Запис електрогітари в лінію

Вітаю Вас, відвідувачі мого музичного блогу   www

Вітаю Вас, відвідувачі мого музичного блогу www.fxguitar.ru . Сьогодні понеділок, а значить, новий робочий тиждень в самому розпалі. Звичайно, для багатьох з Вас робочий день вже закінчився, і цього неможливо не радіти. У мене ж, робота кипить повним ходом. Але ця робота приносить мені непідробне задоволення, а тому робити її не в тягар.

Про що я буду розповідати сьогодні, я думаю, Ви вже зрозуміли. Запис електрогітари в лінію - перший спосіб запису гітари в домашніх умовах. Ось про нього ми сьогодні і поговоримо. Я розумію, що багато хто з Вас вже випробували його, але, я впевнений, є і ті, хто тільки починає свої музичні експерименти. Таким новаторам, як і мені колись, потрібна актуальна і корисна інформація. Так чому б не допомогти? Причин приховувати цю інформацію немає, а значить, я починаю свою розповідь.

Отже, запис електрогітари в лінію, це, мабуть, найдешевший в фінансовому плані спосіб запису. Однак же, його дешевизна, не може не впливати на результат. І дійсно, якість запису в лінію залишає бажати кращого. Але, не буду чіплятися. Для першого демо-треку «для друзів», цей спосіб цілком підійде.

Звичайно, я не можу промовчати, що саме цей спосіб запису електрогітари найбільше піддається нападкам досвідчених музикантів. Воно й зрозуміло, якщо Ви вже пробували записатися більш «просунутими» методами, ніякі обставини не змусять Вас увіткнути гітару в лінійний вхід звукової карти. Але, повторюся, саме з «лінії» ми все і починали. Так що нема чого виробляти і заперечувати очевидне. Цей спосіб має право на існування хоча б тому, що:

1) не дивлячись ні на що, дозволяє записати електрогітару;

2) неминуче штовхає музиканта на експерименти, і на вдосконалення як техніки гри, так і своєї апаратури.

Як відбувається запис в лінію і що для цього потрібно? Розповідаю.

Вам знадобиться комп'ютер (або ноутбук), звукова карта, електрогітара і шнур. Решта інгредієнти додаємо до смаку.

Комп'ютер. Яких-небудь певних вимог до нього немає. Якщо я примудрявся записувати гітару 15 років тому на першому Пентіумі, зараз це і зовсім не проблема.

Звукова карта. Підійде і вбудована в материнку, і додана окремо (внутрішня). Відчутної різниці між ними не буде. Зовнішні звукові карти - це зовсім інша історія, а тому їх я в цій статті описувати не буду.

Електрогітара. Ну, тут має бути зрозуміло. Берете ту, яка у Вас є.

Шнур. Для електрогітари потрібен шнур з роз'ємом JACK. Для аудіокарти комп'ютера - JACK 3,5 мм. Можна або спаяти такий шнур самому, або придбати відповідний перехідник.

Процес запису. Електрогітара підключається до Комбопідсилювач. Використовувати при цьому педалі ефектів чи ні - вибір за Вами. У свою чергу, комбопідсилювач через вихід навушників підключається до лінійного входу звукової карти комп'ютера. Ось і вся любов. Далі завантажуйте Ваш улюблений софт, будь-то sound-редактор або програма многодорожечной звукозапису, тиснете кнопку Recording і починаєте грати. Про те, які програми краще всього використовувати для запису електрогітари, я розповім Вам в одній з наступних статей.

Як варіант, в описаній схемі можна обійтися і без комбопідсилювача. Для цього Вам знадобиться педаль ефектів, оснащена спікосімулятором. Вихід такий педалі можна з'єднувати безпосередньо з лінійним входом звукової карти, тим самим, виключивши з цього ланцюга комбопідсилювач. До того ж, це явно дешевше. Наприклад, педаль ефектів з спікосімулятором можна придбати в ціновому діапазоні від 2 170 рублів до 5 500 рублів. З найпоширеніших педалей на вскидку можу перерахувати:

YERASOV GT2

DIGITECH XMS MAIN SQUEEZE COMPRESSOR / SUSTAINER

DIGITECH DF7 DISTORTION FACTORY

Звичайно, «запис в лінію» далеко не ідеальна, а тому, не поспішайте відразу після запису починати зведення та мастеринг Вашого демо. Завжди є шанс поліпшити якість запису програмними засобами. Тут можуть допомогти, наприклад, корекція еквалайзером або застосування різних фільтрів (ефектів). Так, це сильно віддалить Вас від вихідного гітарного звуку, однак хоч трохи, хай допоможе компенсувати спотворення. Змінювати звук здатне безліч програм, про які я обов'язково розповім незабаром.

Так, мало не забув. Є ще один спосіб, який начебто і «в лінію», але дещо краще. Це директ бокс або Di Box. Така штука може дещо поліпшити звук Вашої гітари. Робить він це шляхом перетворення високого опору гітари в збалансований сигнал з низьким опором. Таким чином, корисний вихідний сигнал Вашої гітари не втрачається в процесі запису. Знову ж, за ціною директ биокси досить доступні. Девайс можна придбати в ціновому діапазоні від 900 рублів до 9 000 рублів. Роблять їх багато хто. Ось основні моделі:

ART Z-PDB

DOD

PRO СО

HORIZON

ТАРС

BEHRINGER

Завершуючи сьогоднішню статтю, підведу підсумок. Головний мінус записи гітари в лінію - це початкове погіршення сигналу електрогітари ще до запису. Адже для того, щоб електрогітара після обробки віртуальними ефектами, звучала читаемо, вихідний звук гітари повинен бути хорошої якості. І тут Ви повинні чітко розуміти: записана таким способом гітара звучатиме, м'яко скажемо, моторошно, і може бути використана виключно в особистих цілях, наприклад, щоб не забути придуману мелодію. Зробити за допомогою такого запису повноцінний демо-трек для радіо, продюсера або на конкурс у Вас навряд чи вийде.

Так чому б не допомогти?
Як відбувається запис в лінію і що для цього потрібно?