- Хлопчик хворіє, але лікують його безкоштовно
- Щоб відкрити благодійний рахунок в банку, достатньо паспорта
- Як працюють з заявками в благодійних фондах?
- Крім висновки лікарів потрібна довідка про доходи батьків
Заклик про допомогу хлопчикові, облівшемуся окропом, за кілька днів отримав в білоруському Фейсбук майже 4 тисячі репоста. Батько дитини попросив 5000 євро. Поки одні мовчки переводили гроші, інші почали сумніватися: а чи потрібна в даному конкретному випадку допомога? Після перевірки у лікарів виявилося, що ні. Дитина. BY розбирався, які підводні камені є у благодійності в мережі.
Джерело фото: facebook.com
Ситуація виявилася неприємною як для жертвують гроші, так і для самих батьків, які не очікували такого резонансу.
Заклик про допомогу спочатку розмістив на своїх сторінках успішний підприємець у сфері IT Андрій Гусаров. Останні дні весь свій вільний час він присвячує тому, щоб розрулити ситуацію.
Хлопчик хворіє, але лікують його безкоштовно
До підприємця звернувся в минулому його стажист і попросив інформаційну підтримку. Пояснив, що син облився окропом і зараз лежить в опіковому відділенні лікарні швидкої допомоги. Дитині потрібна допомога і матеріальна підтримка.
За словами Андрія Гусарова, підстав не вірити в минулому своєму колезі у нього не було. Каже, вирішив допомогти «як батько батька». Перед публікацією на всякий випадок зателефонував до лікарні і уточнив, привозили чи такого пацієнта. Медики підтвердили.
Пост почав швидко поширюватися в мережі. Але в обговореннях деякі користувачі стали висловлювати сумніви, навіщо батькам дитини гроші. Білоруси ділилися своїм досвідом: такі опіки успішно лікують в лікарні наші лікарі, причому абсолютно безкоштовно.
Припущення виникали найрізноманітніші: гроші потрібні на спецпрепаратом, на реабілітацію, на хабарі лікарям (навіть такі думки виникали у деяких користувачів).
Андрій Гусаров вирішив розібратися в ситуації особисто і на наступний день поїхав в лікарню, щоб поспілкуватися з лікарями.
З'ясувалося, що і лікування, і реабілітація дитині надаються безкоштовно, ніякі медикаменти додаткові непотрібні. Сума взята зі стелі. Я спробував з'ясувати у батька, чому саме було викликано бажання збирати гроші, але чіткої відповіді не отримав. Припускаю, що зроблено це було на емоціях - в перші ж дні після того, як дитина отримала опік. Хтось сказав їм, що знадобиться лікування за кордоном (10 000 євро), 5 у них було, ось і вирішили збирати решту суми (про це почув з уст матері). Не думаю, що це «розлучення», швидше за все, людьми керували емоції.
Зараз з'ясовується, яка сума була переведена в допомогу хлопчикові. Всі гроші найближчим часом направлять в один із благодійних фондів, щоб допомогу отримали ті діти, які цього дійсно потребують, запевнив нас співрозмовник.
Для себе підприємець зробив висновок, що в майбутньому буде надавати допомогу тільки адресно або через фонди, які на цьому спеціалізуються. Причому важливо завжди перевіряти необхідність платного лікування.
Щоб відкрити благодійний рахунок в банку, достатньо паспорта
Багато коментаторів задавали питання: невже благодійний рахунок можна відкрити без довідки від лікаря? Виявляється, так. «Беларусбанк» не запитує у клієнтів ніяких документів, крім паспорта.
Той, хто бажає відкрити благодійний рахунок пише заяву з проханням відкрити рахунок для збору коштів на лікування такого-то людини терміном на такий-то період або в білоруських рублях, або в доларах, або в будь-який інший валюті. Це стандартна процедура, яка займає кілька хвилин.
Як працюють з заявками в благодійних фондах?
Фонди звітують перед юридичними особами, жертвують гроші, тому сувора перевірка обов'язкове.
Розповідає фахівець зі зв'язків з громадськістю фонду «Шанс» Анастасія Шатько.
- Ми в фонді не лікарі, нам потрібні медичні докази того, що дитині дійсно потрібно те чи інше лікування. Тому батьки зобов'язані надати медичну довідку, є певна форма. Крім того, найчастіше ми звертаємося до лікарні, де проходить лікування дитина, спілкуємося з його лікарями.
Іноді білоруські медики не вірять, що дитині можна допомогти, а за кордоном батькам дають шанс. У таких випадках у фонді прохання розглядають індивідуально, дзвонять в клініку, розпитують місцевих лікарів. І буває, що дійсно допомагають.
При цьому у фонді найчастіше відмовлять батькам, які надто поспішають і хочуть зібрати гроші на додаткове лікування, ще не затверджене медиками. Для організації це не на 100% обгрунтований збір коштів.
Крім висновки лікарів потрібна довідка про доходи батьків
Чітко встановленої суми, яка обмежує благодійну допомогу, не існує. У людей може бути висока за мірками Білорусі зарплата, але зібрати 50 тисяч євро за кілька місяців навіть їм не під силу, пояснює фахівець.
Головна відмінність фонду в тому, що про фіциальной організація завжди може надати звіт про використання коштів. А у людини, який збирає гроші самостійно, це залишається на його совісті.
Але це не означає, що всі, хто збирає гроші через особистий благодійний рахунок, - шахраї. Важливо уважно розбиратися в ситуації.
- Ви читаєте інформацію, завжди є контакти, треба спілкуватися і задавати питання. Бувають випадки, коли батьки займаються збором коштів самостійно виправдано, адже фонд не може допомогти всім. Але, наш погляд, батьки обов'язково повинні вести звітність для благодійників і давати інформацію про те, як вони витрачають кошти.
Про випадки шахрайства зі збором коштів на дітей в організації чули неодноразово, але конкретних історій тут не називають.
- Найчастіше такі схеми крутяться навколо великих сум, коли дитину підкреслено рятують, з гучними заголовками про повне одужання після лікування. Ми, наприклад, не можемо гарантувати, вилікують дитину чи ні.
Світлана Білоус
А ви реагуєте на заклики про допомогу в інтернеті? Перевіряєте інформацію перед тим, як перевести гроші?
Поки одні мовчки переводили гроші, інші почали сумніватися: а чи потрібна в даному конкретному випадку допомога?Як працюють з заявками в благодійних фондах?
Перевіряєте інформацію перед тим, як перевести гроші?