Модель проекту Національної бібліотеки, зібрана з конструктора, Фото: Вірджинія Варгольская, Чеське радіо - Радіо Прага Вісім років пройшло з моменту смерті чеського архітектора, на схилі віку вступило в бій за право на будівництво свого проекту на батьківщині, який в підсумку так і не виник. Проект Національної бібліотеки Яна Капліцкі, який виграв міжнародний конкурс, оголошений мерією Праги, став каменем спотикання, на думку фахівців - ганьбою для місцевих політиків в очах світової громадськості, а також просто історією з сумним кінцем. Від якої, однак, залишилося матеріальне втілення у вигляді ескізів і макета, а також двометрової моделі, зібраної з конструктора Lego. Її, крім іншого, можна побачити на виставці про творця Яні Капліцкі в одному з найбільш радикальних будівель чеської столиці - танці будинку.
Архітектор Ян Каплицький покинув Чехію після Празької весни в 1968 році. Згідно зі спогадами, лише з сотнею доларів в кишені і з декількома парами шкарпеток він прибув до Лондона, де молодий і талановитий архітектор без проблем знайшов роботу в архітектурних бюро, а пізніше заснував свою власну студію - стала легендарною сьогодні Future Systems. Мало кому відомо, що в рідній Празі він побудував всього лише одну маленьку будівлю - віллу в районі Добешіце, просту конструкцію, ще далеку від тих архітектурних форм, які прославлять його на весь світ. Ідеї та джерела натхнення Капліцкі і намагається показати виставка з трохи таємничою назвою JKOK, що відкрилася до 80-річчя архітектора, яке б відбулося в 2017 році. Що ж означає таємнича абревіатура, ми запитали у куратора виставки, історика мистецтв Ладислава Зигмунд-Лендера.
Ян Каплицький, Фото: Томаш Воднянскі, Чеське радіо «Виставка називається JKOK, тому що незадовго до її відкриття архітектор Ева Іржічна згадала спогад про те, як будучи ще юнаком Ян Каплицький в ранні 60-ті роки відвідав США, звідки дуже довго не посилав про себе вісточку. Його мати - відома художниця Іржіна Капліцкі, тільки через кілька тижнів отримала листівку, на якій було написано «Оk, JK», тобто - «Все добре, Ян Каплицький». Пізніше це стало своєрідним символом, знаком, підписом Капліцкі, яку ми використовували і в назві даної виставки. Це була особиста монограма Капліцкі, можна сказати, логотип », - пояснює куратор виставки.
Експозиція в танці будинку, організована колегою і близьким другом Капліцкі Евою Іржічной і Фондом Капліцкі, розділена на три частини. У першій частині представлені найвідоміші роботи архітектора, дочекалися втілення в реальності, а також вплинули на інших архітекторів. Крім проекту Національної бібліотеки, скандально відомої в Чехії, тут можна побачити макети та ескізи знаменитого медіальної Центру на поле для гри в крикет в Лондоні, підвісний міст, торговий центр в Бірмінгемі, а також відкрився 4 роки тому Музей Ензо Феррарі в Модені. «Головною метою - задумом цієї виставки було зробити щось відмінне від попередніх виставок про Яна Капліцкі. Так як виставки проходили і за життя архітектора, він сам в них брав участь, так і після його смерті було організовано кілька великих презентацій його спадщини. Здебільшого це були ретроспективи, що представляють його роботи - одна з таких виставок було організовано в центрі сучасного мистецтва DOX відразу після його смерті. З одного боку, нашим завданням було показати його творчість в цілому, показати все найвідоміше і важливе, все, що збереглося, але одночасно приступати до цього з трохи іншим поглядом », - пояснює концепцію виставки куратор.
Намисто, Ян Каплицький, Фото: Вірджинія Варгольская, Чеське радіо - Радіо Прага Задум розкривається в другій частині виставки, присвяченій нереалізованим задумом архітектора - футуристичним віллам, космічним шаттлам, музеям і центрам культури - тут можна переконатися в тому, що фантазія цього архітектора справді не відала навіть космічних меж, а також і те, наскільки побудовані проекти були по -своєму «приборкані» для земного життя. Були представлені роботи і поза терени архітектури - наприклад, дизайн меблів, посуду, а також жіночого одягу - Капліцкі ніколи не приховував свого захоплення жіночим тілом, що вплинуло і на багато архітектурні форми, використані автором. Остання частина експозиції розповідає про історію його сім'ї - батька-скульптора і художника Йозефа Капліцкі і матері архітектора, ілюстратора Іржіне Капліцкі.
«Всі попередні виставки, присвячені його спадщини, були складені хронологічно - сам Капліцкі досконально і систематично архівувати і нумерував свої проекти хронологічно. Однак для виставки в танці будинку ми хотіли трохи порушити цю системність, і замість цього розбити його роботи за темами. Тобто трохи акцентувати увагу на тому, що ці проекти (здійснені чи ні до теперішнього часу) нам говорять, які теми в них можна спостерігати. Що це не тільки скандальна історія Національної бібліотеки - «БЛОБ» на Літньо, але і безліч інших, службовців натхненням для сучасної архітектури ».
Скандальна історія з Національною бібліотекою звернула погляд чеської громадськості на архітектора, багато років відомого у всьому світі -крім його власної країни. При цьому для багатьох Капліцкі так і залишився лише творцем «восьминога» або «плями», як прозвали проект бібліотеки в народі. Тоді як в інших країнах ідеї архітектора, позначені як нео-футурістічекіе, вже довгі роки вважаються культовими:
Один з проектів Яна Капліцкі, Фото: Вірджинія Варгольская, Чеське радіо - Радіо Прага «Архітектура Капліцкі була архітектурою візіонера і нею залишиться, від цього нікуди не дітися. Ми не намагалися цьому перешкоджати і на нинішній виставці. Відмінність в сприйнятті його архітектури в Чехії і в світі, а саме в європейсько-американському світі, все ще відчувається. Наприклад по виставках - в минулому році тут була невелика презентація в Національному технічному музеї, тоді як у Франкфурті була організована велика виставка зі студією Archigram, що займається хай-тек проектами і модульним житлом ... Різниця досі відчувається, Капліцкі набагато більше прославився за кордоном, в Великобританії, в Європі і в Америці, де його сміливо ставлять в один ряд з Френком Гері і Захой Хадід, де його проектам була присвячена безліч публікацій, починаючи ще з 80-х років. Данина, яку ми до сих пір платимо після того, як тут він потрапив на загальний огляд через проект Національної бібліотеки. До цього тут він був відомий лише вузькому колу друзів, колег і теоретиків. Так що починаючи з 2007 року і до цих пір ми «відкриваємо» Капліцкі, до чого прагне і дана виставка », - пояснює різницю в сприйнятті архітектора за кордоном і в Чехії Ладіслав Зигмунд-Лендер.
Даниною визионерством також стало і те, що велика частина проектів Капліцкі так і залишилася на папері. Сам архітектор це прекрасно усвідомлював, але не бачив у цьому особливої проблеми - до кінця життя Капліцкі залишався ідеалістом. Як же з такою спадщиною працюють організатори виставки - простіше створювати експозицію про побудованої архітектурі або про задуми?
Проект Музею 21-го століття, Фото: Вірджинія Варгольская, Чеське радіо - Радіо Прага «Для нас було важливо показати саме ідеї Капліцкі, його оригінальні, революційні ідеї, які проникли як в побудовані, так і в не відбулися, проекти. Однак, чесно кажучи, організувати виставку нереалізованих проектів набагато простіше, ніж проектів вже створених, тому що у нереалізованих ми відштовхуємося лише від другорядного матеріалу - ескізів, малюнків, макетів. З будівлями все набагато складніше - сама будівля в галереї не перенесеш, тому необхідна підтримка фотографіями, візуалізаціями, відео - що трохи проблематично, так як ніщо не замінить початкове враження безпосередньо від самої будівлі ».
Ми розмовляли з істориком мистецтв Ладіславом Зигмунд-Лендер, куратором виставки JKOK, що проходить в будівлі Танцюючого будинку до середини березня 2017 року.
Як же з такою спадщиною працюють організатори виставки - простіше створювати експозицію про побудованої архітектурі або про задуми?