Фото: ПГ / Геннадій Міхєєв
Держава почне платити сім'ям після народження або усиновлення як першого, так і другого дитини щомісячну допомогу. Для того щоб отримати нові соціальні виплати, необхідно відповідати двом умовам: перший або другий дитина народилися після 1 січня 2018 року, а середньодушовий дохід не перевищує 1,5 прожиткового мінімуму в регіоні. Підставою для нарахування допомоги стане зарплата, стипендія чи забезпечення військовослужбовців. Інші доходи батьків враховуватися не будуть.
Президентський пакет законопроектів, спрямований на поліпшення демографічної ситуації в країні, був внесений в Держдуму минулого тижня. Крім законопроекту про щомісячні виплати сім'ям з дітьми, в нього увійшли ініціативи про продовження програми материнського капіталу до 2021 року і можливості використовувати кошти маткапіталу на оплату освітніх послуг з моменту народження дитини. Планується, що всі ці документи будуть прийняті парламентаріями до кінця року і закони набудуть чинності на початку 2018 го.
Яким буде посібник?
В середньому розмір допомоги становитиме 10,5 тисячі рублів. Однак остаточний розмір виплат на перших і других дітей носитиме диференційований характер. «Сенс в тому, щоб розмір виплати відповідав рівню життя в регіоні, тому ми беремо регіональний прожитковий мінімум. Який прожитковий мінімум дитини за другий квартал 2017 року регіоні - такий розмір допомоги протягом наступного, 2018 року », - цитує міністра праці і соціального захисту Максима Топіліна РІА Новини" .На отримання виплати при народженні першої або другої дитини можуть претендувати тільки сім'ї, чий середньодушовий дохід не перевищує 1,5 прожиткового мінімуму, встановленого в регіоні. «Відсічення по доходах необхідна, так як цей захід підтримки носить не тільки демографічний, а й соціальний характер», - підкреслив Топілін. Згідно із законопроектом, щомісячну виплату сім'ї з дітьми будуть отримувати протягом півтора років після народження дитини. За даними Мінпраці, загальна сума підтримки однієї сім'ї складе близько 200 тисяч рублів.
Примітно, що батьки первістків і других дітей отримуватимуть гроші з різних джерел. Президентський законопроект передбачає, що виплати за перше дітей будуть проводитися з субвенцій регіонам, а за друге - з коштів материнського капіталу. За даними Мінпраці, в федеральному бюджеті 2018 року на регіональні субвенції закладено 21,4 мільярда рублів, а на трансферти до Пенсійного фонду - 23,6 мільярда рублів. Відповідно, батьки первістків повинні звертатися за нарахуванням виплати в органи соцзахисту, а батьки інших дітей - до Пенсійного фонду. А ось якщо в сім'ї з'являться двійнята, їх мами і тата отримають гроші відразу з двох відомств.
Втім, незалежно від джерела, механізм отримання виплати досить простий. «Дохід сім'ї буде замірятися один раз на рік», - зазначив глава Мінпраці. Він пообіцяв, що ніхто не буде вимагати від заявників звіту про зарплату щомісяця і навіть раз в квартал. При розрахунку доходу сім'ї необхідні лише дані про стандартні виплати за попередні 12 місяців: зарплати, стипендії, пенсії, грошове забезпечення військовослужбовців і так далі. Засоби від банківських вкладів, здачі квартири в оренду, а також компенсації у зв'язку зі стихійними лихами і надзвичайними обставинами враховуватися не будуть.
Материнський капітал продовжать до 2021 року
Важливо, що встановлюючи нові заходи підтримки сімей з дітьми, держава не скасовує прийняті раніше. Так, президентський пакет передбачає продовження програми материнського капіталу до 31 грудня 2021 року. Крім того, законопроект дає можливість використовувати материнський капітал на освітні послуги не після досягнення дитиною трьох років, як це було раніше, а відразу після його народження. Причому під освітніми послугами маються на увазі не тільки дитячий сад, ясла або творчі гуртки, а й послуги приватних організацій, де будуть доглядати за малюком, якщо його мамі необхідно вийти на роботу.«У 2018 році на реалізацію тільки цієї частини проекту з бюджету буде виділено один мільярд рублів. Загальний обсяг коштів, передбачених президентським пакетом на найближчі три роки, становить 530 мільярдів рублів », - навів дані Міністр праці та соцзахисту.
В Уряді розраховують, що законопроект про щомісячні виплати сім'ям з дітьми та поправки в закон про материнський капітал будуть прийняті до кінця року. Планується, що 13 грудня президентський пакет буде розглянуто Державною Думою в першому читанні, 20 грудня - у другому і 21 грудня - в третьому читанні. Після схвалення Радою Федерації їх підпише президент, і вже з 1 січня 2018 закони набудуть чинності.
Яким буде посібник?Яким буде посібник?