Здоров'я. Людина. Природа.


«Раз на водохресний вечір
Дівчата ворожили:
За ворота черевичок,
Знявши з ноги, кидали;
Сніг пололи; під вікном
слухали; годували
Рахунковим курку зерном;
Ярий віск топили;
У чашу з чистою водою
Клали перстень золотий,
Сережки смарагдово;
Розстилали білий плат
І над чашею співали в лад
пісеньки подблюдни »

Так починається балада В. А. Жуковського «Світлана», написана ще на початку дев'ятнадцятого століття. З тих пір пройшло вже двісті років, а Святочні ворожіння, перераховані в вірші, до сих пір не забуті. У всі часи дівчатам хотілося дізнатися свою долю, тому і ворожили на судженого-ряджених. Але зараз - це скоріше данина традиції і один із способів розважитися і весело провести час на новорічні свята.

Святочні ворожіння починаються на Різдво, 7 січня, і закінчуються 19 січня - на Водохреще. З давніх-давен вважалося, що в перший день Святок землю відвідують душі померлих і до самого Хрещення нечиста сила розгулює по землі. За повір'ям, саме присутність духів серед живих людей дає можливість заглянути в майбутнє і дізнатися свою долю. А найголовнішими, віщими днями для ворожінь, вважаються 13 січня - Василів вечір, напередодні старого Нового року і 18 січня - Водохресний Святвечір. Після цього тонка грань між реальним і потойбічним світом відновлюється, вся нечиста сила виходить інакше назад на "той світ", а на Водохреща наша земля очищується і оновлюється. Так вважали наші предки.

Слід додати, що до православних свят і християнству Святочні ворожіння ніякого відношення не мають. Церква, навпаки, засуджує і забороняє будь-які гадання, вважаючи їх язичництвом і богохульством.

До речі, психологи також не радять гадати дуже вразливим і чутливим людям. Дуже часто такі люди підсвідомо починають вести себе так, щоб прогноз збувся. Добре, якщо ворожіння принесло позитивний прогноз, а якщо негативний? У цьому випадку людина сама, підсвідомо, може накликати на себе біду.

Але мало кого з молодих дівчат це коли-небудь зупиняло, адже так хочеться дізнатися свою долю і хоч одним оком побачити того, єдиного. А якщо так, то скористаємося ворожіннями, перевіреними ще нашими прапрабабусі.

Найпопулярнішим і самим «страшним» завжди вважалося ворожіння на дзеркалах. Зазвичай ворожать уночі, в порожній кімнаті, після того як годинник проб'є дванадцять. Для цього ворожіння потрібно взяти два різних за величиною дзеркала, причому одне з них повинно бути, як мінімум, в два рази більше іншого. Щоб утворився дзеркальний коридор дзеркала потрібно поставити одне навпроти одного. По обидва боки маленького дзеркала потрібно поставити по свічці. Потім потрібно сісти позаду меншого дзеркала і дивитися поверх нього в велике. Якщо вам пощастить, і ви не заснете, і не до втрати свідомості, то через деякий час в кінці дзеркального коридору здасться суджений. Тоді головне розглянути судженого і зі словами: «Цур мене! »Накинути на маленьке дзеркало білу хустку.

Ще варіант, але вже з одним дзеркалом. Взявши велике дзеркало, свічку, новий рушник і столові прибори, вночі зайти в порожню кімнату. Поставивши на стіл дзеркало, поруч з ним потрібно запалити свічку, покласти вилку і ложку. Потім сісти навпроти і сказати: «Суджений-ряджений, прийди до мене вечеряти» і пильно дивитися в дзеркало. Скільки дивитися - невідомо, це кому як пощастить. Стверджують, що за кілька хвилин до появи нареченого, полум'я свічки почне тремтіти, а дзеркало трохи потьмяніє. Важливо не пропустити цей момент і протерти дзеркало рушником. І відразу ж у вас за спиною здасться наречений і подивіться в дзеркало. Тепер головне швиденько розгледіти і добре запам'ятати нареченого, а потім без зволікання сказати: «Чур цього місця! »- і бачення тут же зникне. А якщо через сильного переляку ви не встигли вимовити ці слова, то потенційний наречений неодмінно сяде за ваш стіл і дістане зі своєї кишені колечко або яке-небудь інше ювелірна прикраса. Ось тепер вже зволікати не можна, а обов'язково треба сказати: «Чур!» - тоді жених в перспективі піднесе вам саме цей подарунок. Але, ні в якому разі не можна розмовляти з баченням, інакше передбачуваний марш Мендельсона може обернутися зовсім іншим маршем.

До речі, вираз «Цур мене!» Означає, «захисти мене». І сходить воно до імені слов'янського бога родового вогнища Чура, оберігає межі земельних володінь. Він також був покровителем всякого роду придбань, згадайте вираз «Цур моє!» - так вважали історики та науковці в 19 столітті. Зараз вчені по-іншому тлумачать походження слова «чур», але в ворожіннях воно як і раніше застосовується саме в якості захисту і оберега.

Не менш популярним є ворожіння на воску. Для цього потрібно запалити воскову свічку і коли з'явиться достатня кількість воску, вилити його в миску з холодною водою. Таким чином, віск можна виливати кілька разів, а потім, вийнявши застиглий віск з води, по утворився фігурам передбачати майбутнє. Попереджаю, що для цього гадання потрібно мати багату фантазію. Особисто я, крім воскових крапель різної форми нічого так і не побачила.


За аналогією з воском можна гадати і на папері. Гадати потрібно в темній кімнаті при світлі свічки. На піднос, блюдо або плоску тарілку покласти зім'ятий аркуш паперу, за допомогою свічки підпалити його і почекати поки він повністю згорить. За допомогою свічки робимо його відображення на стіну, на якій з'явиться тінь від згорілої паперу. Тіні від згорілої папери можуть бути різними і уважно їх розглянувши, можна спробувати побачити в них майбутнє.

Цікаво ворожіння з човником. Для цього таз або миску наповнюємо водою, тільки не до країв. На бортики цієї ємності вішаємо листочки з іменами тих, що ворожать або пишемо всілякі події (весілля, любов, хвороба, багатство, далека дорога і т.п.). Потім з половинки шкаралупи волоського горіха робимо човник, а в середину човники ставимо маленьку запалену свічку. Пускаємо човник на середину таза. Залежно від того, до якого краю підпливе наша човник і який листочок підпалить, така подія і спіткає гадати або з тим, чиє ім'я написано на папері.

А є і дуже простенькі ворожіння.

Ворожіння на рушнику: дівчині на виданні потрібно на ніч за віконце (або на балкон) вивісити новий рушник, примовляючи: «Суджений-ряджений, прийди і утрісь». Якщо на ранок рушник буде мокрим, значить, суджений приходив і дівчина цього року вийде заміж, а якщо сухим - ще рік їй в дівках ходити.


Ворожіння на черевичку (туфельці, чобітку): знявши, з ноги черевичок потрібно кинути його за ворота або за поріг. В який бік буде вказувати носок взуття, звідти скоро з'явиться і наречений. Якщо ж черевичок ляже носком до свого дому, значить, в цьому році наречений так і не з'явиться.

Ворожіння по нитці: кілька дівчат відрізають нитки однакової довжини і одночасно їх підпалюють. У кого швидше нитка догорить, та перша і вийде заміж. Якщо ж нитка відразу згасла або згоріла менше, ніж наполовину, такий вічно в дівках ходити.


Ворожіння з кішкою (підходить тільки тим, у кого вона є): потрібно загадати бажання і покликати свою кішечку. Тут важливо не пропустити момент, коли кішка переступає поріг кімнати: якщо вона переступить поріг кімнати лівою лапою, то бажання збудеться, а якщо правої - не судилося.

Крім цього, існує маса ворожінь на бобах, на соломинку, на ялинових гілках, на попелі, на картах, на годиннику, на кільцях, на воді, на снігу, на гребінці, панчосі і багато інших. Святочні ворожіння присвячені цілі книги і брошури з докладним описом всіх старовинних ворожінь, звичаїв і обрядів. І якщо вони допоможуть розважитися, весело провести свята, відчути смак старовини, то чому б і не поворожити ...

Добре, якщо ворожіння принесло позитивний прогноз, а якщо негативний?