Відповідь проста: завдання на ДПА для 9-х класів друкуються в Петербурзі: з Москви матеріали приходять в електронному вигляді, а ЄДІ привозять в запечатаних пакетах вже готовим до використання, розкривати їх заборонено за інструкцією. Виявилося, що рішення про заміну завдань ДПА з російської мови та математики в Петербурзі брала голова комітету за освітою Жанна Воробйова. Але для цього треба було узгодження не тільки з Міністерства освіти та науки і Рособрнадзора, але і з Федеральним центром тестування і Федеральним інститутом педагогічних вимірювань. Оскільки для ДПА в Мережі з'явилися не тільки самі завдання, але і матриці рішень, місто не просто взяв завдання іншого регіону. Вони автоматично були перемішані. Фахівцям потрібні були добу безперервної роботи по роздруківці завдань і формування індивідуальних конвертів.

Математика - другий обов'язковий предмет для випускників. Для багатьох він складніше, ніж російську мову. «Здати ЄДІ з математики не складно», - впевнені в центрі. Щоб набрати мінімальну кількість балів, досить вирішити 5 елементарних завдань. Що стосується витоку, Кіми формуються, в тому числі, і з завдань демонстраційних версій. Тобто з початку навчального року вони частково доступні для вирішення випускниками.

... «Місце кондуктора не позичати» - красується оголошення на одному зі стільців в коридорі третього поверху Регіонального центру оцінювання якості освіти. Розташований він у самому серці міста - на Вознесенському проспекті. Саме тут знаходиться мозковий центр проведення ЄДІ в Петербурзі. Робота кипить - туди поступово привозять заповнені екзаменаційні бланки з математики. Здавали вже звільнилися. Для дорослих починається робота по перевірці знань.

Заповнені екзаменаційні бланки ЄДІ з математики в Регіональний центр оцінювання якості почали звозити до другої половини дня 3 червня. Це коричневі конверти - по три (з реєстраційними бланками, частинами А та В, а також частиною С) на кожну аудиторію, де проходив іспит. Робота районів ділиться на три етапи: спочатку завдання збирають і запечатують в аудиторіях, потім конверти збирають в пункті проведення іспиту, і лише потім все це централізовано звозиться в адміністрацію району. Поки все зроблено конверти, не будуть зібрані, педагоги не мають права везти бланки на перевірку на Вознесенський проспект.

Кожен документ, навіть контрольно-вимірювальні матеріали (фактично це тексти завдань), підлягає суворому обліку. За будь-який папірець мчить персональна відповідальність. Після приїзду на Вознесенський представники району залишають Кіми на першому поверсі. І піднімаються вище. Кондуктор розподіляє райони по аудиторіях, де буде проходити приймання матеріалів. Далі приймає, вже від Регіонального центру оцінювання якості, повинен перевірити відповідність звіту фактичному числу конвертів, а також прийняти всі протоколи.

Для приймання матеріалів виділено 7 аудиторій. У кожній по три сканера. За тим, що відбувається, стежать за дві відеокамери з можливістю потокової записи того, що відбувається. Одна знімає картинку в цілому, інша спрямована на стіл, де приймаються привезені з районів роботи.

Після іспиту починається сама каламутна і копітка робота. Кожен бланк сканується. В результаті в базі виявляються списки тих, хто складав, до прізвища прикріплений штрих-код, відповідний заповненим бланків. В результаті в базу даних потрапляють зображення всіх бланків відповідей. Після сканування починається процес верифікації: співробітники центру вручну порівнюють правильність виданих комп'ютером даних з тим, що написав учень. Машина може вважати, наприклад, кому як 1 або 7. Тут важлива уважність оператора. Знаки, літери, цифри. Все повинно бути таким же, як в бланках школяра.

ЄДІ в Петербурзі перевіряють цілком. Після того, як верифікація закінчена, відповіді частин А і В відправляють по закритих каналах зв'язку з Москви, там уже машини автоматично порівнюють роботи екзаменованих з матрицями правильних відповідей.

Найскладніше - перевірка частини С. Вона також сканується, але вже таким чином, щоб експерт не міг побачити прізвища здавав, тобто він не знає, чию роботу перевіряє. Потім без розпізнавальних знаків цю частину письмової роботи віддадуть на перевірку. Кожну - двом експертам, щоб по можливості виключити погрішність. Більшість перевіряючих - вчителі петербурзьких шкіл. Саме тому до цих пір Петербург є єдиним регіоном, який не оплачує додатково роботу експертів. Вчителі перевіряють ЄДІ в свій робочий час. Сторонніх фахівців все ж залучають, в залежності від складності іспиту їх число може бути до 15%.

Так, російська мова в цьому році перевіряли близько 500 педагогів (з усіх предметів в 2013-му буде залучено 3500 експертів). Якщо оцінка одного на кілька балів відрізняється від другого, машина не прийме остаточний результат. Процедура відбувається автоматично. Критерії, наскільки сильно експерти можуть розходитися в оцінці роботи учня, визначають на федеральному рівні. Неоднозначну роботу віддадуть на третю перевірку старшому експерту. Саме від нього буде залежати остаточна оцінка дитини. «У цьому році у нас було менше 4% спірних творів. Це говорить про високу якість роботи експертів », - говорить Євгенія Михайлова. Після закінчення перевірки частини З відправляють до Москви. Там вже підсумовуються бали і видається остаточний результат.

Кількість документів, які супроводжують кожен крок проведення ЄДІ, жахає. А що буде, якщо загубиться, наприклад, додатковий бланк дитини? Відповідь категоричний: шукатимуть, поки не знайдуть. Якщо здавали забрав його з собою з чернетками, будуть телефонувати. Число паперів в протоколах і за фактом обов'язково має збігтися.

Частини С з російської мови поправили в Москву 3 червня. На звірку і вибіркову перевірку відповідності виданих комп'ютером даних знадобиться ще близько 6 днів. Результати ЄДІ надходять в Петербург з Москви після того, як федеральному рівні будуть оброблені результати з усіх регіонів. Цей термін ніяк не нормований. Після цього призначається дата офіційної публікації результатів. Саме від неї відраховуються дні роботи конфліктної комісії.

За словами Євгенії Михайлової, число апеляцій в 2012-му знизилася в рази. Це сталося після того, як місто прийняло рішення показувати учням не тільки підсумковий результат, а й заповнені бланки. Таким чином, учень має можливість на власні очі спостерігати свої помилки. Скарг щодо процедури проведення іспиту в місті одиниці. Їх потрібно залишати безпосередньо в пункті проведення. Одна з найбільш екзотичних - школяреві заважав трактор, який працював за вікном. Такого роду звернення теж розглядаються.

Питання не закінчуються: Чому місто не поставить глушилки мобільних абонентів хоча б в туалетах пунктів проведення іспитів? - Дорого. Щороку у нас близько 300 пунктів, в кожному кілька аудиторій. Це означає, що, якщо випробування проводиться на декількох поверхах, туалет повинен бути відкритий на кожному. Тобто приблизно по 4 пристрої на пункт. Зараз ми думаємо про те, щоб поставити металошукачі на входах.

До речі, мобільні телефони під час іспиту можна не тільки використовувати. Його навіть проносити в пункт проведення не можна у включеному стані: видалити з іспиту можуть, навіть якщо він задзвонить в залишеної в коридорі сумці. Пояснюють вимога так: вібро можуть не помітити, а ось гучна музика, швидше за все, завадить іншим здають. Особливо на випробуваннях з іноземних мов, де в завдання входить аудіювання.

Яким чином приймаються рішення про те, хто і в якій аудиторії буде проводити і здавати іспит? - Місця в довільному порядку розподіляє програма. Вони закріплені за кожним здають, і якщо виникне плутанина, результати будуть анульовані. Точно так же працюють вчителі в аудиторіях. Про те, в який саме аудиторії вони будуть спостерігати за процесом складання, вони дізнаються тільки вранці, після приходу в пункт проведення.

Робота над ЄДІ у організаторів цілорічна. Всі матеріали зберігаються по півроку. Тобто протоколи, Кіми і бланки 2013 року можуть бути знищені лише 1 січня 2014 го. Це близько 10 тонн паперу, яка списується за актами і знищується за допомогою промислових шредерів. Публікація ж контрольно-вимірювальних матеріалів допускається тільки через 2 роки. Тобто зараз можуть бути оприлюднені завдання 2010-го.

Марія Циганкова

«Так, якому варіанту?
«Чому ЄДІ для 11-х не стали міняти?
А що буде, якщо загубиться, наприклад, додатковий бланк дитини?
Питання не закінчуються: Чому місто не поставить глушилки мобільних абонентів хоча б в туалетах пунктів проведення іспитів?
Яким чином приймаються рішення про те, хто і в якій аудиторії буде проводити і здавати іспит?