Одне з найкрасивіших будівель шматочка вулиці Толмачова
Перенести музей старого Букашкіна, проводити виставки у дворі УрГПУ, відкрити блошиний ринок і малий філармонічний зал. Все це пропонують зробити на маленькому шматочку вулиці Толмачова - між Леніна і Малишева. Цей відрізок хочуть очистити від машин і оживити - зробити культурним прогулянковим місцем.
Ініціатором проекту став директор кінотеатру «Салют» Сергій Федяк. З цієї території оголосили конкурс на розробку проектів - підсумки підведуть лише 3 грудня, але начерки і плани є вже зараз.
- У місті це одна з небагатьох вулиць, яка схожа на європейську вулицю - і по ширині, і в центрі, і не проїжджаючи. Ми хотіли реалізувати це ще до чемпіонату світу з футболу. Тут могли б розміститися і ресторанчики, і літні веранди, - розповів Е1.RU Сергій Федяк.
На думку директора, вулицю треба оживляти. Один з об'єктів, який тут може з'явитися, - це блошиний ринок
- Уже два десятиліття ця ділянка не проїзні місце, а тупиковий, - продовжує директор кінотеатру. - Виходячи з цих міркувань ми хотіли якось цю зону упорядкувати. Зрозуміло, що питання виникало в порядку взаємовідносин з мешканцями і громадським простором. В Європі це якось уживається, а у нас це складно. У нас люди думають, що вони живуть в тихому центрі, якщо сонце сіло, то все повинно вимкнутися.
Якщо звернути з Толмачова у двір Уральського педагогічного університету, то відкривається зовсім інший, прекрасний вид - старі цегляні стіни оточують тихий дворик. Упорядкувати хочуть, до речі, не тільки шматочок Толмачова, а й двори. Наприклад, тут можна проводити виставки, вважає Федяк.
У минулому педагогічний університет - це перша жіноча гімназія. Вона була побудована в 1870-1890-і роки, з того часу будівля практично не змінилося
Прибравши машини у дворі, можна проводити виставки, вважає директор кінотеатру
Це місце, на думку директора, теж можна зробити маленькій міській площею, якщо знову ж таки позбутися від машин.
Наприклад, тут обладнати сцену
- Можна зробити тут сільськогосподарський ринок або можуть збиратися дизайнери, антиквари - це простір, який може жити і бути класним. Якщо ми створимо умови, то це не буде кладовищі машин.
- Машини-то куди?
- Перший - це пішохід, другий - це велосипедист, третій - це громадський транспорт, четвертий - це автомобіліст. Якщо ми почнемо думати з кінця ... Це не проблема «Салюта» і вулиці Толмачова, це проблема центру міста. У нас сьогодні загубилася модель правильного походу на культурні заходи. Ми сьогодні вважаємо, що сервісом є під'їхати до під'їзду і кинути машину. Торгові центри адже сформували нашу модель споживання. А раніше люди йшли в театр, кінотеатр, саме йшли.
- З Уралмаша ж не підеш до вас пішки.
- Зрозуміло, що можна приїхати на громадському транспорті або на машині кудись і пройтися до театру. Необхідно подихати повітрям, поспілкуватися. Треба повернути модель променаду - променад до заходу і після. Коли ти виводиш свою дівчину показати не тільки вечірню сукню, а й гарне верхнє пальто.
Двір наполовину окультурений. Це робота вуличного німецького художника з фестивалю «Стенограффія» Двір і зараз по-своєму колоритний У дворах суцільна стоянка для машин
Схему руху на ділянці Толмачова хочуть міняти. Робити вулицю повністю пішохідною чи ні - ще питання, але від кладовища машин будуть позбавлятися.
- Зрозуміло, що сьогодні характер пішохідної вулиці вимагає громадського обговорення проекту, - додав Федяк. - Я знаю, що є споживчий егоїзм мешканців, і, якщо буде 90% мешканців за те, щоб зробити пішохідну вулицю, тому що вони розуміють, що це подорожчання їх нерухомості, для них красиво прогулятися ввечері, але знайдуться умовні три бабусі, які скажуть , що не треба цього. Допускаючи цей варіант, ми можемо передбачити нову схему руху транспорту, яка дозволяє тільки приїхати розвантажитися або запарковаться у себе у дворі. І тут нам не треба буде виходити на обговорення, а це буде рішення адміністрації - змінити схему руху по вулиці Толмачова. Зараз цей цвинтар машин.
Толмачова заставлена машинами. В ідеалі після поновлення вулиці машини будуть роз'їжджатися у двори. Або під'їзди будуть організовані з Пушкіна і Карла Лібкнехта
Мабуть, найкрасивіша будівля на цій ділянці Толмачова - це церква Марії Магдалини. Її побудували в XIX столітті, і вона збереглася до сих пір, правда, використовується не за призначенням.
«Освячення церкви відбулося 24 серпня 1893 року. Церква була влаштована на кошти Єкатеринбурзького земства і пожертвування приватних осіб, найщедрішим з яких був купець Олексій Микитович Казанцев, до 1897 року колишній також і церковним старостою. Закрили церкву в 1919 році », - зазначено на сайті Управління держохорони об'єктів культурної спадщини Свердловської області.
Так церква виглядала раніше А зараз вона виглядає ось так
Навесні минулого року в рубриці «Вулиці нашого міста» ми розповідали про вулицю Карла Лібкнехта і трохи говорили про історію церкви. Нам навіть вдалося потрапити всередину. Склепіння будівлі нагадують, що тут було раніше, але приміщення виглядає спустошеним.
- Властивості залу церкви жіночої гімназії приголомшливі, - міркує Сергій Федяк. - Якщо відкрити двері, а вона там є (виходить на Толмачова), то там може бути малий філармонічний зал.
- Адже це пам'ятник архітектури, його треба реставрувати, а це певні кошти.
- Реставрація - це не наше завдання, це державна. Треба працювати над цим питанням, але якщо хоча б ось так зберегли об'єкт, то було б чудово.
Так церква виглядає всередині Те, що тут раніше була церква, видно відразу Ці двері виходить на вулицю Толмачова, якщо придумати, як використовувати зал, то її можна буде відкрити
Є ще одна непридумана історія. У будинку на вулиці Толмачова двірником працював старий Букашкін . Сьогодні його музей відкритий в УрФУ, на думку Федякова, його можна перенести сюди і «повернути правду назад».
- Ви бачите тут маленький «філія» Вайнера або щось зовсім інше?
- Ні, не Вайнера - це найбільш невдалий приклад, він якийсь недороблений. Я не пишаюся, що у нас є вулиця Вайнера, але 10 років тому пишався. Зараз мені здається, що це селюк якась.
«Ось дивіться - оренда офісів, які не оренда під кафе, а під офіси - 400 квадратів!» - обурюється директор кінотеатру
- Тут дуже сприятливий грунт для будь-якої культурної ініціативи. Я кажу, що тут потрібне приміщення та простір зробити під культуру, тому що вони хочуть тут розвиватися.
- Ви говорите, що зараз це кладовище машин, але і сам по собі цю ділянку мертвий, чи хоче якийсь ресторан або кафе сюди заходити?
- Зрозуміло, що всі хочуть сісти на найбільш ласий кут. Зрозуміло, що основні орендні ставки будуть ближче до Малишева і до Леніна, в центрі буде поменше. З іншого боку, і бізнес різний є.
- А якою ви її бачите: дорогі ресторани або більш доступною для городян?
- Я думаю, що більш простий, у нас тут еліти не може бути - вулиця не ідеальна з точки зору архітектури. Є лише кілька об'єктів, які гідні.
- Є якийсь приблизний розрахунок, яка сума знадобиться на реалізацію проекту?
- Це залежить від проекту, поки не виявлено переможця, ми не знаємо, що ми будемо реалізовувати. Буде оголошено конкурс на реалізацію. Джерелом фінансування, якщо зробити все правильно, може бути не тільки держава, а й інвестори. Тут варто недооцінених майно.
«Хіба правильно мати ось в цьому будинку на першому поверсі гаражі?» - задається питанням Федяк Ось ще один цікавий об'єкт на вулиці Толмачова
- Перед самим «Салютом» що ви хочете зробити?
- Ми бачимо тут зону амфітеатру, щоб проводити літні заходи, відкриття фестивалів, а то ми все всередині робимо, а хочеться відкриту історію. Є мрія вийти головними дверима «Салюта» з глибини на проспект Леніна.
- А як це можливо?
- Візуально якось це робити. Можливо, якась арка, яка буде запрошувати увійти.
Ця ділянка вулиці вже давно напрошується на пешеходізацію, вважає урбаніст Володимир Злоказов. Ми попросили його розповісти, якою він бачить оновлену вулицю Толмачова, як тут можливо організувати рух, адже це один з головних питань по зміні вулиці:
- В даний час вулиця більшою мірою використовується як автостоянка. Цією її функцією в цілях створення комфортного міського простору цілком можна пожертвувати. Однак закрити доступ автотранспорту зовсім не вийде, оскільки на Толмачова досить багато під'їздів до будинків, які необхідно буде зберегти.
Складність в організації транспортної схеми полягає в тому, що вулиця тупикова, а тому її неможливо зробити односторонньою. Одностороння схема дала б можливість залишити одну смугу руху для проїзду в одному напрямку, а все інше простір залишити для пішоходів і елементів благоустрою та озеленення.
Зараз вулиця - стоянка для машин
Якщо ж проїзд зробити двосмуговим, виникають дві проблеми. По-перше, для нього потрібно більше місця, а його шкода, враховуючи, що трафік невеликий. По-друге, у нас водії мають властивість паркуватися в другій смузі таких проїздів (так відбувається у всіх дворах). Можна, звичайно, поставити знаки «Зупинка заборонена» і нагнати евакуатори, але яка після цього вийде пішохідна вулиця, якщо там будуть працювати евакуатори?
Є й інший варіант: зробити двосмуговим не весь проїзд по цій ділянці вулиці, а лише невеликі ділянки з інтервалом 50 метрів. Ці розширення водії зможуть використовувати для зустрічного роз'їзду. Так роблять на одноколійних залізницях. При цьому, щоб не було парковки в цих уширению смуги, їх потрібно фізично відокремити один від одного стовпчиками (як зроблено на пішохідному ділянці вулиці Червоноармійській).
Такий приклад є на вулиці Червоноармійській
Важливим фактором успіху пішохідної вулиці є її зв'язність з іншою мережею пішохідних комунікацій. Зараз на Толмачова з цим не все добре. Вулиця є тупиковою не тільки для транспорту, але і для пішоходів. На Малишева з цим нічого не поробиш, оскільки вулиця тут закінчується Т-подібним перехрестям, а ось на Леніна цілком можна поліпшити ситуацію, створивши додатковий регульований пішохідний перехід через проїжджу частину проспекту.
Це дозволить збільшити пішохідний транзит по Толмачова, що, в свою чергу, сприятливо позначиться на перспективах бізнесу на перших поверхах вулиці. До нового пішохідного переходу через Леніна можна також прив'язати додаткові виходи з трамвайних платформ зупинки «Театр музкомедії». Вже зараз люди часто перебігають Леніна з північного боку, щоб швидше потрапити на зупинку або покинути її. Замість того щоб з цим боротися парканами, чому б просто не узаконити це, створивши перехід?
Текст: Марія ІГНАТОВА
Фото: Максим Воробйов, Артем Устюжаніна / Е1.RU; okn.midural.ru; Google.Maps
Відео: Максим БУТУСОВ / Е1.RU
Ви бачите тут маленький «філія» Вайнера або щось зовсім інше?
Ви говорите, що зараз це кладовище машин, але і сам по собі цю ділянку мертвий, чи хоче якийсь ресторан або кафе сюди заходити?
А якою ви її бачите: дорогі ресторани або більш доступною для городян?
Є якийсь приблизний розрахунок, яка сума знадобиться на реалізацію проекту?
«Хіба правильно мати ось в цьому будинку на першому поверсі гаражі?
А як це можливо?
Можна, звичайно, поставити знаки «Зупинка заборонена» і нагнати евакуатори, але яка після цього вийде пішохідна вулиця, якщо там будуть працювати евакуатори?
Замість того щоб з цим боротися парканами, чому б просто не узаконити це, створивши перехід?