знижуємо градус

З 12 серпня в Білорусі знижують норми за рівнем алкоголю в крові у водіїв - з 0,5 проміле до 0,3

З 12 серпня в Білорусі знижують норми за рівнем алкоголю в крові у водіїв - з 0,5 проміле до 0,3 З 12 серпня в Білорусі знижують норми за рівнем алкоголю в крові у водіїв - з 0,5 проміле до 0,3. Чому не до абсолютного нуля?

в Білорусі про посилення цих норм почали говорити кілька років тому. З усіх п'яних водіїв, яких зупиняють працівники ДАІ, кожного четвертого (а це більше 6 тисяч осіб по всій республіці) оштрафувати неможливо: показник вмісту алкоголю в їх крові коливається між 0,3 і 0,5 проміле.

Приблизно 1,5 роки знадобилося, щоб проект відповідної постанови перетворився в підписаний Радою Міністрів документ. У тому числі і цей немаленький термін, під час якого проект проходив узгодження у керівників безлічі відомств, став причиною того, що в постанові № 497 від 14 квітня цього року фігурує цифра в 0,3 проміле, а не абсолютний нуль.

- Коли готувався документ, ми орієнтувалися на досвід Росії, де показник допустимого рівня вмісту алкоголю в крові водіїв дорівнював саме 0,3 проміле. Таким він залишався три роки і тільки навесні минулого року його вирішили звести до абсолютного нуля, - розповідає один з розробників проекту постанови № 497 Радміну головний нарколог Міністерства охорони здоров'я Республіки Білорусь Олексій Александров.

Падіння «алкогольних» цифр нині світова тенденція. У більшості країн водій повинен бути або абсолютно тверезим (0,0 проміле), або ледь напідпитку (тобто до 0,3 проміле). Хоча завідуюча амбулаторним відділенням Мінського міського наркологічного диспансеру Світлана Сивакова суттєвої різниці між сп'янінням в 0,5 проміле і 0,3 не бачить.

- І в тому, і в іншому випадку у водія концентрація уваги втрачається, реакції сповільнюються, готовність до екстрених дій знижується, - перераховує вона. - Причому по тому, наприклад, добу, в крові водія не залишиться алкоголю і прилад покаже 0,0 проміле, проте функції головного мозку, як і раніше можуть бути порушені. Там, де знадобиться моментально загальмувати, він зробить це за мить.

Однак багатьох водіїв ці деталі цікавлять набагато менше, ніж можливість дізнатися, скільки ж спиртного можна випити перед тим, як сісти за кермо, і не отримати штраф від ДАІ? Розраховувати дозу вважають за краще або за допомогою спеціальних програм в Інтернеті, або підглядаючи в поширені там же таблиці «Періодів повного виведення алкоголю з організму».

- Думаю, довіряти результатам таких програм і таблиць не варто, - висловлює думку Світлана Сивакова. - Вони містять усереднені значення. Наприклад, береться за аксіому, що в середньому за годину з організму виводиться 0,13 проміле алкоголю. Але це досить умовна цифра. Швидкість виведення алкоголю з організму у всіх різна. У кого-то відповідний фермент працює краще, у когось - гірше. Швидкість процесів метаболізму залежить навіть від пори року.

Практично всі медики зізнаються: будь їх воля, допустимий рівень алкоголю в крові водіїв вище абсолютного нуля не піднявся б. Адже, по суті, не тільки п'яний, але і ледь протверезілий людина - потенційний вбивця за кермом.

* Якщо п'яний водій попався співробітникам ДАІ перший раз, його позбавляють прав на три роки і виписують штраф - від 525 тисяч до 1 мільйона 225 тисяч рублів. Усі наступні випадки протягом року загрожують порушенням кримінальної справи, і як підсумок - штраф, виправні роботи до двох років або арешт до шести місяців. Якщо виявиться, що у нетверезого водія на момент зупинки авто співробітниками ДАІ посвідчення водія вже вилучено, покаранням стане штраф від 875 тисяч до 1 мільйона 575 тисяч рублів.

Допустимий рівень алкоголю в крові водіїв в різних країнах (проміле):

0

Росія, Україна, Грузія, Молдова, Азербайджан, Чехія, Швейцарія, Угорщина, Словаччина, Хорватія.

0,2

Польща, Норвегія, Швеція.

0,4

Литва.

0,5

Латвія, Австрія, Данія, Нідерланди, Німеччина, Болгарія, Бельгія, Італія, Іспанія, Франція, Фінляндія, Португалія, Греція.

0,8

Великобританія, Ірландія, Мальта, Люксембург.

Однак багатьох водіїв ці деталі цікавлять набагато менше, ніж можливість дізнатися, скільки ж спиртного можна випити перед тим, як сісти за кермо, і не отримати штраф від ДАІ?