Залізничний моделизм - цікаве і захоплююче хобі або як зробити макет залізниці в мініатюрі

  1. Особливості та види жд моделізму
  2. Трішки історії
  3. Масштаби, комплектуючі та інші нюанси
  4. Зробити своїми руками або купити?
  5. Покроковий план роботи

Автор Teddy На читання 11 хв. переглядів 184


Хобі бувають різними: хтось тихо і спокійно збирає марки або фантики, вміщуючи всю свою колекцію в товстий альбом у верхньому ящику столу, хтось грає в гольф по суботах, а хтось вибирає в якості захоплення цілий напрям мистецтва і присвячує йому все своє життя.

Саме так можна сказати про любителів і фанатів залізничної або жд мініатюри, адже для створення вироби подібного роду мало одного бажання - потрібно чимало часу, зусиль, ретельного збору інформації, іноді і ресурсів, і фінансових вкладень, а також, безсумнівно, вміння, щоб в внаслідок у вас вийшла справжня власна залізниця в мініатюрі.

Саме так можна сказати про любителів і фанатів залізничної або жд мініатюри, адже для створення вироби подібного роду мало одного бажання - потрібно чимало часу, зусиль, ретельного збору інформації, іноді і ресурсів, і фінансових вкладень, а також, безсумнівно, вміння, щоб в внаслідок у вас вийшла справжня власна залізниця в мініатюрі

Особливості та види жд моделізму

Залізниця в мініатюрі - предмет інтересу не тільки дітей, а й дорослих, причому дорослих навіть більше і частіше. Практично у кожної дитини була дитяча іграшка у вигляді залізничної станції з рейками, паровозами і вагонами, а якщо вона коштувала дорожче, то в комплект входили різні залізничні знаки, семафор, фігурки машиністів та інші цікаві деталі.

Грати в таке цікаво, але завжди хотілося більшого, наприклад, щоб жд мережа була більш розвинутою і містила безліч розгалужень і поворотів рейок, щоб модельки поїздів були інерційними або рухалися самі по собі, а ви могли управляти ними за допомогою пульта, щоб було багато додаткових елементів: тунелі, мости, дороги з транспортом, дерева, люди і т. д.

Щоб зробити таку іграшку, вірніше, вже не іграшку, а справжній макет залізниці своїми руками, необхідно добре попрацювати, а не у всіх дітей є така можливість, тому напевно знадобиться допомога батьків. Добре, якщо вони розділять ваше захоплення залізничного мініатюрою і допоможуть у створенні вироби. Дорослій любителю жд моделізму, звичайно ж, в цьому плані легше.

Що стосується напрямків, в яких існує хобі жд в мініатюрі, то їх розділяють кілька:

  • одні просто колекціонують тільки іграшкові рейки, поїзди і всі супутні їм аксесуари;
  • інші теж колекціонують, але вже масштабні моделі;
  • треті - займаються саме виготовленням залізниць в мініатюрі, відтворюючи цілі історичні станції і вокзали, прокладаючи справжню залізничну мережу з різних напрямків шляхів, займаючись фактичної реконструкцією певних об'єктів;
  • хтось намагається зробити мініатюрні копії реально існуючих або існуючих локомотивів і поїздів в найменших деталях;
  • а ще один цікавий вид залізничного моделізму - паркова або садові залізниця, для створення якої використовуються досить великі масштаби, тому такий макет залізниці можна використовувати навіть в якості атракціону і перевозити в ньому людей.

одні просто колекціонують тільки іграшкові рейки, поїзди і всі супутні їм аксесуари;   інші теж колекціонують, але вже масштабні моделі;   треті - займаються саме виготовленням залізниць в мініатюрі, відтворюючи цілі історичні станції і вокзали, прокладаючи справжню залізничну мережу з різних напрямків шляхів, займаючись фактичної реконструкцією певних об'єктів;   хтось намагається зробити мініатюрні копії реально існуючих або існуючих локомотивів і поїздів в найменших деталях;   а ще один цікавий вид залізничного моделізму - паркова або садові залізниця, для створення якої використовуються досить великі масштаби, тому такий макет залізниці можна використовувати навіть в якості атракціону і перевозити в ньому людей

Трішки історії

Залізниця в мініатюрі - зовсім не данина моді і не нове явище, адже історія жд мініатюри і моделізму налічує вже понад сто п'ятдесят років. Вперше макет залізниці з'явився, як іграшка, в дев'ятнадцятому столітті (в другій його половині). Забезпечення необхідних промислових обсягів взяла на себе Німеччина в особі фірми - виробника Märklin. Їх залізниці в мініатюрі були так якісні і гарні, що навіть царська родина замовила собі такий макет для Зимового Палацу.

Грунтуючись на масштабах жд, представлених в мініатюрі німецького виробництва, пізніше були прийняті стандарти масштабування для залізничного моделізму. До кінця дев'ятнадцятого століття до справи підключилася і Америка, вперше в світі випустивши на ринок електричну модель залізниці (виробник - фірма Carlisle & Finch).

До кінця дев'ятнадцятого століття до справи підключилася і Америка, вперше в світі випустивши на ринок електричну модель залізниці (виробник - фірма Carlisle & Finch)

Практично до середини минулого століття і звичайна іграшка у вигляді жд рейок з поїздом, і ідеально точна копія або залізниця в мініатюрі сприймалися однаково, проте, після іграшки перестали викликати такий ажіотаж, а моделизм став формуватися, як серйозне захоплення, поступово знаходячи все більше і більше шанувальників.

Тому виробники намагалися догодити і своїм новим шанувальникам - дорослим, які жадали збирати повноцінний мініатюрний макет залізниці. Для цього вони стали випускати більш вдосконалені моделі, де рейки можна було складати в повноцінне залізничне полотно в мініатюрі, де у локомотивів і вагонів було багато деталей і елементів, куди також входили різні будівлі, дорожня атрибутика і знаки, семафор і т. Д.

У наш час вже практично не залишилося фірм-гігантів світового масштабу, які б займалися подібним виробництвом, однак існує чимало маленьких успішно функціонують компаній, що спеціалізуються на випуску певних моделей поїздів або додаткових аксесуарів, без яких неможлива залізниця в мініатюрі.

Масштаби, комплектуючі та інші нюанси

Щоб зробити макет залізниці, ви повинні розбиратися в багатьох нюансах, наприклад, в яких масштабах зазвичай виконується залізниця в мініатюрі, якого виду набори та конфігурації вироби можуть вийти, чи потрібна схема і де її взяти, як бути з комплектуючими, необхідними деталями і різними аксесуарами і т. д.

Стандарти масштабів і розмірів для залізничного моделізму бувають найрізноманітніші. Найбільш поширеними є типорозміри, що носять умовне позначення ТТ і АЛЕ.

Типорозмір ТТ - від англійського Table-top trains- означає, що макет залізниці виконується масштабом один до ста двадцяти (1: 120) з шириною колії о дванадцятій міліметрів. Така залізниця в мініатюрі ще носить назву двенадцатімілліметровой. Також в ній робляться всі рухомі моделі поїздів - це здійснюється за допомогою підведення електрики по рейках, хоча можна і підключити через контактну мережу електровоз.

Велика кількість моделей і всіляких аксесуарів для збірки жд мініатюри цього типорозміру виробляють:

  • німецькі компанії Berliner TT Bahnen, Tillig;
  • невеликий вибір є у європейських виробників Roco і Piko;
  • компанія Jago радує шанувальників раритетними моделями старовинних локомотивів;
  • російські фірми «Пересвет» і «ТТ-модель»;
  • американські PossumValleyModels, GoldCoast (деякі моделі вагонів і локомотивів).

Інший поширений типорозмір - АЛЕ. Назва походить від англійського скороченого HalfZero або половинка нуля. Макет залізниці в цьому випадку проводиться в масштабному співвідношенні один до вісімдесяти семи (1:87). Існує ще типорозмір 0, в якому масштаб береться вдвічі більше, тобто, 1 до 45. А тут виходить половина нуля, але використовується латинська буква Про замість нього в позначенні.

Залізниця в мініатюрі в такому масштабі вважається найбільш популярною і широко поширеною в світі за рахунок того, що її можна зробити, не використовуючи складні пристосування, до того ж ці моделі залізниць і досить великі для деталізації, але в той же час цілком зручні і компактні для розміщення макета в будинку або квартирі.

Залізниця в мініатюрі цього типорозміру теж є рухомий: енергія постачається від контактної мережі або по рейках (в разі наявності електричних двигунів в моделях локомотивів). Плюс - у вас є можливість використовувати і додаткові цікаві елементи при створенні вироби:

  • пристрій димогенератора, який буде працювати на маслі і створювати димової ефект над тепловозами або паровозами;
  • установка звукового декодера в рухомий склад - зможете відтворювати будь-які звукові файли, що імітують шуми і звуки руху поїздів і т. д .;
  • обладнання СЦБ, що розшифровується, як сигналізація, централізація і блокування.

;   обладнання СЦБ, що розшифровується, як сигналізація, централізація і блокування

Існують і різні інші типорозміри. Наприклад, масштабний стандарт G, розробкою і випуском якого займалася з 1968 року і займається досі німецька компанія LGB. Це яскравий приклад садової залізниці, призначеної для розташування під відкритим небом. А взагалі, чим більше вибирається масштаб, в якому виконується залізниця в мініатюрі, тим детальніше повинен повторюватися прототип, враховуватися найдрібніші подробиці і елементи.

Зробити своїми руками або купити?

Сьогодні можна знайти чимало тематичних форумів, спеціальних видань, присвячених залізничного моделізму. Ви можете купувати різні елементи окремо і збирати їх потім воєдино, монтуючи власний макет залізниці.

Однак перш за все вам знадобиться визначитися з доступним вільним простором. Чи зможете ви виділити для розташування макета половину або навіть цілу кімнату? Якщо немає, то доведеться спочатку зайнятися спорудженням подмакетніка або обладнанням спеціального місця. Для цього можна задіяти хоча б окремий стіл або зробити висувну / відкидну стільницю, яка буде використовуватися тільки для вашого проекту і більше ні для чого іншого, а значить, вам не доведеться кожного разу складати і прибирати макет.

Є ще варіанти модульних макетів, які складаються з окремих блоків, консольних конструкцій (ви можете прикріпити подмакетнікі до стін, немов полки) і підйомних (легко забирається під стелю).

Масштаб для квартири теж краще брати відповідний, наприклад, з типорозміром 1:87 ви багато не зробите, адже вам по мінімуму знадобиться простір один на три метри. Краще зупинитися на масштабах 1: 120 або 1: 160, так як проектування макета в ще більш дрібному типоразмере Z (1: 240) зажадає дуже великих умінь, зусиль і фінансових вкладень.

Для створення власної мініатюрної залізниці вам знадобиться придумати і продумати до найменших подробиць її майбутній вигляд. Можливо, почати варто з найпростішої схеми, наприклад, зробити тільки одне рейковий кільце і локомотив з декількома вагонами. Згодом будете додавати до проекту додаткові шляхи, склади, семафор і знаки, вокзал і будівлі, фігурки людей і т. Д.

Досвідчені майстри вже вміють створювати цілі докладні ландшафти - гори і рівнини, мости і тунелі, ліси і поля, мініатюрні вулиці, численні розвилки шляхів, депо та інші цікаві штуки.

Навіть для найпростішого проекту краще зробити схему. Просто спробуйте намалювати, що саме ви хочете створити. Якщо у ваших планах створення залізниці певної історичної епохи, то знадобитися досконально вивчити всю доступну інформацію по цій темі, знайти архівні фотографії, змалювати їх і т. Д.

Також докладна схема знадобиться для виготовлення моделей паровозів і вагонів. Ви можете скористатися схемою-кресленням певної машини, розшукавши її фото. Просто поділіть реальні розміри того чи іншого поїзда на потрібний вам масштаб і у вас буде готовий план побудови.

Покроковий план роботи

  1. Забезпечуєте простір для проекту і робите подмакетнік (просту конфігурацію можна розмістити навіть на фанерному аркуші).
  2. Переносите на подмакетнік схему майбутньої жд мініатюри (малюйте, як будуть проходити рейки, розмічають розвилки і повороти, дороги, де ви розмістите будівлі або будови). Для складного рейкового розташування схему можна проектувати на комп'ютері в спеціальній програмі.
  3. Прокладаєте рейки. Рейковий матеріал можна купити в спеціалізованому магазині або зробити їх самостійно. Оскільки по рейках в рухомих дорогах проходить струм, майстри роблять їх з товстої мідного дроту, прокочуючи її до прямокутного перетину на ручному верстаті. Шпали виконуються з тонких брусків, які теж вирізаються на верстаті. Шляхи прикріплюються двома способами: або приклеюються, або прибиваються маленькими гвоздиками до основи, до цих же гвоздик потім можна припаювати рейки або теж приклеювати рейки до шпал.
  4. Для рухомий моделі потрібно додатково розробляти електричну схему, а після монтувати її вже на макеті. В якості джерела живлення зазвичай беруться саморобні блоки, можна взяти і заводський. Не забувайте про правила безпеки - напруга на виході не може бути високим, використовуйте БП до шістнадцяти вольт, а якщо модель невелика, то достатньо буде і шести-дев'яти вольт. Електромотор для поїзда можна придбати в радіомагазині або вийняти з будь-якої іграшки. Проведіть до двигуна електрику від двох рейок. Щоб розвести електрику по всій підставі, запасіться роз'ємами і мідними проводами. Продумуйте всі деталі до розводки - де будуть розташовуватися семафори і світлофори, шлагбауми, чи будуть горіти ліхтарі і т. Д.
  5. Проведіть відсипання і укладку баласту, підібравши його за розміром серед акваріумних грунтів або будь-яких побутових сипучих матеріалів.
  6. Продумайте і виготовте рельєф і ландшафт. Щоб ваш макет був схожий на справжній, обов'язково оформите красивий ландшафт. Можна використовувати професійні матеріали, як шпатель-масу, лісову підстилку, лугову присипку, різні шари землі, щебінь, пісок, гравій та інші цікаві аксесуари від відомих виробників. Якщо вибирати більш бюджетні варіанти, то для імітації гір цілком можна обійтися будівельною піною, яку потім легко забарвити в будь-який потрібний колір. Холма, поля, рослинність та інший декор теж можна відтворити з фанери, будівельного гіпсу, склотканини, пап'є-маше, дерева та інших оздоблювальних матеріалів. Щоб пофарбувати деталі, використовуйте акрилові фарби.
  7. Якщо немає часу і бажання так морочитися, то багато елементів можна взяти на макет і в готовому вигляді, наприклад, з іграшкових наборів, в яких є і фігурки дерев, і муляжі трави або кісткової, тварини, машинки, знаки, люди.
  8. З будівлями та ж ситуація - або скористайтеся готовими варіантами, або споруджуйте самостійно з картону, дерева, фанери, пап'є-маше. Як зразки використовуйте фотографії реальних вокзалів та інших будівель.
  9. Додавайте необхідні складові: наносите автодороги, пофарбуйте траву, розташуйте фігурки людей і поставте склади на рейки.

Захоплення жд моделізмом може початися з подарованого набору із залізницею і поїздами. Таке хобі хоч і вимагає чималих зусиль і витрат, але безсумнівно допомагає розвиватися, думати, творити і не стояти на місці.

Дивіться схожі майстер-класи: Робимо костюми залізної людини.

Зробити своїми руками або купити?
Чи зможете ви виділити для розташування макета половину або навіть цілу кімнату?