За Гарвард платять більше

Освіта в вузах США залишається найдорожчим в світі. Вчитися там - одна з найбільш вигідних інвестицій, кажуть експерти. Навчання у вузах Росії не так дорого, але і окупається не завжди: роботодавці не довіряють нашим вузам Освіта в вузах США залишається найдорожчим в світі

Випускники. Фото: AFP

Освіта в вузах США залишається найдорожчим в світі, незважаючи на зниження вартості життя в цій країні. Вчитися там - одна з найбільш вигідних інвестицій, кажуть експерти. Навчання у вузах Росії не так дорого, але і окупається не завжди: роботодавці не довіряють нашим вузам.

Найдорожчий університет США, за версією Forbes, - університет Джорджа Вашингтона, де навчання в 2008-2009 навчальному році варто більше 40 тисяч доларів (53 тисячі з гуртожитком і підручниками). Знання в Гарварді, Стенфорді, Єльському та Колумбійському університетах обходяться в середньому в 35 тисяч доларів на рік. Коледж Сари Лоуренс, Кеньон-коледж і Вассар-коледж - близько 40 тисяч в рік. Для порівняння, найдорожчі вузи в інших країнах істотно дешевше: канадський Quest University обійдеться в 20,5 тисяч доларів, Національний університет Сінгапуру - в 24 тисячі доларів, Імперський коледж Лондона для студентів не з Великобританії і ЄС - 27,8 тисяч доларів.

У континентальній Європі найдорожчий, за даними того ж Forbes, - Американський університет в Парижі, де ціна року навчання становить 34,725 тисяч доларів. Близько третини студентів цього вузу - громадяни США. Саме ж доступну освіту, за даними російської компанії «Капітал Страхування життя», - у вищих навчальних закладах Німеччини і Франції. Так, 4 роки навчання на ступінь бакалавра у Франції обходиться в суму від 28,8 до 43,2 тисяч рублів (від 200 доларів на рік), а ступінь магістра - від 40 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 800 доларів на рік).

У Німеччині бакалаврат можна придбати за 28,8-144 тисячі рублів, а магістратуру - за 90-150 тисяч. Така низька вартість навчання у Франції і Німеччині пояснюється тим, що в державних університетах цих країн до недавнього часу освіта була виключно безкоштовним, - каже керівник дирекції оперативного маркетингу «Капітал Страхування життя» Дмитро Багінський: «Це навіть не плата за навчання в чистому вигляді, а, скоріше, внесок за підтримку статусу школи. Витрати на проживання та харчування в цих країнах будуть в кілька разів вище плати за навчання ».

У Росії зіставні розцінки пропонують лише регіональні університети. У Москві ж провідні вузи (МГУ, МГИМО, ГУ-ВШЕ) пропонують отримати ступінь бакалавра за 600-1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 4 тисяч доларів за рік), а магістра - за 200-500 тисяч рублів за весь період навчання, - наводять дані в «Капітал Страхування життя». У таких університетах, як РДГУ, МГТУ ім. Баумана, МАІ, МАДІ, у випадку з бакалаврату можна вкластися в 200-400 тисяч рублів. «Звичайно, в Росії освіта коштує дешевше, ніж в Англії і США, і пов'язане з набагато скромнішими супутніми видатками, але значно поступається в рівні. Дипломи більшості вітчизняних вузів на Заході, як правило, не є свідченням про якісному вищу освіту », - вважає Дмитро Багінський.

Найбільш затребуваними у роботодавців залишаються випускники найдорожчих університетів: Гарварда, Стенфорда і Вортоновской школи бізнесу. Випускники саме цих вузів отримують після закінчення навчання найвищі доходи. Понад 100 тисяч доларів в рік заробляють на виході з Вортоновской школи бізнесу, 97 тисяч - випускник Гарварда. Фактично, навчання окупається вже за перший рік роботи.

«Освіта - це хороші інвестиції. А якщо вчитися в правильному місці - це подвійно інвестиції. Якщо вже інвестувати, то в найкраще, - заявила радіостанції Business FM партнер компанії Board Solutions Лариса Дидикіна. - На мій погляд, багато хто не першого плану бізнес-школи стоять тільки трохи дешевше, ніж навчальні заклади першого порядку. Вкладатися туди, може бути, навіть і сенсу особливого немає. Що ж стосується бізнес-школи Гарварда: якщо хтось в змозі собі дозволити таку освіту в кризу, то, звичайно, це - хороші інвестиції ».

«Очевидно, що батькам майбутніх студентів доцільніше робити накопичення на навчання своїх нащадків в іноземних, ніж вітчизняних вузах. Або ж закладати на цю статтю витрат суму, що значно перевищує поточну вартість навчання в обраному російському вузі », - говорить BFM.ru і Дмитро Багінський. При цьому він нагадує, що в російських вузах вартість навчання може змінюватися з року в рік, а в деяких вузах і кожен семестр.

Однак якщо в планах учня - кар'єра виключно в російських компаніях, то назва вузу не так важливо. «У Росії віддають перевагу не бренду вузу, а досвіду роботи. Назва вузу рідко дає істотну надбавку, тому що зарплати у більшості компаній забюджетіровани. Назва впливає лише на те, що вас запросять на співбесіду, і на те, що вам швидше віддадуть вакансію, ніж кому-небудь ще. Все дуже сильно залежить від компанії, але рідко ця сума надбавки перевалює за 20%. Не довіряють роботодавці нашим вузам », - стверджує керівник практики консалтингової компанії Pynes & Moerner Роман Тишковської.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?