Засновник проекту "Без кордонів": "Мода для інвалідів стає світовим трендом"

Фото: m24.ru/Анастасия Мальцева

Засновник соціального проекту "Без кордонів" Яніна Урусова розповіла m24.ru, навіщо людям з різними типами інвалідності потрібна спеціальна одяг, чому вона повинна бути функціональною і красивою і як зовнішній вигляд може допомогти подолати забобони в суспільстві.

- Розкажіть, як вам прийшла ідея зайнятися просуванням ідеї створення спеціального одягу для людей з різними формами інвалідності?

- У 2007 році я познайомилася Тобіасом Райзнер (соціальний підприємець - m24.ru), і він мені запропонував зробити проект, присвячений людям з інвалідністю. Спочатку ми вирішили створити спеціалізований інтернет-портал "Без кордонів". Коли ми придумували, які сфери життя хочемо висвітлювати в проекті, то зрозуміли, що це буде працевлаштування, освіта, культура, спорт, подорожі, сім'я ... Тут же виникла тема одягу.

Звичайно, коли ми тільки починали, у нас було поняття, як і у всіх, про цих людей, що вони якісь соціально неблагополучні, що вони зовсім інші, що вони живуть десь на околиці суспільства, в резервації. Але чим більше ми занурювалися в цю сферу, тим краще усвідомлювали, що люди з інвалідністю не відрізняються нічим від нас. У них точно така ж життя і потреби.

Через рік ми вирішили зробити міжнародний конкурс одягу для людей з інвалідністю серед дизайнерів Bezgraniz Couture International Fashion and Accessoires Award. Проект виявився цікавим з точки зору технологій, дизайну, інновацій та моди.

- Чи багато в світі компаній і виробництв, які займаються пошиттям спеціалізованого одягу? Як підходять до цієї проблеми в Росії?

- У світі є понад 100 таких виробництв. Але якщо брати такі варіанти, коли одяг ще й модна, то таких проектів лише кілька. Наприклад, в Канаді і Німеччині є цікаві виробництва одягу для людей на візках. У США є компанія, яка створює одяг для аутистів. Для мене було новиною, що аутисти можуть одягатися по півгодини: вони не розрізняють у одягу перед і зад, вивернута вона на лицьову сторону або навиворіт. Предмети їх гардероба повинні бути абсолютно універсальні, щоб, коли ти їх одягаєш, було неможливо помилитися.

У Росії є розробки. Наприклад, в Центрі імені Альбрехта в Санкт-Петербурзі з 1970-х років шиють одяг для людей, у яких немає обох рук. В Інституті дизайну і національних культур Уфімської державної академії економіки і сервісу займаються конструюванням одягу для дітей зі сколіозом.

Наш проект від початку спрямований на створення одягу для великої кількості категорій людей з інвалідністю, яким потрібна функціональність в одязі: це колясочники, люди з ампутацією, ДЦП та синдромом Дауна, сліпі, слабозорі і маленькі люди. Не слід забувати і про жінок після радикальної мастектомії, яким потрібно не тільки коригуючий білизна, а й одяг.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 3


- У чому особливість цього одягу? Для яких видів інвалідності, що потрібно враховувати?

- У людей з синдромом Дауна є особливості фігури: велика голова, широка шия, похилі плечі, укорочені руки і ноги, тіло часто має грушоподібної форми. Крім того, у них слабкий імунітет, і порушена дрібна моторика, і вони часто все втрачають, як маленькі діти. Одяг, яку для них придумали студенти з Британської вищої школи дизайну, враховує ці особливості. Рукавиці, шапка, шарф прироблені до куртки, щоб вони не губилися. Це дозволить їм одягатися без сторонньої допомоги. Таким чином, одяг стає не просто предметом гардеробу, а можливістю відчувати власну гідність, свободу і незалежність від оточуючих.

На верхньому одязі також є спеціальні вставки з адресою та контактами близьких, на випадок якщо людина загубився. Є світлові вставки, які видно в темряві. Воріт зроблений таким чином, щоб, з одного боку, не застудити шию, а з іншого боку, він приховує широку шию і створює більш виграшну картинку. Чоловік комбінезон компенсує жіночність фігури за рахунок прямого силуету, що зовні створює враження мужності. До того ж блискавки в ньому зроблені так, щоб було зручно ходити в туалет.

Люди з ампутацією, як правило, мають стандартну фігуру. У моделях одягу для них враховується те, що протез має бути зручно надіти і зняти в будь-який час. Для цього на брюках вставляють блискавки уздовж швів. Крім того, в тих місцях, де протез закінчується, необхідно використовувати більш щільну тканину, щоб він не протирав штани. Також треба враховувати, що у людей з ампутацією одна нога стає більш розвиненою і широкої, а інша - та, яка з ампутацією, - тонкої. Штани слід шити так, щоб ця різниця не була видна візуально.

- Я впевнена, що ви стикалися з негативним думкою про вашу роботу. Мовляв, а навіщо взагалі потрібна зараз спеціальний одяг для людей з інвалідністю? Адже ще не вирішені основні соціальні проблеми з доступною середовищем, транспортом, протезами, достатньою кількістю книг зі шрифтом Брайля та інше. Що б ви відповіли на цю критику?

- Це питання не можна так ставити. Треба подивитися на проблему з іншого боку. Якщо дивитися на ситуацію в світовому масштабі, то ми побачимо, що боротьба людей з інвалідністю за свої права почалася в 1960-х роках минулого століття в Америці. Той факт, що зараз в США, Англії, Іспанії, скандинавських країнах є доступна среда, - це заслуга часу і наполегливої ​​роботи. Все це там з'явилося порівняно недавно. Люди з інвалідністю стикалися з тими ж проблемами, що є і у нас. Перш за все мова йде про стереотипах суспільної свідомості.

У міжнародній конвенції ООН про права інвалідів від 2006 року говориться, що інвалідність - це не стан тіла, а стан суспільства, в якому він живе. Конвенція була ратифікована у нас в 2012 році. Держава підтвердило, що люди з інвалідністю мають право вчитися, працювати, ходити в заклади культури, користуватися інформаційним середовищем і так далі. Так, це означає, що для них має бути облаштована доступна середу. Але не треба забувати, що їм потрібно в цю суспільне середовище ще в чомусь прийти.

Зустрічають по одягу?

Так, ми всі це добре знаємо на власному досвіді. Одяг - це не просто річ, щоб прикрити наготу, це ще і мову комунікації, культурний код. Коли ви бачите перед собою людину з інвалідністю, який красиво одягнений, у вас в голові відбувається революція. Це перевірений факт. Ви цього не очікуєте. Його вигляд змушує вас його по-іншому сприймати: статус і значущість піднімаються в ваших очах.

З іншого боку, як відомо, не можна ходити на перше побачення або співбесіду з роботодавцем в новому костюмі, тому що вам в ньому ще не затишно. Треба ще звикнути до того, як ви одягнені, до нових відчуттів. А якщо ще уявити, що у вас є деякі складності з функціонуванням тіла і його треба постійно контролювати, то це стає додатковим бар'єром, який треба долати при спілкуванні з іншими. Тому одяг повинен бути функціональною і зручною, підходити саме вам і враховувати всі особливості вашого тіла.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 3

- Тобто одяг стає способом формування нового образу людини з інвалідністю в суспільній свідомості?

- Одяг може виявитися одним з найбільш ефективних інструментів як для створення адекватного ставлення до людей з інвалідністю, так і для їх реабілітації. Матеріальна середовище впливає на наш внутрішній стан. Звичайно, глибинних проблем одяг не може вирішити, тут потрібен інший тип роботи. Але змінити внутрішній стан вона може, надати людині трохи більше впевненості, самостійності і підкреслити його красу.

У минулому році на Тижні моди в Москві Mercedes-Benz Fashion Week Russia люди з інвалідністю вперше вийшли на подіум.

- Чи може мода стати провідником толерантного ставлення до людей з обмеженою мобільністю?

- Mercedes-Benz Rus до нас звернулися самі. Це був перший показ спеціального одягу для людей з інвалідністю на Тижні моди такого рівня в світі. І вони потрапили в точку. В цьому році моделі з інвалідністю вже були на показі в Нью-Йорку, в Токіо, Лондоні. Зараз це стає світовим трендом. Всі люди повинні бути рівними всюди, і на показі мод теж.

- Що кажуть вам люди з інвалідністю? Їм цей одяг потрібна?

- Коли ми тільки починали просувати цей напрямок, люди не розуміли, навіщо їм такий одяг. У 2012 році ми зробили на виставці реабілітаційного обладнання та технологій для людей з інвалідністю "Інтеграція. Життя. Суспільство" стенд зі спеціальним одягом. Відвідувачі виставки ходили повз і просто нас не бачили. Заходили з нудьгуючим виглядом, щось дивилися і йшли. Зараз ситуація змінилася: одяг стали помічати, міряти і купувати.

- Розкажіть, де зараз люди з інвалідністю можуть купити собі спеціальний одяг? Які є зараз варіанти і скільки вона коштує?

- Зараз ситуація з купівлею спеціального одягу йде бідно. Можна замовити індивідуальний пошив, але ціна на такий одяг висока. Точні цифри не назву. У Центрі імені Альбрехта в Санкт-Петербурзі, як я вже говорила, якщо мова йде про випадки з ампутацією обох рук, можна отримати одяг за індивідуальною програмою реабілітації (ІПР), тобто її оплатить держава. Подробиці по ІПР треба дізнаватися в територіальних органах соцзахисту. Якщо купувати там одяг самостійно, то чоловічий костюм буде коштувати близько 40 тисяч рублів.

Наш проект спільно з "британки" зараз готує спеціалізований одяг до масового виробництва. Ми на стадії укладення договорів про авторські права, зняття мірок, створення стандартизованих розмірів. У наступному році ми вже плануємо почати випускати в широке виробництво одяг для масового покупця.

- Як ви її плануєте продавати? Наприклад, люди з інвалідністю, які живуть в Москві, зможуть прийти в магазин в місті або замовити її через інтернет-магазин?

- Продавати одяг ми плануємо через інтернет, щоб вона була доступна як москвичам, так і жителям інших регіонів країни і навіть тим, хто живе за кордоном. Як показує практика, людям з інвалідністю зручніше робити покупки в Мережі.

- Яка буде вартість такого одягу?

- Одяг не повинна бути дорогою. Її повинен мати можливість дозволити собі людина з середнім достатком. Рівень ціни повинен бути як в масовому сегменті одягу, як, наприклад, в Zara або Uniqlo.

- Тобто ціна на одну річ - кофту, штани або плаття - може бути в межах п'яти тисяч рублів?

- Може. Коли буде запущено виробництво, можна буде конкретніше говорити про вартість. Головне, щоб ціна була доступна масовому споживачеві.

- Соціальний бізнес в сфері створення спеціального одягу для людей з інвалідністю, на ваш погляд, перспективний напрямок або альтруїзм? Які у нього перспективи?

- Люди з інвалідністю - це 15 відсотків людства (за даними ВООЗ - m24.ru). Приблизно 1 мільярд 300 мільйонів чоловік. Ринок це? Напевно, так. Навіть якщо відняти звідси Індію, Китай, Африку. Звичайно, інвалідність, насильство і бідність йдуть рука об руку. Але також треба пам'ятати, що інвалідність не вибирає між Рубльовкою і бутовий.

Крім того, треба розуміти, що підприємницький проект в соціальній сфері - це не територія добрих справ. Треба не тільки затикати діри, які є зараз, але і думати про майбутнє. Потрібно розвиток, нові ідеї та технологічні рішення.

- Чи можна очікувати, що технології, які зараз створюються для спеціального одягу для людей з інвалідністю, прийдуть в наше повсякденне життя? Адже колись липучки і блискавки були придумані для космонавтів.

- Це обов'язково буде. В офісі люди сидять за комп'ютером по 8-10 годин на стільцях, де є коліщатка, причому багато хто приїжджає на роботу на машині. По суті, вони мало чим відрізняються від візочників. Їх штани і спідниці повинні бути скроєні під сидячий спосіб життя. Вони повинні бути зручними, наприклад, не стискати живіт, порушуючи процеси травлення. Одяг для людей з ампутацією підходить для тих, хто зламав руку або ногу. За фігурі люди з синдромом Дауна схожі на людей, інтенсивно займаються спортом: у них теж широка шия і похилі плечі. Цей тип крою добре підходить для спортсменів. Одяг для людей з порушеною моторикою підходить літнім людям і тим, хто переніс інсульт.

Розмовляла Анастасія Мальцева

Розкажіть, як вам прийшла ідея зайнятися просуванням ідеї створення спеціального одягу для людей з різними формами інвалідності?
Чи багато в світі компаній і виробництв, які займаються пошиттям спеціалізованого одягу?
Як підходять до цієї проблеми в Росії?
Для яких видів інвалідності, що потрібно враховувати?
Мовляв, а навіщо взагалі потрібна зараз спеціальний одяг для людей з інвалідністю?
Що б ви відповіли на цю критику?
Зустрічають по одягу?
Чи може мода стати провідником толерантного ставлення до людей з обмеженою мобільністю?
Що кажуть вам люди з інвалідністю?
Їм цей одяг потрібна?