- «Знявши взуття, дочка управляється то рукою, то ногами»
- «Систему, вирівнює хребет, фахівці зробили« зростаючої »
Щоб випрямити викривлений на 90 градусів хребет, дівчині необхідно провести складну операцію, в ході якої лікарі встановлять спеціальну конструкцію
- Я народилася без рук і за 17 років вже звикла до підвищеної уваги перехожих, - розповідає Інна (на фото) з Умані Черкаської області. - Намагаюся через це не засмучуватися. Єдине, що приносить мені гострий біль, це сильний сколіоз, виправити який допоможе тільки операція.
Про те, що в Києві вже 20 (!) Років проводять такі втручання, я дізналася лише зараз. Але найдивніше те, що про це мені розповіли не лікарі нашої поліклініки, які мене спостерігають, а 20-річна Марина Ходій , Яка народилася без обох рук. Про цю дивовижну дівчині, що навчилася все робити ногами - писати, готувати, плести з бісеру і навіть водити машину, - я прочитала в «ФАКТАХ». Зі статті також дізналася, що в 2004 році вона перемогла в акції «Гордість країни» в номінації «Сила духу» .
Коли знайшла Марину по інтернету, бажаючи познайомитися ближче, накинулася на неї зі своїми питаннями. Виявилося, у дівчини, як і у мене, були ті ж проблеми з хребтом, але завдяки трьом операціям, які столичні лікарі провели їй протягом року, все вдалося виправити. На хребті Марини до цих пір встановлена вирівнює конструкція. Почувши це, я твердо вирішила: треба їхати в Київ на операцію. Пам'ятаю, в дитинстві перед кожним Новим роком просила Діда Мороза лише про одне - подарувати мені ручку. Зараз я вже розумію: рука не виросте. Але я дуже хочу вирівняти спину і заради цього готова терпіти будь-який біль.
«Знявши взуття, дочка управляється то рукою, то ногами»
Коли Інна з'явилася на світло, лікарі не відразу зважилися сказати батькам, що у дитини немає руки.
- Після важких пологів, що тривали дві доби, я втратила свідомість, - згадує мама дівчини Марина (на фото). - Здавалося, мене немов засмоктувало в якусь трубу, а я хапалася за стінки і стирчать з них гачки, благаючи Господа зберегти мені життя, щоб не залишати чоловіка і новонародженої дитини. Бог мене почув. Коли прийшла до тями, дочка вже була в реанімації. Лише на п'яту добу туди пустили чоловіка і показали дівчинку - вона була без ручки ... «Забирати будете?» - запитали у нього. - «Звичайно, будемо! А як же інакше?"
Інна завжди відрізнялася самостійністю. Ще з дитинства я вчила дочку: «У цьому житті розраховувати потрібно лише на себе. Невідомо, скільки я проживу, що потім робити будеш? »Напевно, ці слова Інна добре засвоїла, тому що як тільки вона пішла в школу, почала і прати, і готувати, і уроки робити без нагадування. Сяде на підлогу, де місця побільше, зніме взуття і управляється то рукою, то ногою. Чоловік душі не чув у дочки, намагався захистити її від усього, але це не завжди виходило. Пам'ятаю, ми вирушили з донькою на базар збирати її в перший клас. Раптом якийсь хлопчик закричав на всю вулицю: «Дивіться, дівчинка без руки!» Тоді Інна запитала, чому у неї немає другої руки. Я так розгубилася, що навіть відповісти нічого не змогла. Але дочка сама зрозуміла: «Значить, в мені є щось інше».
До десяти років організм Інни почав посилено рости, у неї стала псуватися постава. Я постійно робила їй зауваження: «не так ногу ставиш», «сядь рівно». Але у Інни не виходило тримати спину, контролювати свої рухи, правильно ходити. Незабаром я помітила, що тіло дочки стало несиметричним: одне плече вище іншого, різна довжина ніг, права стопа на розмір більше лівої.
- А до лікарів зверталися?
- Я відразу ж повела доньку до відомого в нашому місті ортопеда. «Ну що ви хочете? - сказав той, ледь поглянувши на Інну. - З таким-то недоліком, звичайно, буде сколіоз. «А може, до Києва?» - несміливо запитала я. - «А що в Києві? Руки не пришиють, протез ставити нікуди. Фахівці і у нас не дурніші. Вже нічого не можна зробити ». Так ми і пішли ні з чим. Якби я знала, що моїй дитині можуть допомогти в столиці, що не зволікала б ні секунди. Але я думала, що лікарі краще знають, що де роблять, адже це їх робота!
Коли Інні було десять, я завагітніла знову. Зізнатися, довго сумнівалася, чи варто народжувати другу дитину. Ми з чоловіком навіть пішли до генетику на консультацію. Вона детально розпитала про всі захворюваннях, які були в наших сім'ях, зібрала у нас аналізи, а потім заявила: «Повинен народитися здоровий хлопчик. Не сумнівайтеся". Чоловік, почувши це, сказав: «Дівчинка у нас вже є, тепер і хлопчик буде - захист і опора для Інни». Всю вагітність я панічно боялася пологів, ночами не могла заснути, думала: «А раптом щось буде не так?» Згадувала епізоди перших пологів, наприклад, коли я згиналася від болю, а стоять поруч санітарки обговорювали рецепт полуничного варення. Я навіть перестала читати газети, дивитися телевізор, в термін ходила на всі обстеження, а УЗД робила шість разів: три в Умані і три в Черкасах, де обладнання краще. Слава Богу, все обійшлося - Андрюша народився здоровим.
Донька не тільки не ревнувала нас до свого молодшого брата, що трапляється в багатьох сім'ях, але і допомагала мені в усьому. Пам'ятаю, Інна просила мене дати їй позалицятися за братиком. Вона вкладала його на диван, сідала поруч в зручну для неї позу і, підштовхуючи немовляти ніжкою, закутувала його правою рукою.
Зараз вони, звичайно, сваряться, як і належить братові і сестрі, але я знаю: в разі чого Андрій за Інну горою. Дуже переживаю за дочку, боюся, що її хтось образить. Адже діти різні, не завжди розуміють, коли можна сміятися, а коли - ні. Однак на будь-які образи дочка реагувала гідно. Зараз у Інни є дві близькі подруги, які приходять до неї в гості, звуть її до себе, і, що дуже важливо, ніколи, де б вони не були, дівчата не соромляться її нестачі.
Інна мріє стати програмістом. Ця спеціальність дуже їй підходить. Комп'ютер у дочки з'явився років зо два тому: їй дядько подарував на день народження старий. З тих пір вона кожен день встановлює нові програми, щось майструє. Поки не розбереться в сюжеті її питанні, спати не ляже. Нещодавно ми дізналися результати тестування випускників - у Інни вони хороші. Я впевнена: донька надійде в інститут. Єдина проблема - запущений сколіоз, який викликає сильний біль в спині. Через це дочка не може ходити на великі відстані, довгий час сидіти на одному місці. Коли ми їхали в Київ на консультацію до лікаря, Інна постійно крутилася в кріслі, щоб вибрати комфортне для себе положення. Останнім часом її стала турбувати біль і в області серця. Кардіолог впевнений, що причина - у викривленому хребті. Необхідна операція.
«Систему, вирівнює хребет, фахівці зробили« зростаючої »
- Втручання, яке ми плануємо провести Інні цієї осені, буде не з легких, - пояснює головний дитячий ортопед-травматолог МОЗ України, завідувач кафедри дитячої хірургії Національного медичного університету імені О. О. Богомольця доктор медичних наук професор Анатолій Левицький. - Звернися Інна трохи раніше - виправити викривлення було б простіше. Зараз її хребет, викривлений на 90 (!) Градусів, нагадує гачок. Але дівчинка і її мама налаштовані дуже рішуче, і ми готові провести операцію, в ході якої встановимо на хребет спеціальну систему.
- Лікарі «Охматдиту» прооперують дочку в середині вересня, - продовжує Марина. - Інні повинні встановити систему, яка коштує 35 тисяч гривень. Таких грошей у нас немає. Чоловік використовує будь-яку можливість, щоб заробити, але місто у нас маленький і роботи практично немає. Коли я дізналася, що Інні можуть допомогти в столиці, підняла всіх родичів, друзів, сусідів. Ми вже продали старі «Жигулі», однак цих грошей вистачить лише на медикаменти, необхідні до і після операції. Мені дуже незручно просити про допомогу сторонніх людей, але іншого виходу у нас немає. Я звернулася до всіх відомих мені благодійні фонди, приватні фірми, написала листа в газети і на телебачення, навіть народним депутатам, але відповідь одна: «Чекайте». Однак Інна не може більше чекати. Операція потрібна зараз.
З тих пір як у нас з'явився інтернет, я багато читаю про людей, які або народилися з патологією, або стали інвалідами в результаті трагедії. Але багатьох з них це не зломило. Моя дитина - теж дуже сильний, і я вірю, що відсутність руки не завадить їй в житті. Єдине, чого я хочу зараз, це позбавити Інну від сильних болів.
- Яку систему ви плануєте поставити Інні? - питаю у професора Анатолія Левицького.
- Це спеціальна конструкція, що утримує хребет у правильному положенні. Такі системи ми застосовуємо вже більше двадцяти років. Наші фахівці навіть модернізували французьку конструкцію, зробивши її «зростаючої»: затискачі фіксують тільки після того, як закінчується процес росту. Тому тепер оперуємо маленьких пацієнтів у віці шести-семи років. За нашими даними, в Україні понад 140 тисяч дітей, які потребують таких операцій.
- 90 градусів - дуже великий кут деформації?
- Звичайно, це серйозне викривлення. Але хірургічне втручання може допомогти, адже у нас були і більш важкі пацієнти. У тій же Марини Ходій, яку ми прооперували в 12-річному віці, кут деформації до операції становив 140 (!) Градусів. Зараз дівчинку просто не впізнати. Викривлення ще залишилося, але неспеціаліст його не помітить. Для цього Марині треба було три втручання. Однак це рідкісний випадок, адже на її хребет виявлялася надто велике навантаження. Вважається, що при деформації 40 градусів і менше не варто поспішати з операцією. Такі викривлення ми виправляємо за допомогою корсетів і лікувальної зарядки.
* Анатолій Левицький: «В Інни дуже велике навантаження на хребет, допомогти їй може тільки операція»
- У якому віці потрібно показати дитину ортопеда?
- Чим раніше - тим краще. Якщо батьки помітили якісь зміни у малюка, необхідно відразу звернутися до фахівця. Як правило, сколіоз починає проявлятися в 10-12 років. У цьому віці вже багато дітей соромляться ходити перед батьками без одягу, і ті не завжди помічають порушення хребта. Є чотири приводу звернутися до дитячого ортопеда: якщо у малюка змінилася хода, неоднакова висота плечей, асиметричні трикутники талії і кути лопаток (перевіряють в положенні стоячи), неоднакові складочки під сідницями (це може бути також ознакою дисплазії).
Дітей з вродженою патологією обов'язково повинен спостерігати ортопед. Якщо при народженні відсутня рука, нога або, скажімо, вивихнуто стегно, є косолапие, майже завжди з віком розвивається сколіоз. Таку дитину потрібно вчасно показати лікарю - і тоді операції можна уникнути.
- Існує думка, що якщо дитина довго сидить зігнувшись, він може заробити сколіоз.
- Ні, це призводить тільки до серйозних порушень постави. Сколіоз - вроджена патологія. У боротьбі з неправильною поставою дуже багато залежить від наполегливості самого пацієнта. Таким хворим бажано робити хоча б 15-хвилинну зарядку, що складається з вправ, що зміцнюють м'язи хребта.
PS Бажаючим допомогти Інні зібрати гроші на операцію повідомляємо номер телефону її мами Марини: (097) 308-22-26.
Фото Сергія Тушинського, «ФАКТИ»
Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter
«Забирати будете?А як же інакше?
Невідомо, скільки я проживу, що потім робити будеш?
А до лікарів зверталися?
«Ну що ви хочете?
«А може, до Києва?
«А що в Києві?
Всю вагітність я панічно боялася пологів, ночами не могла заснути, думала: «А раптом щось буде не так?
Яку систему ви плануєте поставити Інні?
Градусів - дуже великий кут деформації?