Життя українки в Естонії: плюси і мінуси життя в Естонії-2017 (фото) - 2018

Ксенія переїхала в маленьку і спокійну Естонію, де проживають близько мільйона чоловік, кілька років тому. В цьому році закінчила в затишному Таллінні магістратуру і розповідає про життя в колишній республіці СРСР, яка за 26 років незалежності встигла піти далеко вперед і перетворитися в Діджитал-мекку Естонія позіцінірует себе за допомогою запам'ятовується слогана, який розповість про країну більше тисячі слів, - e-Estonia: we have built a digital society and so can you ( "E-Естонія: ми побудували цифрове суспільство - і ви теж зможете").

2,8 5 5

Так що, коли я знайшла нову англомовну програму в Академії Мистецтв Естонії, навіть не думала про саму країну, а більше дізнавалася про новостворену програму навчання. Чесно кажучи, я читала Вікіпедію про Естонію вже в автобусі по дорозі сюди. Напевно, відсутність будь-якого подання про цю країну і мінімальні очікування і були моїм найкращим початком знайомства з цим місцем. Зараз, два роки по тому, я дуже рада, що пізнавала все особисто і спонтанно.

НАВЧАННЯ В ЕСТОНІЇ

ВИПУСКНИЙ ПРОЕКТ СТУДЕНТІВ АРХІТЕКТУРНОГО ФАКУЛЬТЕТУ EKA
ФОТО: T Õ NU TUNNEL

Місцева Академія Мистецтв мені відразу сподобалася. Відношення між студентами і викладачами, форма організації самої академії і загальна атмосфера свободи і творчості відрізняються від мого попереднього консервативного університету. Тут багато спільних поїздок: в ліс на короткі курси і для будівництва малих об'єктів; в заповідник слухати лекції з семіотики, щоб зануритися в роздуми і в той же час пізнавати природу; на воркшопи (бакалаври їздили в Амстердам на переробленому трейлері \ вантажний фурі нашого інституту для короткого воркшопу з місцевим викладачем). Ще протягом усього навчання у нас була тільки групова робота. На відміну від українських університетів, над усіма проектами ми працювали в групах по 3-4 людини, і самі поділяли завдання всередині команди.

На відміну від українських університетів, над усіма проектами ми працювали в групах по 3-4 людини, і самі поділяли завдання всередині команди

ВИПУСКНИЙ ПРОЕКТ СТУДЕНТІВ АРХІТЕКТУРНОГО ФАКУЛЬТЕТУ EKA
ФОТО: T Õ NU TUNNEL

Студрада займається організацією різних вечірок і збирає групи на різні конкурси і забіги. Я була в команді EKA ( Eesti Kunstiakadeemia , або Естонська художня академія ) На останньому Tallinn Youth Run - це символічний забіг на 5 км, в якому брали участь групи від всіх навчальних закладів (не тільки вищих).

Координатор курсу вирішує питання студентів по пошті і постійно повідомляє про доступні стипендії або обмінах. Крім популярних обмінів студентами за програмою Ерасмус ( Erasmus ), У нас є домовленості з університетами північних країн (Фінляндії, Данії, Швеції, Норвегії), a також фонд для країн Балтії (Латвія, Литва, Естонія) на короткі курси і майстер-класи. Моя сусідка так постійно їздила то в Фінляндію, то в Данію, а я якось не встигала знаходити що-небудь з архітектури і так і не поїхала. Але я все ж використовувала можливості досить вільного графіка і брала набагато більше додаткових курсів, ніж пропонувалося в структурі нашої програми. Мені здається, це дуже хороша можливість спробувати щось зовсім інше. Наприклад, курс кераміки або графічного дизайну. На будь-які курси всередині Академії можна реєструватися самостійно в онлайн-системі. Ще можна взяти курси від інших університетів Таллінна, попередньо домовившись зі своїм навчальним координатором. Це все стандартна практика для європейських університетів, але для мене всі ці зручні працюють на студента системи спочатку були приємним шоком.

КОНСУЛЬТАЦІЯ З ВИКЛАДАЧАМИ В АКАДЕМІЇ

У процесі реєстрації та відбору на навчальну програму абітурієнтам представлений список з обов'язкових курсів, які за умовчанням додані в розклад для різних семестрів. Деякі з них все ж можна перенести на наступний семестр або взяти заздалегідь, якщо викладач постійно працює в Академії (чи не спеціально запрошений для цього курсу з іншої країни). Далі перед кожним семестром студент сам редагує рівень своєї завантаженості в онлайн-системі. Для денної форми навчання необхідно набирати по 30 ETC (кредити, тобто «бали») в семестр, для цього крім основних курсів (зазвичай близько 25 ETC) пропонується брати додаткові предмети з будь-якої іншої програми або університету. Іноді пропонуються спеціальні культурні події в місті, де можна волонтерів за кілька кредитів. Наприклад, в цьому семестрі був великий фешн-фестиваль ERKI Moeshow , І його організовували наші студенти і координатори інститутів. Ще для багатьох музичних фестивалів (наприклад, останній Into the Valley ) Студенти-архітектори робили інсталяції і декор сцен. А минулорічний Tallinn Music Week взагалі працював в партнерстві з нашим інститутом Sisearhitektuur, і наші студенти-бакалаври проектували і будували параметричні дерев'яні сцени для різних локацій: одна зі сцен була в нашому корпусі, і її частина досі тут - вона всім сподобалася, і її вирішили залишити.

Напевно, це нормально Академії мистецтва, або може тільки для нашої програми, адже магістри зазвичай вже дорослі люди. У моїй групі всі самі вирішували, коли і куди ходити. Найголовніше у нас - це консультації і критика з базових студіям (головний проект семестру), туди зазвичай запрошували професорів і фахівців не з академії, так що студенти завжди були самі дуже зацікавлені в відвідуваності. Іноді навіть молодші курси приходили просто послухати нашу критику, якщо запрошені гості були їм цікаві. Але так як над головним проектом ми працювали в міні-групах, по необхідності завжди можна було попередити свою команду і постійного викладача (простий імейл хоча б за день до презентації) про свою відсутність, і це сприймалося цілком нормально. Для інших же предметів або лекцій важливо тільки вчасно відправити підсумкові завдання (загальна онлайн-система контролює дедлайни, і пізно відправлена ​​робота може навіть не бути врахована) або проявити свої знання на іспиті. У нас було тільки два викладача, які з самого початку хотіли стежити за відвідуваністю, але в кінці курсу все одно вже не витрачали на це час. Так як групи досить маленькі, викладачі пам'ятають майже всіх студентів.

Мова навчання для більшості бакалаврських програм - естонський . Місцеві абітурієнти, які навчалися в російських школах (в Естонії проживає близько 25% російськомовного населення - прим. Редакції), для надходження складають тест на знання мови. Зазвичай вони вивчають його в тій же школі, так як це обов'язковий предмет. Тільки в минулому році в нашій академії відкрили нову бакалаврську програму російською мовою, але там тільки платна форма навчання і, наскільки я знаю, групи поки не дуже сильні. В останні роки магістерські програми намагаються відкривати англійською мовою. Це допомагає більш тісно співпрацювати з міжнародними університетами, приймати більше студентів з обміну, а також іноземних студентів на повний курс. Самі естонці дуже зацікавлені в створенні інтернаціональної середовища в університетах і офісах. Це допомагає отримати досвід роботи в інтернаціональній команді вже під час навчання і, відповідно, підвищити якість місцевих фахівців на міжнародному ринку праці.

МЕНТАЛІТЕТ естонців

МЕНТАЛІТЕТ естонців

Більшість моїх одногрупниць - місцеві жителі. Хоча програма і орієнтована на міжнародних студентів, для першого набору більше промо проводилося все-таки на місці для колишніх випускників. Так що, коли я приїхала, мене відразу зустріли розповідями про естонську культуру. Які це були розповіді? Деякі навіть жартували над своїм же менталітетом і малословностью. На вступному курсі з адаптації в новій країні нам розповіли про закритість і неемоційне місцевих. Але при цьому самі естонці на маленьких вечірках «для своїх» відкриті і привітні. Необхідно тільки туди потрапити, що не завжди вдається іноземцям. А, в общем-то, так, - поверхневих розмов або щоденних посмішок від естонців чекати не варто. Спочатку це здавалося дивним, але в цьому є сенс: всі емоції у місцевих чесні, хоча вони не будуть щиро радіти чи питати щось у малознайомої людини. Але друзям завжди і все допомагають. Моєю сусідкою в студентському гуртожитку перший рік теж була естонка. І ми швидко подружилися, після чого ці перераховані вище відмінності між менталітетом вже не здавалися такими вже значними. Вони самі кажуть, що з естонцями подружитися нелегко, але якщо ви все-таки це зробили - ця дружба на все життя.

Це, звичайно ж, відносно, але для людей, які зважують кожне слово і вчинок, я б не вважала за це повільністю. До того ж, багато букв в словах дубльовані, тому деякі слова для нас звучать затягнуто і як один звук, хоча насправді вимовлятися дві або три літери. Це я зрозуміла вже під час початкового курсу естонської мови. У мене їх було кілька, тому що я вважаю це повагою до місцевої культури - хоча б базово вивчити мову. До того ж знання мови завжди допомагає краще зрозуміти саму культуру і людей. Після першого курсу в Академії я записалася на ще один безкоштовний від Євросоюзу, і потім в мовну школу, яка теж була частково оплачена різними фондами, але його не закінчила - занадто інтенсивний був, і я не встигала зі своїми основними заняттями. В результаті тільки цієї весни я все повторила і здала на рівень володіння мовою А2. Так, це лише початкова ступінь, так як мова дуже важкий для вивчення. Хоча в ньому немає пологів і повноцінного майбутнього часу, у кожного слова є три базових форми, які потім схиляються в 14-ти відмінках. Так що мені було досить важко розширювати словниковий запас і відразу вчити форми. Хоча я знаю багатьох російських і деяких українців, які вивчили і нормально використовують естонський в повсякденному житті. Звичайно, акцент буде помітним для місцевих, але головне ж - зуміти висловити свої думки.

ЖИТТЯ В Таллінні

Так як свого будинку у Академії тимчасово не було, наші корпусу розподілили між маленькими будиночками в Старому місті, і з перших днів мого перебування в Таллінні я проводила більшу частину часу саме тут. Думаю, що з цим мені дуже пощастило, так як студенти Технічного університету, наприклад, не так часто виїжджають з кампусу і, відповідно, для них Таллінн зовсім інший. Для мене Таллінн - це прогулянки по вулицях між середньовічними будиночками, групи туристів, маленькі галереї і запах смажених горішків на вулицях.

  • Мінімальна зарплата в Таллінні - 470 євро, середній вважається заробітна плата в 900 євро. Профільні фахівці, звичайно ж, заробляють більше, але просто працюючи в супермаркеті без знання естонської та англійської, люди виживають і з мінімальною зарплатою. Оренда житла в центральних кварталах зараз швидко зростає, так як все більше людей приїжджають сюди працювати. Але віддалені житлові райони пропонують квартири від 300 євро, а якщо ділити з сусідом двокімнатну в 15 хвилинах їзди від старого міста - вийде 250 євро в місяць. Мені на період навчання пропонувався студентський хостел в 15 хвилинах ходьби від моря і Старого міста, тому я економила на оренді квартири.
  • Ціни на продукти в супермаркетах такі ж, як і в Києві, чому дуже дивувалися мої батьки, коли приїхали мене відвідати. Плюс тут завжди багато спецпропозицій на хороші продукти. Загалом, на їжу я витрачаю 150-200 євро вже разом з походами в кав'ярні. Вечері в ресторанах коштують по-різному: величезний млинець з начинками в Kompressor варто до 5 євро, супи теж 3-5 євро навіть в більш дорогих місцях, паста від 7 до 15 євро, піца - близько 6-15 євро. Середня вартість капучино - 3,5 євро, так само і тортика до нього. Коктейлі в моєму улюбленому місці стоять 7-8 євро. Вони дуже красиві і смачні, і оформлені як твір мистецтва, тому радую себе іноді.
  • Витрат на транспорт тут немає, так як при офіційно зареєстроване місце проживання (спрощена прописка, навіть для короткострокової оренди житла) міський транспорт - безкоштовна послуга для жителів Таллінна. Більшість студентів десь підробляють, але навіть на стипендію в 350 євро, знімаючи кімнату з сусідом в гуртожитку, можна прожити.

Відразу після переїзду я почала вливатися в арт-життя міста, так як нам постійно надсилали анонси нових виставок і презентацій. Так що свій вільний час як арт-студент я спочатку проводила? досліджуючи маленькі галереї в Старе місто і просто гуляючи від парку Kadriorg до моря, так як я живу поблизу. Ще спочатку було багато вечірок для нових студентів, де все знайомилися і пробували крафтового пиво. Зараз ми з друзями часто буваємо в районі Telleskivi, там можна просто грати теніс у дворику між барами або смачно поїсти в F-Hoone (Обов'язково спробуйте гострий суп з кокосовим молоком і лососем). У Puudel можна нескінченно дегустувати різні види пива. Я його взагалі не п'ю, але всім там подобається, і імбирний лимонад у них теж відмінний. У старому місті безліч барів і ресторанчиків, але ми з подругами любимо пити каву в August cafe . Там дуже світлий інтер'єр з яскравим текстилем і декором, які створені естонськими дизайнерами, і смачні домашні тортики, іноді буває з арахісовим маслом і гірким шоколадом - мій улюблений.

Ще мені подобається старий кінотеатр Kino Sõprus , Який зараз ділить будівлю з нічним клубом, тому вхід з боку вузької вулички Vana-Posti. У самому залі залишений оригінальний інтер'єр, там є бар прямо позаду глядацьких рядів, так що можна пити латте з нормальною гуртки під час фільму. Самі фільми теж відрізняються від звичайних кінотеатрів: тут завжди фестивальні стрічки або тематичні програми. Так як всі фільми транслюються в оригінальній озвучці, завжди є естонські і російські субтитри. Kino Sõprus вважається хіпстерскім місцем і більшість все-таки ходить в нормальні мас-кінотеатри. Але там красиво, і фільми цікаві, так що раджу. Недалеко від нього знаходиться найвеселіша вулиця, де сконцентрована нічне життя старого міста - Sauna. З красивих закладів мені ще подобаються Frank і Sigmund Freud: вони камерні, тому знайти там місця на вихідних важко - обов'язково треба бронювати. Ми останнім часом тільки по броні туди потрапляємо.

ЇЖА В ЕСТОНІЇ

Спочатку мені не вистачало вуличного кави і наших київських фестивалів вуличної їжі. Тому що національна естонська кухня - це домашні страви: риба, чорний хліб і сметана абсолютно з усім, навіть з гречаною кашею. На свій перший фестиваль вуличної їжі в Таллінні я потрапила тільки через рік після переїзду. Не думаю, що хтось поїде сюди в гастро-тур, але під час перебування в Естонії спробувати кама (кефір з тертими горіхами і сухариками) все-таки раджу. А взагалі, в кафе і ресторанах готують, звичайно ж, смачно, тільки це ж не національна кухня.

ФЕСТИВАЛЬ ВУЛИЧНОГО ЇЖІ У Талліні @ KSIUSHA.H

Багато іноземців дуже люблять місцеві солодкі глазуровані сирки Kohuke . Як виявилося, не у всіх країнах вони є, а тут, за словами британців, kohuke смачні - ще й вибір який! Але для українців це звичний продукт. Я частіше купую продукти і готую сама, але коли виходимо кудись повечеряти, то і естонці, і приїжджі вважають за краще кухню Азії. По крайней мере, серед моїх знайомих дуже популярні каррі і різні гострі страви, які кардинально відрізняються від звичної домашньої їжі.

Ми з сусідкою їздили до її батьків, і там щоденні домашні страви були близькі нашим. По крайней мере, я не зустріла нічого кардинально нового. Її мама приготувала дуже смачні свинячі відбивні і салат з картоплею, який у мене вдома називають вінегрет. Наскільки я зрозуміла, тут теж часто готують картоплю і вживають багато молочних продуктів, як і в звичайних українських сім'ях.

ПЛЮСИ ЖИТТЯ В ЕСТОНІЇ

ПЛЮСИ ЖИТТЯ В ЕСТОНІЇ

ФОТО: PARE.EE

Мені тут дуже подобається помірність і організованість у всьому. Знову ж таки, це відносні поняття, але навіть у порівнянні з іншими європейськими країнами, тут чисто і якось по-домашньому. Сам Таллінн сповнений контрастів, досить туристичний, але в цілому все ж зручний для повсякденного життя місто. Райони старих дерев'яних будиночків розташовані в кількох метрах від торгових центрів. Наприклад, в бізнес-кварталі між двома готелями залишили стару дерев'яну церкву, а навколо парку Kadriorg не тільки реставрують типові дерев'яні будиночки, а й будують нові в схожому стилі поруч з футуристичними новобудовами. Популярні серед туристів пам'ятки уживаються з природою: біля того ж парку (Kadriorg) бігають дикі кролики, там же живуть білки і дикі лебеді, які гуляють між морем і штучним озером. І це все в 15-ти хвилинах їзди від Старого міста (центру).

После переїзду з Києва мене дівували порожні вулиці и почти відсутній «рекламний сміття». Альо Незабаром я полюбила гуляти по безлюдних тихих вулічках - Стільки простору, которого НЕ знайдеш в других столиці. Ще Таллінн, напевно, єдине місто з повністю безкоштовним громадським транспортом для місцевих жителів - і це при тому, що тут все і так знаходиться в пішої доступності.

Ще Таллінн, напевно, єдине місто з повністю безкоштовним громадським транспортом для місцевих жителів - і це при тому, що тут все і так знаходиться в пішої доступності

ЩОРІЧНЕ БЛАГОДІЙНЕ ЗАХІД DUCK RACES НА ПІДТРИМКУ ОНКОХВОРИХ ДІТЕЙ В ПАРКУ КАДРІОРГ:
ПРЕЗІЛЕНТ спускають на воду КІЛЬКА ТИСЯЧ гумових качечок ПІД НОМЕРАМИ, А ГЛЯДАЧІ ХВОРІЮТЬ КОЖЕН ЗА СВОЮ.

Окремим пунктом і величезним плюсом я вважаю інформаційну розвиненість держави . Я не ходжу в банки, а будь-які перекази, платежі і зміни особистих рахунків зручніше зробити онлайн в будь-який час. для отримання посвідки на проживання спочатку ходила в пункт обслуговування, а в останній раз вже оновлювала, просто відправивши імейл з електронним підписом. Потім мені ще кілька разів дзвонили: уточнювали необхідні деталі і говорили, що змінити в реєстраційній формі. Всі відповіді в процесі розгляду заявки були в кращих традиціях комерційних служб підтримки: оперативні, ввічливі, конструктивні листи - тут це звичайний соціальний сервіс. Те ж з реєстрацією на прийом до лікаря: вибираю зручний час із запропонованого в списку, лікар і клініка - теж по моєму вибору, і складом, що резервує прийом онлайн. Це зберігає стільки часу! Така система використовується як для приватних, так і для державних клінік. У приватних клініках також є квота безкоштовних прийомів, але запис туди зазвичай заповнена на кілька місяців вперед. Я завжди боялася черг в поліклініках, а отримання кількох довідок в Києві займало пару днів. Тому естонські системи в цьому плані дуже зручні - по крайней мере, для мене.

Мені подобається, що Таллінн перетворюється в інтернаціональне місто, і тут можна знайти «свої» місця для самих різних людей: хороші спа-салони, типові російські бари, естонські дерев'яні будиночки з саунами за містом, тихі затишні кафе і галасливі студентські клуби, все більше ресторанів з кухнею різних країн. Причому автентична культура і традиції зберігаються і цінуються нарівні з технологічним прогресом. Регулярно проводяться традиційні співочі свята , Діти і молодь з великим ентузіазмом вступають в хори при різних школах і організаціях, і все дуже хочуть потрапити на великий фестиваль зі своїм хором. У більшості місцевих є будиночки десь далеко від цивілізації, в лісі без інтернету, іноді без світла і водопроводу, при цьому поїздки туди вважаються найкращим відпочинком. Естонці завжди були дуже близькі з природою і зараз ще більше цінують незаймані ліси і єднання з природою, залишаючи нові технології в місті.

МІНУСИ ЖИТТЯ В ЕСТОНІЇ

ЛІТО В ЕСТОНІЇ ФОТО: WEATHER.EE

Найбільше мені не вистачає мого кола спілкування, наших відкритих і спонтанних людей. Тому я намагаюся не втрачати можливості зустрітися зі старими друзями і знайомими - як тут, так і в інших країнах. І, напевно, тому я тут багато спілкуюся з експатами. Ми зазвичай відпочиваємо разом - у всіх багато спільного, ми зазвичай більш галасливі і легко приймаємо нових людей. Експати більш відкриті для спонтанних розмов і планів на вихідні з майже незнайомими людьми. Тому на загальних вечерях або вечірках завжди багато незнайомих людей - і це сприймається нормально. Ще довго не могла знайти улюблені кафе: у порівнянні з Києвом, тут не такий великий вибір красивих кавових закладів. Але потім подруги, які прожили тут довше, поділилися своїми містечками, і я вже врятована :) Ось, наприклад, BJÖRN Espresso Bar я б ніколи сама не знайшла. А ще Renard Speed ​​Shop в творчому районі Таллінна Telliskivi - Зараз дуже популярне місце, а спочатку я і не помічала, що там є ще й кафе з усіма цими крутими мотоциклами поруч.

А взагалі найголовніший недолік життя в Естонії - клімат. Ось я пишу це - і вже липень, і я ще в светрі; до сих пір ходжу в осінньому плащі і з шарфом. Хоч температура протягом року не дуже низька, але холодний вітер і постійні дощі створюють досить неприємну погоду. Так що найпопулярніший напрям для відпочинку серед талліннських знайомих - тепла Іспанія. А найпоширеніше нарікання - на погоду.

ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ

ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ

@ KSIUSHA.H

Моє головне завдання після отримання диплома - набратися досвіду в індустрії, тому я ще не думаю, де мені серйозно і надовго осісти. Швидше, зараз мене більше хвилює, де б пройти стажування або знайти цікаву роботу. Думаю, я все ж затримаюсь в Естонії. Я вже непогано тут прижилася, як мені здається, хоча і планую перерви на міжнародні стажування. До того ж настільки розвинені електронні сервіси і хороша екологія зустрічаються не у всіх європейських столицях, але дуже впливають на якість життя.

Читай також про життя українок в Південній Кореї и Китаї : Аня і Юля розповідають все про переїзд в екзотичні азіатські країни.

Які це були розповіді?
Так що свій вільний час як арт-студент я спочатку проводила?