Розрізняють часткове рівновагу і загальну рівновагу.
Під частковим рівновагою розуміється рівновагу, що складається на окремому ринку. При частковому рівновазі не враховується, як зміна ціни одного блага впливає на ціни інших благ, і ігнорується виникає при цьому ефект зворотного зв'язку.
Ефекти зворотного зв'язку - це наслідки зміни цін і обсягів благ на даному ринку у відповідь на викликані на ньому зміни цін на взаємопов'язаних з ним ринках.
У реальній дійсності всі ринки перебувають у тісній взаємодії, в результаті якого зміни в попиті або пропозиції на одному ринку впливають на рівноважні ціни і обсяги реалізації на всіх ринках. Тому крім аналізу часткової рівноваги потрібен аналіз загальної рівноваги.
Загальна рівновага - це система взаємопов'язаних цін, що забезпечує одночасне рівність попиту і пропозиції на всіх ринках. Загальна економічна рівновага - це такий стан економіки, коли всі ринки одночасно знаходяться в рівновазі, а кожен суб'єкт максимізує свою цільову функцію.
Ефективність виробництва - це така ситуація, в якій при даних виробничих ресурсах і існуючому рівні знань можна зробити більший обсяг одного блага, не жертвуючи при цьому можливістю виробництва деякого об'єму іншого блага. Поняття ефективності виробництва, як і більш широке поняття економічної ефективності, включає в себе, щоб уникнути шкоди.
Ефективність виробництва досягається тоді, коли ресурси розподіляються таким чином, щоб забезпечити максимально можливий чистий виграш від їх застосування. Ефективність виробництва виступає критерієм успіху господарської діяльності людей, які застосовують ресурси. Якщо досягнута ефективність виробництва, то будь-яка зміна методів виробництва або подальший обмін благами не приведе до додаткового виграшу.
Як інструмент в аналізі виробництва і розподілу ресурсів в економіці, які відповідають критерію ефективності виробництва, використовується діаграма (ящик, коробка) Еджуорт.
Вважається, що при даній пропозиції благ споживання є економічно ефективним, якщо рівень добробуту однієї особи можна поліпшити тільки за рахунок зниження рівня добробуту іншої особи.
Вважається, що при даній пропозиції ресурсів спостерігається ефективне їх розміщення, якщо неможливо збільшити випуск одного блага, які не скоротивши одночасно випуск іншого блага.
Зазначене вище положення зображується лінією (кривої) виробничих можливостей.
Лінія (крива) .проізводственних можливостей показує, який максимальний обсяг одного товару може бути випущений при даному обсязі випуску іншого товару з використанням даного обсягу ресурсів і технології. Виробництво є ефективним, якщо досягається одна з точок на кривій виробничих можливостей. Ця крива зображена суцільною лінією на рис. 46.1.
На рис. 46.1 точка QF показує випуск одягу, точка Qc - випуск їжі. Точки Е, F і G взяті з кривою контрактів (рис. 47.2).
Мал. 46.1. Крива (лінія) виробничих можливостей
Крива виробничих можливостей має увігнуту (опуклу вгору) форму, т. Е. Її нахил збільшується зі збільшенням випуску Qc. Для опису цього положення введемо поняття граничної норми трансформації.
Гранична норма трансформації (MRT) - це тангенс кута нахилу кривої виробничих можливостей в кожній точці; вона вимірює той обсяг одного блага, від якого необхідно відмовитися заради отримання додаткової одиниці іншого блага. Так, в точці Е на кривій MRT дорівнює 1, так як, щоб отримати додаткову одиницю їжі, слід скоротити виробництво одягу на 1 одиницю. У точці G MRT дорівнює 2, оскільки потрібно пожертвувати 2 одиницями одягу заради отримання додаткової одиниці їжі.
Увігнута форма кривої виробничих можливостей означає, що гранична норма трансформації (MRT) збільшується в міру того, як збільшується виробництво їжі. Такий стан пояснюється тим, що продуктивність праці і продуктивність капіталу розрізняються при вкладеннях в випуск їжі та одягу.
Форму кривої виробничих можливостей можна виразити в термінах граничних витрат. Те, що ми "виграємо", зменшуючи випуск одягу на невелику величину, - це граничні витрати виробництва в галузі, яка випускає одяг. Використовуючи отримані таким чином "ресурси" в галузі, що виробляє їжу, отримуємо збільшення її випуску. Отже, нахил кривої виробничих можливостей, або гранична норма трансформації, визначається співвідношенням граничних витрат:
Ця умова більш ймовірно для Е, де МРТ дорівнює 1.
Фірми, максимізує прибуток, застосовують фактори виробництва в таких комбінаціях, які мінімізують витрати виробництва при будь-якому даному обсязі випуску. Таким чином, виробники їжі реагують на ціни праці і капіталу, що встановилися на конкурентних ринках факторів виробництва, виправляючи застосування даних ресурсів до тих пір, поки не буде досягнуто таку умову:
Виробники одягу, максимізує прибуток, теж забезпечують таке застосування ресурсів, при якому гранична норма заміщення капіталу працею не буде рівною відношенню ціни праці до ціни капіталу:
На конкурентному ринку ціна на стандартизовані фактори виробництва однакова для всіх користувачів. З цього випливає, що відношення ціни праці до ціни капіталу має бути рівним для всіх виробників їжі та одягу. отже,
що є умовою ефективного використання факторів виробництва.
Г.C. Beчкaнoв, Г.P. Beчкaнoвa
Інші матеріали по темі Загальна рівновага та економічна ефективність
Мікроекономіка ...