Злети і падіння Джузеппе Верді

27 січня 1901 року в Мілані помер чоловік, чиє ім'я стало одним з основних символів італійської опери. Композитор Джузеппе Верді. Син сільського бакалійника, якого не прийняли в Міланський консерваторію, вознісся до недосяжних вершин музичного Олімпу. У його житті була і скандальна зв'язок з юною оперною дівою, і тріумф в 80 років. 27 січня 1901 року в Мілані помер чоловік, чиє ім'я стало одним з основних символів італійської опери

Фото: AP

Джузеппе Фортуніно Франческо Верді народився 10 жовтня 1813 в Ронколе, селі в провінції Парма. Містечко було справжнім глушиною, а батько майбутнього великого композитора тримав винний льох і бакалійну лавку. Однак, син бакалійника зовсім не прагнув продовжити справу батька - молодого Джузеппе зачарувала музика. Звичайно, батьки не могли дати талановитому синові ніякого підходящого освіти, але в справу втрутився випадок - багатий купець, який постачав крамницю батька Верді, оцінив по достоїнству талант юного Джузеппе, який вже в 11 років самостійно грав на церковному органі.

Цей добрий покровитель фактично і подарував Верді путівку в світ високого мистецтва. Він забрав хлопчика до себе в будинок, найняв для нього кращого педагога, якого зміг знайти і навіть оплачував йому навчання в Мілані. Адже Джузеппе не прийняли в Міланський консерваторію - через віку. Однак, завдяки щедрості свого благодійника, Верді зміг навчатися музиці.

Читайте також: Микола Іванович Вавилов - Дарвін XX століття

Цілком природним став шлюб Джузеппе з дочкою свого покровителя, Маргаритою Барецці. Музична кар'єра Верді складалася спочатку невдало - його перша, комічна опера "Король на годину", поставлена ​​в Ла Скала з тріском провалилася. Верді був так вражений, що вирішив ніколи більше не писати опер і просив директора Ла Скала розірвати з ним контракт. На щастя, директор виявився людиною розуміючим і добрим. Він умовив молодого композитора не зневірятися, і навіть дав йому лібрето для нової опери - "Набукко".

Положення Верді погіршувалася ще й тим, що в саме в рік свого провалу він пережив важку особисту трагедію - померла його улюблена дружина і маленькі син і дочка. Верді залишився один, та ще й обсвистаний публікою. Врятувала його робота. Нова постановка мала колосальний успіх. Душевні рани Верді затягнулися, до нього прийшла слава, а з нею - безліч замовлень. Композитор працював без сну і відпочинку.

Фото: AP

Розквіт його слави припав на 1850-60 роки. Саме в цей час він створює свою знамениту "трехзвездіе" - "Травіату", "Трубадура" і "Ріголетто". Одночасно тоді і починається зв'язок з оперною співачкою Джузеппіни Стреппоні. Понад десять років вони прожили поза шлюбом, поки, нарешті, спромоглися узаконити свої стосунки. Джузеппіна на той час залишила кар'єру, а Верді вже був знаменитий на весь світ. Незаконна зв'язок відкидала на обох тінь скандалу, але композитор звертав на це обставина мало уваги.

Знаменитого композитора буквально розривали замовленнями - уряду Єгипту, Італії, Франції і навіть далекої Росії. У 1861 році Верді отримав замовлення від російської Дирекції Імператорських театрів на оперу "Сила долі". Щоб керувати постановкою, Верді двічі приїжджав до Росії - побував і в Москві, і в Санкт-Петербурзі.

У 1873 році Верді пише одне з самих своїх велике значення не оперних творів - "Реквієм", присвячений італійському літератору Алессандро Мандзоні. Втрата цієї людини багато значила для починав старіти композитора. Верді взагалі, мабуть втомився від суєти і слави. Позначилися і роки напруженої роботи. Перебуваючи в самому розквіті свого таланти, Верді майже перестав писати музику.

Він разом з Джузеппіни, що стала, нарешті, його законною дружиною, віддалився в свій маєток і займався, в основному, обробкою своїх знаменитих опер. Звичайно, Верді не втрачав зв'язок зі світом музики, стежив за подіями і новими іменами. У 80 років у Верді знову прокинувся інтерес до Шекспіра. Верді пише свою останню, двадцять шосту, оперу - "Фальстаф", яка пройшла з неймовірним успіхом.

Але Верді решту життя свого життя - а прожив він ще вісім років - більше не створив жодної опери, як не просили його сучасники. Помер патріарх італійської опери 27 січня 1901 року. Знаменитого на весь світ композитора скромно поховали на міланському цвинтарі. Однак, згодом все-таки була виконана його остання воля: прах Верді та його дружини перенесли до каплиці міланського будинку престарілих музикантів, яким Верді заповів більшу частину коштів.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"