Зимова риболовля: поради для початківця рибалки

матеріал підготовлений Черноголовскій ІА >>

Зима - це довгоочікуваний час для багатьох любителів риболовлі. Ловля з льоду - процес захоплюючий і азартний, як для початківців рибалок, так і для професіоналів. Як долучитися до цього виду активного дозвілля, де краще ловити рибу взимку і які правила треба дотримуватися на льоду, розповів професійний рибалка-спортсмен, засновник рибальського клубу «Час проводження - рибалка» Марат Дєєв з Коломни.

Як почати займатися самбо >>

Рибальські снасті

Фото: Дубенська ІА, Артем Рязанцев

Початківцю рибалці необхідно мати рибальський ящик, ледобур, дві-три зимові вудки, балансири для лову хижої риби, вудилища для балансира, невеликий набір з мормишок, запасні повідці або котушка волосіні з флюорокарбона, набір жерлиц (снасті для лову хижака на живця), одну -дві котушки волосіні для жерлиц і для вудок, запасні гачки (трійники або двійники) для жерлиц. Також не будуть зайвими рибальські пасатижі, шумівка для видалення з лунки льоду і снігу, налобний ліхтарик, запасний комплект батарейок для нього, розповідає рибалка.

Саберфайтінг: як освоїти бойове мистецтво «Зоряних воєн» >>

Який буває лід

Який буває лід

Фото: flickr, Dmitry89

Перволедье - довгоочікувана пора для рибалок, так як в цей час настає період активного клювання практично всієї риби. Це пора «зубастий» - так називають щуку. Тут в хід йдуть жерлиці, а також ловля на балансир. Щука дуже активна саме під час першого льоду, так що в цей період можна зловити велику рибу. Трофей і рекорд Марата Дєєва на водоймі Московської області - щука вагою 10 кілограмів 320 грамів.

У перволедье можна ловити і на мормишку (гачок з яскравою насадкою). Перший вихід на лід багато присвячують ловлі плотви і окуня. Ці два види риб живуть практично у всіх водоймах, і їх ловля по першому льоду надзвичайно цікава і «добутлива», зазначає рибалка.

Основне правило лову по першому льоді - дотримання тиші. Велика риба швидко піде з мілководдя, тому якщо почати свердлити одну лунку за одною, ніяка прикормка її не втримає. Дно буде «засвічена». Кожну нову лунку над глибинами до 3 метрів бажано припорошити снігом і зробити отвір для блешні, радить Дєєв.

Якщо говорити про лов плотви по першому льоду, то, знайшовши цю рибу і правильно підгодовуючи, можна наловити її досить багато. Плотва клює різко, з азартом і дуже жваво пручається при підсікання, що надає ловлі плотви по першому льоду особливу чарівність, зазначає рибалка.

Наступний період - глухозимье - це час лову на річках, таких як Шерна та Уча. У цей період не обходиться без лову на всі види блешень. Можна також полювати за лящем, підлящик, густерой, окунем. У цей період також не варто забувати про жерлиці (снасть для лову хижих риб), але шукати місця з стежками «зубастий» вже набагато важче, ніж по першому льоді.

Останній лід - це друга половина зими і початок весни. Клювання по останньому льоду особливо гарний. Риболовля в березні дозволяє виловити солідні трофеї, поділився рибалка. У цей час активно клює плотва, лящ, також по останньому льоду успішний лов уклейки, окуня і судака. При цьому на те, щоб знайти рибу, можна витратити і день, і два. Пошук риби шляхом буріння великої кількості лунок малоефективний. На успіх може розраховувати той, хто точно визначить час, місце і тактику ловлі. Щоб перевірити наявність риби в тому чи іншому районі, досить зробити кілька лунок. Якщо покльовок немає, то потрібно швидко міняти район пошуку. На озерах лід і сніг тануть зазвичай пізніше, ніж на річках.

Коли лід відривається від берега і спливає, вийти на нього вже не вдається. До тих пір, поки сніг не розтане, ловити відносно безпечно.

Як почати займатися альпінізмом >>

Техніка безпеки

Фото: Дубенська ІА, Артем Рязанцев

Зимову риболовлю починають з того моменту, коли на водоймі встановлюється перший лід - він вважається найбільш вдалим часом для лову риби. Однак рибалка в подібних умовах вимагає від рибалки великий пильності та дотримання всіх запобіжних заходів, попереджає експерт. Перший лід ще дуже тонкий, і є ризик того, що він може проломитися. Тому перш ніж виходити на лід, обов'язково перевірте його на міцність. Робиться це пешней або за допомогою звичайного металевого штиря.

Крім того, не варто забувати, що при настанні відлиги товщина першого льоду помітно зменшується і виходити на риболовлю ставати вкрай небезпечно. Щоб витримати вагу людини середньої комплекції, товщина, на думку фахівців, повинна становити не менше 10-12 сантиметрів. Крім того, не слід забувати про те, що навіть у міру посилення морозів лід може залишатися тонким в таких місцях, як гирла річок, їх притоки, а також на ділянках з швидкою течією, поблизу водної рослинності, очерету, кущів.

Згідно з рекомендаціями МНС, надійність льодового покриття можна визначити навіть на око. Найміцнішим вважається прозорий з блакитним відтінком, чисто білий лід менш міцний, а ось що стосується мутнуватого, то на нього краще не виходити. Також намагайтеся триматися подалі від ділянок водойми, занесених снігом, так як лід в таких місцях наростає набагато повільніше.

Головне - ніколи не виходити на останній лід поодинці: провалившись, вибратися буває просто неможливо. І перш ніж вийти на лід, вид якого не викликає довіри, подумайте, а чи варто ризикувати, і чи не краще взяти в руки проводочна вудку і ловити з берега по відкритій воді, радить Дєєв.

Спортивна ходьба: правда і міфи >>

Де ловити?

Фото: Дубенська ІА, Артем Рязанцев

У Московській області багато великих і дрібних водойм, придатних для зимової риболовлі. Можна спробувати свої сили на водосховищах, таких як Пестовское, Озернінского, Блакитні озера в Луховіцком районі. Улюбленими місцями лову є річки: Ока, Уча, Коломенка, численні ставки.

Долучившись до клубам підлідної риболовлі, можна здійснювати спільні виїзди, брати участь в змаганнях, в тому числі благодійних, розповів Марат.

Як і де стрибнути з парашутом в Підмосков'ї >>

екіпірування

Фото: flickr, Tatiana Bulyonkova

«Найголовніше - це теплий одяг і взуття, тому при виборі обов'язково думайте, наскільки зручно і комфортно буде при мінусовій температурі і вітрі. Не можна забувати про головний убір і рукавиці, бо, по досвіду, руки замерзають першими ». - ділиться рибалка.

Що стосується костюма, краще купувати штани-комбінезон, так як в вітряну погоду продуває поперек, що може мати негативні наслідки для здоров'я, попереджає Марат Дєєв.

Взуття має бути на розмір більше, так як в ній повинно бути комфортно в будь-яку погоду, в тому числі з урахуванням теплих шкарпеток. Підйом взуття повинен бути гумовим і зручним, так як особливо при перволедье на льоду практично завжди є шар води і вологи. Головне - з собою завжди потрібно мати запасні шкарпетки, а в ідеалі і комплект одягу, так як «зимова риболовля - це найдешевший вид дайвінгу», пожартував експерт.

Конкурс риболовлі «Підмосковний короп--2015» відбувся в Коломенському районі >>

Юлія Петрушина