Автор: Серенко А. Н. Листопад 7, 2011
В Інтернеті з'явилися аккаунти легендарної скульптури на Мамаєвому кургані «Батьківщина-мати кличе». Їх невідомі автори висловлюються на легкому молодіжному стьобі і спеціалізуються на компліментах на адресу влади. Поява в Мережі сторінки пам'ятника місцеві експерти вважають передвиборчим проектом піарників «Єдиної Росії», причому агітація виходить вельми сумнівної цінності.
Нібито ожила статуя Батьківщини-матері на Мамаєвому кургані (головному військовому кладовищі Росії) почала спілкуватися з мешканцями Всесвітньої павутини в Facebook і Живому Журналі. Першим постом стало звернення до користувачів «Здрастуйте, дітки мої милі!» Зі словами: «височів я на Мамаєвому кургані і спостерігаю за всім, що відбувається в нашій великій країні. Мені так радісно, коли бачу, що все у вас добре ».
Ця оптимістична фраза «Батьківщини-матері», а також наступні славослів'я на адресу місцевих і федеральних властей дали підстави експертам припустити, що за інтернет-пожвавленням легендарної скульптури стоять піарники партії влади, стурбовані зростанням рейтингу «Єдиної Росії» напередодні парламентських виборів. «Мережева «Батьківщина-мати», зокрема, з ентузіазмом нахвалює лідера передвиборчого списку волгоградських єдиноросів в Держдуму РФ першого віце-прем'єра Віктора ЗУБКОВА. Навряд чи це випадково », - вважає політолог Дмитро САВЕЛЬЄВ.
«Батьківщина-мати» веде досить активне життя в Інтернеті, залишає пости і коментує посилання на різні статті та інформаційні матеріали. У мережі Facebook у віртуальній «Батьківщини-матері» в друзях близько 200 користувачів. «Батьківщина-мати», звертаючись до своїх читачів в Інтернеті, заявляє: «Життя у вас кипить і не зупиняється. Але пам'ятайте, що в будь-який важкий момент мама ваша поруч і готова прийти на допомогу! Стою на варті ваших інтересів та інтересів Батьківщини! Ваша Батьківщина-мати ».
Риторика мережевий «Батьківщини-матері» експертам здалася підозріло близькою пропаганді «Єдиної Росії». Віртуальна «Батьківщина-мати» розчулюється тому, що «над головою - мирне небо, люди ходять на роботу, налагоджують свій побут, зустрічаються, закохуються, одружуються, виховують дітей, піклуються одне про одного і про близьких, будують плани, реалізують свої мрії, здійснюють відкриття, створюють нові підприємства, допомагають один одному, займаються спортом, ходять в музеї, театри і кіно, створюють шедеври світового мистецтва і намагаються бути добрими і чесними ». «Настільки лубкове сприйняття російської реальності мережевий« Батьківщиною-матір'ю »дає підстави підозрювати її« реаніматорів »в близькості до партії влади», - вважає політолог Валерій Цвєтков.
Представники волгоградської «Єдиної Росії» версії появи в Мережі аккаунта «Батьківщини-матері» не коментують. Активісти опозиційних партій називають акцію з пожвавленням легендарної скульптури в Інтернеті «жахливим цинізмом і знущанням над пам'яттю загиблих солдатів - героїв Сталінграда».
На думку політолога Віталія АРЬКОВА, акція з аккаунтом «Батьківщини-матері» сумнівна з політичної точки зору: «Не дуже зрозумілі цілі авторів і замовників проекту. З його допомогою не підвищити реальний рейтинг політиків, яких нахвалює фальшива «Батьківщина-мати». Зате ця акція відкриває простір для дій у відповідь демаршів опозиційних партій. При відповідному інформаційному супроводі з боку опозиції акція з пожвавленням «Батьківщини-матері» може спровокувати негативне ставлення до партії влади та її кандидатів з боку ветеранів, пенсіонерів, відштовхнути від «Єдиної Росії» літній електорат на цілком реальних виборах ».
політолог Андрій Миронов також вважає акцію з мережевою «Батьківщиною-матір'ю» не надто вдалою: «Тільки в дуже нездорової голові могла виникнути ідея говорити від імені цвинтарного меморіалу, що символізує одну з найстрашніших трагедій Великої Вітчизняної війни. Це дискредитує символ Сталінграда і його захисників, які загинули в 1942-1943 роках ». Експерт не виключає, що акція з висновком в Мережу «Батьківщини-матері» спровокує аналогічні спекуляції щодо інших історичних святинь Великої Вітчизняної війни і Сталінградської битви: «Якщо це станеться, то відповідальність за фактичну ревізію нашої історії ляже на замовників і авторів проекту фальшивої« Батьківщини-матері ».
Нагадаємо, що нинішня спроба «актуалізації» легендарного символу Сталінградської перемоги є не єдиною. Навесні 2010 року один з чиновників обласної адміністрації виношував плани створення мультфільму, в якому Батьківщина-мати з мечем в руках билася б з засиллям інопланетян і покемонів в Росії. Рік тому на інвестиційному форумі в Сочі була представлена статуя Батьківщини-матері, вбрана в сарафан з квітів.
Андрій Серенко, «Незалежна газета» .
фото Олега ЛИТВИНА .