Забайкальський Лівша

  1. Матеріали по темі

Сільський умілець виготовляє кедрові бочки, купелі і дудочки для приманювання звіра

Сільський умілець виготовляє кедрові бочки, купелі і дудочки для приманювання звіра

Він може все - коня підкувати, в тайзі звіра і горіх добути. Але полювання та риболовля - більше для душі. Житель села Черемхова Забайкальського краю Михайло Бураков - потомствений бондар. У нинішньому столітті фахівців з виготовлення бочок майже не залишилося. Тому кедрові бочки і купелі забайкальського умільця - штучний товар, за яким до майстра їдуть з Чити, Іркутська, Бурятії і західно-сибірських регіонів Росії. У незвичайній майстерні побував і кореспондент АП.

спосіб виживання

У просторій майстерні, складеної з колод, пахне лісом. Під стелею на прибитих перекладинах акуратними рядами лежать кедрові дошки. Всюди ідеальний порядок, всі інструменти по ранжиру розвішені на гвіздочках. Навіть веселі завитки стружки - витрати кедрового виробництва - не створюють безладу.

Практично всі в цьому будинку зроблено своїми руками. «Раніше вручну дошки обтісував, потім зробив спеціальний верстат з двигуна пральної машинки і деталей і старого мопеда, - розповідає майстер. - А ось ці титанові ножиці мені мужик з Норильська зробив - вони вічні. Ріжуть все - від металевих обручів на бочки до цигаркового паперу. Це зараз можна лобзик будь купити, а раніше нічого не було. Все робив сам. Я ріс на саморобних лижах, катався на саморобних ковзанах. Майструвати став з тих пір, як сокира навчився носити. У десять років батько мене привів в кедровники шишку збирати. З тих пір я там і залишився. Хлоп'ям назбирав шишку - купив велосипед. А в сорок років шишку здав - і машину купив. Кедр - годувальник. При гарному врожаї за місяць можна 300-400 тисяч заробити ».

Михайло - потомствений бондар. Обидва його діди були семейскіх старовіри, майстри на всі руки. «По материнській лінії всі були бондарі, - згадує Бураков. - Дід по батькові жив за рахунок натурального господарства. Умів все: і коня підкувати, бочку і віз змайструвати, меблі зробити ».

Можливо, у Михайла і не заграли б закладені гени, але життя змусило взяти в руки долото і рубанок і згадати старий дідівський метод. Його бочки зроблені по найдавнішими технологіями, без єдиного цвяха, клею і різних просочень. Кедрові дощечки підганяються одна до одної, потім надівається два залізних обруча.

Істина в бочці

- Навчився на шофера, - розповідає селянин. - З армії прийшов - розвал Союзу, роботи немає, зарплати немає. Держава махнула рукою - виживайте, як можете. Я влаштувався завклубом, 10 років пропрацював. Зарплата - ніяка. Сини ростуть, їх вчити і одягати треба. Починав з туесков берестяних, а потім за кедру взявся. Складного в цій справі немає нічого, але 8 років я його вивчав. Спочатку зробиш, потім шукаєш помилку. Тут важливо правильно чурочкой розколоти. Щоб дошка потім при висушуванні не скручується, а бочка не текла і не розсихається.

Чи не потопає - НЕ поліпшує, вважає забайкальський тато Карло. Влітку встає о шостій ранку, снідає, бере в руки «Дружбу» - і в тайгу, шукати відповідний матеріал. Зростаючий кедр майстер не чіпає, бере хмиз або сухостій. «Знайти відповідний - проблема, - вважає Михайло Бураков. - З десяти знайдених підходить один. Беру комелек, нижню частину дерева, без сучків і задирочок. Інші або криві, або гнилі, або червиві. Ось в тайзі розпиляти, покладу в мішок і потім додому несу. Якщо матеріал купувати, то справа не окупиться - метал, світло, паливо дорогі. Якщо хороший комелек, можна бочок 10-15 зробити. З однієї чурочкі дві бочки виходить. Бочки продаю за ціною від 3 до 7 тисяч - в залежності від розміру. Виробництво шкідливе, пилу багато, і вона осідає на легені. А хіба нешкідливих робота є? Будинки на дивані і то лежати шкідливо ».

Майстерність, обкладене податком

За словами Буракова, з кедра можна робити все. Кедрові бочки - товар хоч куди. Хоч в баню, хоч у підпілля, капусту й огірки солити і зберігати можна. З такою ємності не витече навіть масло. Кедр дерево цілюще - бактерії вбиває і вода в такій бочці завжди прохолодна. У кедрової хлібниці булка довго не черствіє, кедрові зграї для лазні сто років не розсохнуться. Зараз в районі особливим попитом користуються купелі - модні тайгові сауни. Усередині бочку наповнюють цілющою парою, чоловік в неї сідає, тільки голова стирчить.

Незважаючи на те що його вироби на вагу золота, забайкальський виробник не збагатився. Свого часу індивідуальний підприємець отримав на розвиток справи грант: «Я-то думав, вони років п'ять з мене не будуть податків брати, щоб на ноги встати, - журиться умілець, - справа на конвеєр поставити, підмайстер завести. Одного бочки клепати поставити, іншого - стругати. Але не вийшло. Тепер у мене - державний борг. Та й місцеві в бондарі не йдуть. Хто б міг працювати - той п'є, а хто не п'є, той своєю справою зайнятий. На ліс прив'язаний і нікуди більше не піде. Я старшого сина за п'ять років наносив, він тепер бочку сам зібрати може. Зараз в місті вчиться, а приїде не приїде - не знаю. Середньому і не треба це, крутнувся тут і втік. Його більше полювання та риболовля цікавлять. Так все сам і роблю ».

кедровий рев

Особливим попитом у Михайла Буракова користується і манок - довга труба з тонкими-тонкими стінками для приманювання ізюбра. Її він вирізає саморобної, загартованої в маслі «ложечкою». Манок видає протяжний і тужливий виття, схоже на рев тварини.

- Сучасні мисливці використовують навіть оцифровані записи реву звіра, приїжджають на місце, колонки на дах виставляють, - розкриває мисливські секрети майстер. - Але краще манка кошти немає. Сам переконався. Бувало, в трубу дунешь, і навколо тебе звірі різними голосами заревуть. І не тільки ізюбри. Ведмідь добре йде на манок. Двічі на поклик труби приходив. Ось це азарт. З манком все життя можна жити. Звіра добув - вже голодним не залишишся.

Останнім часом у людини праці з'явилася нова турбота. Його турбує блюзнірська рубка кедра, яка останніми роками відбувається в Крансочікойском районі. Дві великі компанії з іноземним капіталом взяли в оренду 320 тисяч гектарів лісових насаджень (це одна дев'ята частина Красночікойского району в Забайкаллі) терміном на 25 років. Щорічно в Китай вивозиться понад 200 тисяч кубометрів деревини. Серед них і цінна порода - кедр. Згідно з останнім Лісовим кодексом, орендарі можуть щорічно вирубувати 15 тисяч кубометрів кедра. Цифра лякає живе в кедровники підприємця. Михайло Бураков вважає, що деревопереробна галузь повинна працювати і розвиватися в Росії, а не в сусідньому Китаї.

Кедр-годувальник

- Кедр - головний ідол Забайкалля, - вважає житель села Черемхова. - Тут все життя біля нього крутиться. І годувальник він, і поілец. Кедр - батюшка, полювання - матінка. Людина прийшла в Забайкаллі за горіхом, соболем і м'ясом триста років тому. І вижив. Якщо не буде кедра - піде білка, що не буде білки - зникнуть соболь і кабарга. Їх вже зараз в тайзі стає менше. Як можна рубати сук, на якому ми сидимо ?! Кедр - це наше золото. Це святе. А що зробили іноземці? Уже в одному місці начисто кедрач вирубали, там Черемхівському мужики все життя горіх добували.

Уже в одному місці начисто кедрач вирубали, там Черемхівському мужики все життя горіх добували

Матеріали по темі

Близько 700 голів худоби не пустили в Приамур'ї з зараженого ящуром Забайкалля 17.05.2019, 10:15 У Приамур'ї незаконно намагалися ввезти голодних овець і корів 12.05.2018, 12:40 П'яний забайкалец вдарив поліцейського на пероні в Тинді 17.03.2018, 10:10 Туристів з Тинди довелося евакуювати на річці в Забайкальському краї 12.07.2017, 12:26 Фермер-ентузіаст вирощує на грядках кедр і створює зону відпочинку під Благовіщенському 18.04.2015, 8:17 З будівельників в вчені: стаття в «Амурської правди» змінила життя благовещенца 28.11.2013, 9:59 Колиска для кедра 11.07.2013, 10:41 Віра стара, а беззаконня - нове 28.02.2013, 10:13 Семейскіх таємниці 29.01.2013, 10:13 Загадка червоних воріт 18.01.2013, 23:51

показати ще

А хіба нешкідливих робота є?
Як можна рубати сук, на якому ми сидимо ?
А що зробили іноземці?