Петро Порошенко знову попросив вибачення - на цей раз за своє безсилля закінчити конфлікт в Донбасі. Він зізнався, що в 14-му році «породив завищені очікування». Роздавати красиві обіцянки або принародно каятися - взагалі улюблена звичка Порошенко. Своїми покаянням він уже не раз викликав гнів самих українців. Але, може, на цей раз вибачення глави української держави щирі?
Президент України Петро Порошенко продовжив вже стала для нього звичною традицію вибачатися перед українцями. Під час виступу в Дніпрі (перейменований Дніпропетровськ) в День державного прапора він сказав:
«Більше чотирьох років тому я заявив, що АТО (військова операція в Донбасі) триватиме годинник, а не місяці. Тепер вже не так важливо, в якому контексті ті слова були сказані. Чи не важлива і образність цієї заяви. Люди сприйняли його як можливість завершити війну дуже і дуже швидко. Я шкодую, що породив завищені очікування ».
Дійсно, в травні 2014 року, на ранок після виборів, Порошенко пообіцяв, що конфлікт «триватиме годинник» і «вже незабаром ми побачимо ефективність антитерористичної операції». І ось тепер він вибачився, що «дав надію, що не збулася», назвавши інцидент «серйозним уроком акуратного і серйозного ставлення до своїх слів і обіцянок».
Взагалі Порошенко вже давно став чемпіоном за невиконаними обіцянками, обійшовши на цьому терені Кравчука, Кучму, Януковича і навіть Ющенко. Одним з найяскравіших було його обіцянку платити учасникам бойових дій в Донбасі по тисячі гривень на добу. На практиці ж солдати «на передовій» ніколи таких грошей в очі не бачили і тільки в другій половині 2017 року стали отримувати приблизно по 10 тис. Гривень на місяць.
Обіцяв він і продати Roshen, проте не зробив цього досі, а також обіцяв не переслідувати в кримінальному порядку опозиційних журналістів, що, тим не менш, відбувається із завидною регулярністю. Будучи кандидатом в президенти, Порошенко обіцяв курс долара в 10 гривень, однак сьогодні він становить майже 28 гривень.
Обіцяв президент і не гнобити російську мову, посилаючись на 10-ту статтю української конституції, проте права російськомовних в Україні зневажаються у всіх сферах: від освіти до обслуговування в ресторанах, а так званий мовний закон Ківалова - Колесніченка, який закріплював право на місцевому рівні користуватися регіональними мовами, скасований Конституційним судом з подачі самого ж Порошенка.
Були й екзотичні порожні обіцянки, на кшталт того, щоб зробити Житомир «столицею українського космосу», тому як там народився великий конструктор Сергій Корольов, який українцем, як відомо, себе не вважав.
Що ж стосується вибачень, то в останній раз Порошенко приносив їх у лютому. Правда, самі слова були вимовлені від імені глави держави його прес-секретарем. Приводом стали дії правоохоронців, які змушували жінок-журналісток роздягатися при вході в Оболонський суд Києва.
Раніше в листопаді 2016 року Порошенко довелося особисто вибачатися перед білоруським колегою Олександром Лукашенком за інцидент з цивільним літаком авіакомпанії «Белавіа». Під загрозою підняти винищувачі українські силовики тоді змусили літак повернутися до Києва. З борту був знятий для допиту громадянин Вірменії Армен Мартиросян, якого в пресі називали одним з ідеологічних супротивників нової української влади.
Вибачення Порошенко дратують навіть самих українських політиків. Так, взимку 2015 року лідер Радикальної партії України Олег Ляшко назвав приниженням для громадян країни вибачення Порошенко в Ізраїлі за участь українців в голокост.
На щирість українського президента не варто сподіватися. Київський політолог Володимир Скачко підкреслив, що Порошенко в 14-му році «свідомо брехав» про ситуацію в Донбасі з метою «набрати голоси».
«Світ на Україні користується попитом як зараз, так і тоді. Про це свідчать рейтинги і результати різних соцопитувань. Рівне цим пояснюється даний політтехнологічний хід. Порошенко збирається йти на другий термін, тому ця тема знаходиться в списку його пріоритетів », - сказав Скачко газеті ВЗГЛЯД, нагадавши, що наступної весни Порошенко явно збирається переобратися на свій пост.
«Порошенко знав, що він не може зупинити війну. Деякі кажуть, що він не знав цього, що він хотів зупинити її, але йому не дали. Порошенко зробив все, щоб з голуба миру стати яструбом війни і перемогти на цьому терені визнаних яструбів війни: Турчинова, який почав війну, Авакова, який до цього дня закликає зачистити Донбас, і Парубія, який курирував вбивства в Києві і в Одесі. У цій компанії кожен може сказати Петру Порошенко: «Залишайся, хлопчик, з нами, будеш нашим королем», - іронізує політолог.
За його словами, Порошенко не просто не збирається закінчувати війну, а використовує її як єдиний ресурс, що залишився, як опору, щоб довести своїм спонсорам на Заході власну потрібність. «Він каже їм:« Любіть мене, і я вам завоюю Росію ». Не дарма ж його «порохоботи» обіцяють провести парад своїх танкових макетів так, щоб в Москві стався землетрус », - зазначив Скачко.
«Порошенко тим, хто хоче миру - обіцяє світ, а тим, хто хоче війни - обіцяє війну. Звичайний популізм для типового брехуна. Країні він нічого запропонувати не може », - поскаржився співрозмовник.
«І не можна не згадати його слова про те, що« наші діти підуть в школи і дитячі сади, а у них діти сидітимуть в підвалах ». Тому будь-які нехороші слова на його адресу абсолютно виправдані. Він їх кровно заслужив », - уклав Скачко.
«Порошенко варто було б вибачитися за саму свою перемогу на виборах в 2014 році, здобуту з допомогу абсолютної брехні і цинізму, - підкреслив Скачко. - Він ішов до влади, використовуючи її для особистого збагачення ».
У свою чергу український політолог Руслан Бортник хоче дочекатися інших вибачень Порошенко - «за офшори, Роттердам +, всепаралізірующую корупцію, загибель журналістів і переслідування опонентів». «Тільки тоді ми зможемо сказати, що це сильна позиція президента, а не банальний передвиборчий трюк кандидата», - підсумував Бортник в своєму Facebook.
Олексій Нечаєв, Андрій Різьбярів, ВЗГЛЯД
# ХарвіХардБлог - Сльози Порошенко і секс на вулиці Але, може, на цей раз вибачення глави української держави щирі?