Зір птахів »Світ тварин

  1. зір птахів
  2. Ще новини по темі:


зір птахів

Автор: alex | Переглядів: 11, 161

Існує велика кількість різновидів птахів, з очима, розвиненими краще, ніж у інших живих істот того ж розміру. У хижих птахів очей за обсягом може бути рівним (Сарич) або набагато більшим (беркут), ніж у людини. Вага тіла людини при цьому в 3000 разів більше, ніж у беркута. У сови вага очей дорівнює третій частині ваги голови птиці. Всі птахи мають прекрасний зір. Невелику птицю, наприклад горобця, сапсан може побачити на відстані більше кілометра.
Птахи для пошуку видобутку використовують слух або зір, оскільки деякі з видів позбавлені нюху. Гриф може помітити полегле тварина в горах на дистанції в 2-3 кілометри. Голова у птахів може вільно повернутися на кут до 180, а у деяких видів до 270 градусів. Більше інших крутять головою сови. Очі у сов нерухомі і на противагу іншим птахам, дивляться вперед. Саме тому природа наділила сову найширшим кутом повороту голови, відсутність необхідності розгортатися всім тілом дозволяє їй відстежувати джерела шуму, залишаючи корпус на місці і залишатися непомітною для потенційних жертв.
А чим можуть похвалитися інші птахи? Очі у більшості птахів розташовані збоку від голови, і при цьому мають кругозором в 300, а деякі і в 360 градусів. І це - не повертаючи голови, і не змінюючи положення очей. Варто згадати, що людський зір охоплює кут тільки 150 градусів. Але такий широкий кут зору не всім птахам необхідний. Наприклад, хижакам - не потрібен.
Очі хижаків спрямовані вперед і кут зору не дуже великий (160 градусів у боривітри), але значно більше у хижаків розвинена здатність до бінокулярного зору. При цьому краще за інших ця здатність властива совам. Хижакам простіше обернутися до об'єкта ззаду і розглянути його, а ось їх видобуток потребує широкий кругозір як в польоті, так і під час годівлі та інших ситуаціях. Качка може помітити хижака не повертаючи голову.
У птахів існує і має важливе значення напрямок найкращою гостроти зору очей. Воно визначається анатомією будови ока і значно відрізняється у різних видів птахів. Зазвичай, найгострішим буває сприйняття у птахів убік, завдяки чому птах у польоті має дві ясних картинки. Цікаво порівнювати зір стрижа ластівки. При харчуванні однаковою їжею, їх очі влаштовані по-різному. Погляд стрижа спрямований вперед, оскільки він літає дуже швидко і не може розвернутися на місці. А гострий зір ластівки, в основному, спрямована убік, вона може помітити мошку в будь-якому ракурсі, в ту ж мить зробити розворот і наздогнати промайнула їжу. Тому, коли їжі багато, ластівка і стриж в рівному становищі, а коли мало, то стриж вже не може прогодуватися.
Птахи рідко дивляться вгору. Важливіше їм бачити те, що відбувається на землі. Пристрій очей птиці відображає вірність цього твердження. Верхній сегмент сітківки очей птахів краще бачить (і бачить землю), а нижній сегмент бачить гірше. Деякі птахи добре бачать як в повітрі, так і у воді (крохаль, баклан). Це передбачає можливість акомодації (зміна заломлюючої сили оптичної системи ока). Баклан має здатність змінювати цю характеристику на 4050 діоптрій. А людина з хорошим зором на 1415 діоптрій. Кольори птиці розрізняють, інакше до чого б їм кольорове оперення. Ось тільки залишається відкритим питання - чи бачать вони кольору також, як люди. Питання поки не має відповіді.



Додати в закладки


розділ: птахи |

Ще новини по темі:

  • Терморегуляція і обмін речовин у птахів
  • Міграційна організація птахів
  • Тривалість життя птахів
  • поширення птахів
  • Значення птахів для людини
  • Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач .
    Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм іменем.А чим можуть похвалитися інші птахи?