Засідання Ради співпраці трьох національних бібліотек

У Російській державній бібліотеці 20 грудня 2016 року відбулося засідання Ради співробітництва трьох національних бібліотек. Воно проходить вже в двадцятий раз, а вперше відбулося також в РДБ 14 жовтня 1996 року, в рік підписання «Угоди про партнерство та співробітництво національних бібліотек Росії (Російської державної бібліотеки та Російської національної бібліотеки)».

Пленарне засідання Ради співробітництва трьох національних бібліотек
Пленарне засідання Ради співробітництва трьох національних бібліотек. Фото: Марія Колосова / РДБ

З 2009 року склад учасників розширився - до двох бібліотекам приєдналася Президентська бібліотека імені Б. М. Єльцина. У 2011 році було підписано «Угоду про партнерство і співробітництво між національними бібліотеками Російської Федерації». Метою угоди є «використання потенціалу національних бібліотек в інтересах розвитку вітчизняної і світової науки, культури і освіти, в розкритті культурної спадщини, в розробці і здійсненні державної бібліотечної політики, в створенні і підтримці єдиного інформаційного простору». Основним робочим органом, який створюється для реалізації Угоди, є Рада співробітництва, нарада якого проводиться один раз на рік і організовується по черзі кожною національною бібліотекою.

Основною формою партнерства і співпраці є робота за конкретними напрямами спільної діяльності. Число робочих груп в різні роки варіюється. У 2016 році крім пленарного засідання відбулася зустріч фахівців в рамках шести груп: «Організація науково-дослідницької, науково-методичної діяльності. Нормативно-правове забезпечення діяльності бібліотек »,« Розвиток національних електронних ресурсів »,« Бібліографічна діяльність національних бібліотек »,« Методичне забезпечення каталогізації та створення бібліографічних ресурсів »,« Комплектування фондів національних бібліотек »,« Консервація бібліотечних фондів ».

На пленарному засіданні з повідомленнями про роботу національних бібліотек в 2016 році виступили виконуючий обов'язки генерального директора Російської державної бібліотеки Володимир Іванович Гнєздилов, генеральний директор Російської національної бібліотеки Олександр Іванович Звислий і генеральний директор Президентської бібліотеки Олександр Павлович Вершинін. У їхніх виступах не тільки прозвучала інформація про події року, що минає, але говорилося також про плани на майбутнє кожної бібліотеки і про спільні проекти. Генеральним директором РНБ були передані Російській державній бібліотеці унікальні книги, що існують тільки в трьох примірниках: факсимільні видання Вуканова Євангелія і Маріїнського Євангелія.

Зліва направо: генеральний директор Російської національної бібліотеки Олександр Іванович Звислий,   заступник генерального директора РНБ з наукової роботи Володимир Руфіновіч Фірсов
Зліва направо: генеральний директор Російської національної бібліотеки Олександр Іванович Звислий,
заступник генерального директора РНБ з наукової роботи Володимир Руфіновіч Фірсов.
Фото: Марія Колосова / РДБ

З «Зведеного звітом про співробітництво національних бібліотек Росії в 2016 році» виступила координатор від РДБ, вчений секретар Олена Олександрівна Іванова. Було відзначено, що співпраця бібліотек можна з повним правом визнати конструктивним і взаємовигідним.

На засіданнях робочих груп були підняті актуальні питання діяльності бібліотек, намічені як довгострокові, стратегічні, так і конкретні плани спільної роботи на найближчий рік. Серед тем, які опинилися в центрі уваги учасників засідання, були координація планів наукових досліджень, проведення наукових заходів і реалізації видавничих проектів; сучасний стан підготовки стандартів з бібліотечної справи; перспективи включення в державне завдання наукової і науково-методичної діяльності бібліотек; Розробка та впровадження порядку конкурсного заміщення наукових посад і атестація наукових працівників; участь національних бібліотек у виборах секцій і комітетів Російської бібліотечної асоціації та у виборах до правління Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і установ (ІФЛА).

Серйозного обговорення зажадали питання щодо визначення напрямів розвитку Національної електронної бібліотеки (НЕП), зокрема перехід на вітчизняне програмне забезпечення, перспективи початку роботи Президентської бібліотеки в якості учасника НЕП, стандарти обміну цифровим контентом, узгодження і розвиток принципів тематичного пошуку на основі Бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК) в об'єднаному електронному каталозі і електронних бібліотеках.

Зліва направо: генеральний директор Президентської бібліотеки імені Б
Зліва направо: генеральний директор Президентської бібліотеки імені Б. М. Єльцина Олександр Павлович Вершинін, виконуючий обов'язки генерального директора Російської державної бібліотеки
Володимир Іванович Гнєздилов. Фото: Марія Колосова / РДБ

В результаті проведеного наради був конкретизований план продовження співпраці зі створення бібліографічних покажчиків і реалізації нового спільного проекту з розробки методичних рекомендацій щодо складання бібліографічних описів мережевих ресурсів. Узгоджено позиції щодо консолідації бібліографічних записів і по розробці єдиної методики їх формування, запропонований план заходів щодо впровадження Зміни 1 до ГОСТ 7.1-2003 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання ». Великі блоки склали питання щодо комплектування фондів і по консервації і нейтралізації документів.

Учасники відзначили, що можливість обмінятися досвідом, обговорити хвилюючі фахівців питання, безумовно, сприяють як реалізації спільних проектів, так і більш ефективній роботі кожної з бібліотек.

ФОТОРЕПОРТАЖ
Фото: Марія Колосова / РДБ

Факсимільне видання Вуканова Євангелія
Факсимільне видання Вуканова Євангелія. - Санкт-Петербург, 2016.
Вуканово Євангеліє. Апракос повний. Близько 1200 року. Сербський ізвод. Один з переписувачів монах Симеон. Пергамен. Чорнило, кіновар, фарби. Текст в дві колонки. Статут кількох почерків. Рашсько правопис. Дві мініатюри: євангеліст Іоанн, який пише Євангеліє (на л. 1 об.) І Ісус Христос Еммануїл (на л. 76). Вуканово Євангеліє надійшло до Імператорської публічної бібліотеки (нині - Російська національна бібліотека) в 1883 році в складі колекції єпископа Порфирія (Успенського).