Після традиційного знайомства членів ЦМС з експозицією тематичної літератури, представленої співробітниками наукової фундаментальної бібліотеки університету, під керівництвом директора В.В. Боргова, було відкрито перше засідання ЦМС в новому навчальному році.
Голова Ради, перший проректор ВолгГМУ, професор В.Б. Мандриков в преамбулі до форуму декларував такі позиції.
Перш за все - сказано Віктором Борисовичем - кожен з представлених питань на порядку денному, було попередньо обговорено, за тиждень до засідання і вже тоді доповідачі були зорієнтовані тематикою акредитації. Далі голова надав перше слово завідуючої бібліотекою В.В. Боргова, яка доповіла про Бібліотечно-інформаційному забезпеченні навчального процесу - організаційно-методичні проблеми.
Доповідачка представила нормативну базу, а саме ФЗ «Про освіту в Російській Федерації» від 29.12.2012 №273-ФЗ, де повинні бути створені умови в організаціях, що надають освітні послуги для функціонування електронної інформаційно-освітнього середовища, що включає в себе електронні інформаційні ресурси, електронні освітні ресурси, сукупність інформаційних технологій, телекомунікаційних технологій, відповідних технологічних засобів і забезпечує освоєння які навчаються освітніх програм повному обсязі незалежно від місця знаходження учнів.
ФГОС ВО також говорить, що електронна інформаційно-освітнє середовище (ЕІОС) організації повинна забезпечувати:
- доступ до навчальних планів, робочих програм дисциплін (модулів), практик, до видань електронних бібліотечних систем і електронних освітніх ресурсів, що вказані в робочих програмах;
- фіксацію ходу освітнього процесу, результатів проміжної атестації та результатів освоєння основної освітньої програми;
- проведення всіх видів занять, процедур оцінки результатів навчання, реалізація яких передбачена із застосуванням електронного навчання, дистанційних освітніх технологій;
- формування електронного портфоліо учня, в тому числі збереження його робіт, рецензій і оцінок на ці роботи з боку будь-яких учасників освітнього процесу;
- взаємодія між учасниками освітнього процесу, в тому числі синхронне і (або) асинхронне взаємодії за допомогою мережі "Інтернет".
У зв'язку з вищевикладеним, Валентина Василівна озвучила локальний нормативний акт ВолгГМУ, який передбачає реалізацію положення про забезпечення бібліотечно-інформаційними ресурсами освітніх програм ФГБОУ ВО ВолгГМУ МОЗ Росії.
Були представлені освітні ресурси бібліотеки: друкований фонд, електронні повнотекстові видання (власні ЕБС ВолгГМУ і підписні), ЕБС-Консультант студента, ЕБС-Консультант лікаря, ЕБС-Лань (колекція «Інженерні науки»), ЕБС-elibrary (періодичні видання). Сказано про бібліотечну і інформаційному забезпеченні основної освітньої програми. Загострено увагу, високою аудиторії, на проблемах, які доповідачем бачаться в необхідності:
- актуалізації списку основної та додаткової літератури робочих програм дисциплін (РПД) і робочих програм практик (РПП)
- розміщення в ЕБС ВолгГМУ всіх РПД і РПП
- повної оцінки КНИГОЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЬ РПД і РПП
- регулярних заявок від кафедр на книго-комплектування за незабезпеченими дисциплін
Секретарем ЦМС був зачитаний проект рішення: 1. Розглянути і погодити питання про додаткове придбання доступів до нових колекцій в ЕБС «Консультант студента» та ін. ЕБС; 2. Завідувачем кафедрами посилити контроль за актуалізацією РПД і РПП закріпленими за кафедрами; 3. Завідувачем кафедрами подавати у встановлені терміни заявки на комплектування бібліотечного фонду за тематикою РПД і РПП закріпленими за кафедрами; 4. деканату спеціальностей і напрямків підготовки передавати в бібліотеку для розміщення в ЕБС ВолгГМУ pdf-файли РПД і РПП не пізніше 30 днів після актуалізації програм. Останній був прийнятий, без коректив, одноголосно.
Другим був доповідь начальника Центру Інформаційних Технологій к.т.н., доцента С.А. Безбородова, який доповів про « Напрямках реалізації проекту Електронний університет ».
Сергій Олександрович докладно висвітлив наступне. Електронне навчання можна трактувати, як злиття сфер освіти, тренінгу та інформації. Поняття Електронного університету (ЕУ) фактично відображає новий щабель у розвитку дистанційних та он-лайн форм навчання. Особливе значення електронне навчання набуває для післявузівської освіти і програм перепідготовки. Найбільш затребуваними в найближчому майбутньому будуть такі засоби доставки електронної освіти як відеопрограми, інтерактивне відео, інтернет. З початком використання цифрових комунікацій і стільникових пристроїв сучасний світ набуває багатство освітніх можливостей для кожного, в будь-який час і в будь-якому місці. Не має значення яким є механізм доставки інформації - основним ключовим моментом є контент і той матеріал, з яким знайомиться студент. У всіх проектах ЕУ випливає певний постійний попит на контент навчальних курсів. Це ключовий момент в успіху ЕУ, в якому економічна конкуренція відіграє велику роль. Ідея електронних курсів і дистанційного навчання широко впроваджується в колективах кафедр відповідних ВНЗ.
С.А. Безбородов проілюстрував огляд електронних форм вищої освіти:
- безкоштовні електронні освітні ресурси.
- гібридні організації з елементами благодійництво та комерції
- класичні університети, що розширюють свої онлайнові та дистанційні програми навчання
- комерційні освітні компанії
- посередницькі (представницькі) компанії, альянси, об'єднання
- навчальні портали
- корпоративні віртуальні університети
- електронні університети
Розповів про передумови створення електронних університетів. Це перш за все - потреба в довічне освіту, підвищення кваліфікації, перепідготовки кадрів, зростаюча конкуренція ринку вищої освіти (демографічний спад, конкуренція за бюджетне і позабюджетне фінансування) і використання інформаційних технологій (ІТ) в сфері вищої освіти. Для досягнення практичної віддачі від застосування ІТ важливим є якомога більш ретельна розробка концепції та проекту електронного університету. Необхідна інтеграція різних областей економіки, бізнесу, політики, інформаційних технологій. Слід розуміти не тільки технологію освітнього процесу, а й інформаційну технологію, фінансові технології, політичні та маркетингові технології.
Електронні університети стають економікою, що швидко областю електронного навчання і привертають дедалі більшу увагу уряду, фонди, компанії і самі університети.
Мета електронного університету - вирішення проблеми освіти для потенційних замовників (студентів) найбільш гнучким і найбільш економічним способом. Основним завданням ЕУ є створення технології бізнесу, яка максимально поєднує інтереси учасників проекту сфери електронної освіти.
Російський електронний університет повинен поставити завдання конкуренції на глабольном ринку освітніх послуг і завоювання певної частки цього ринку. Якість освіти в електронному університеті не повинно відрізнятися від якості освіти он-лайн університетів. Електронний університет повинен мати високоякісний бренд, а його диплом - міжнародно визнаним сертифікатом якості знань і умінь студента.
Електронний університет це не просто електронне або дистанційне навчання, а це вид електронного бізнесу. ЕУ не може розглядатися у відриві від комерційної сторони, а може реалізуватися як віртуальний еквівалент повноцінного університету з усіма його цілями, функціями і вирішуваних завдань. Основа ЕУ - це дизайнери курсів, викладачі, методика і курси. На відміну від класичного університету в електронному університеті до можливостей і професійних якостей викладача додаються інші викладачі, які беруть участь у створенні курсу, студенти, інші ресурси комп'ютерні ресурси мережі, інформаційні потужності, знання всього людства, що в цілому являє собою якийсь інформаційний мегауніверситет. ЕУ повинен дозволити студентам працювати в своєму власному темпі і за своїм розкладом. Співробітники повинні виділяти незайняті години для синхронного або взаємодії зі студентами в реальному часі. Важливою частиною ЕУ повинна стати роль консультанта по вибору того чи іншого курсу в залежності від запитів студента, зі створення індивідуальної програми навчання, з практичної застосовності тієї чи іншої спеціальності, з працевлаштування.
Обов'язковим елементом ЕУ повинні стати електронна академічна наука, електронні дослідження і включати в себе додаткову освіту, послуги підготовки і обслуговування студентів через портал університетського містечка.
Для того, щоб ЕУ стали життєвим освітнім засобом необхідно вирішити ряд організаційних питань (маркетингове визначення цільової аудиторії, правові питання та соціальні аспекти), а також деякі технічні завдання (проблеми достовірності передачі знання, якого навчають студенту).
Проект рішення прийнято одноголосно, без змін. 1. Затвердити план реалізації проекту «Електронний університет». 2. Призначити підрозділом, який відповідає за реалізацію проекту «Електронний університет» ЦДіВОТ ВолгГМУ. 3. Розробити і запланувати витрати на реалізацію проекту «Електронний університет».
Після коментарів розлогого доповіді головуючим, далі, була надана трибуна проректору з навчальної роботи С.В. Поройскому з співавт., Які дали інформацію в доповіді « Результати оцінки повноти подачі освітніх програм на офіційному сайті ВолгГМУ з позиції існуючих вимог ».
Сергій Вікторович загострив увагу присутніх на таких фактах. Відповідно до Федерального закону від 29.12.2012 № 273-Ф3 «Про освіту в Російській Федерації», освітні організації повинні забезпечувати відкритість і доступність інформації про свою діяльність за допомогою забезпечення розміщення відомостей в інформаційно-телекомунікаційних мережах, в тому числі на офіційному сайті освітньої організації в мережі «Інтернет». Постанова Уряду Російської Федерації від 10.07.2013 № 582 (ред. Від 07.08.2017) «Про затвердження Правил розміщення на офіційному сайті освітньої організації в інформаційно-телекомунікаційній мережі" Інтернет "та оновлення інформації про освітню організації». Правила розміщення на офіційному сайті освітньої організації в інформаціоннотелекоммунікаціонной мережі «Інтернет» і оновлення інформації про освітню організації затверджені. Наказ Рособрнадзора (від 29.05.2014 № 785) «Про затвердження вимог до структури офіційного сайту освітньої організації в інформаційно-телекомунікаційній мережі« Інтернет »і формату представлення інформації», який визначає структуру офіційного сайту освітньої організації, визначає формат надання на сайті обов'язкової до розміщення інформації про освітню організації і регламентує створення спеціального розділу «Відомості про освітню організації». Додаток до листа Рособрнадзора (від 25.03.2015 № 07-675) «Методичні рекомендації подання інформації про освітню організації в відкритих джерелах з урахуванням дотримання вимог законодавства в сфері освіти (для освітніх організацій вищої освіти)», яке формулює вимоги законодавства і визначає систематизацію інформації на офіційних сайтах освітніх організацій, регламентує її інформативність і доступність.
Доповідач нагадав, що «Положення про сайті ВолгГМУ», визначає порядок розміщення інформації на офіційному сайті ВолгГМУ в інформаційно-телекомунікаційній мережі «Інтернет» і про оновлення інформації, що стосується освітньої організації. Акцентовані особливо значущі пункти: 2.4 Відповідальність за достовірність, своєчасне розміщення і оновлення інформації на сторінках структурних підрозділів ФГБОУ ВО ВолгГМУ МОЗ Росії покладається на керівників структурних підрозділів; 2.5 Оновлення нормативних правових документів, локальних нормативних актів ФГБОУ ВО ВолгГМУ МОЗ Росії, розміщених на Сайті, здійснюється не пізніше 10 робочих днів після внесення в зміст документів змін. Оновлення новинної інформації на Сайті здійснюється не рідше 1 разу на тиждень.
Для контролю виконання директив було створено комісію з контролю вмісту та роботі з сайтом ВолгГМУ (М.Я.Ледяев, Н.Г.Паньшін, Т.С.Дьяченко).
Співдоповідачами (професор М.Я. Ледяев, доцент Н.Г. Паньшін) дана докладна оцінка сайту ВолгГМУ на сьогоднішній день. Михайло Якович надав аналіз відповідності «кафедральних сторінок» Положення про сайті ФГБОУ ВО ВолгГМУ МОЗ Росії (Наказ ректора від 14.03.2018 №371-КМ) п.п. 3.6.2-3.6.5. Вказані основні, і відразу виявляються, порушення. Помічник ректора за якістю закликав колег до уніфікації та стандартизації інтерфейсу кафедральної інформації. В термін до 16 листопада 2018 року, всім структурним підрозділам - 1) перевірити актуальність інформації, 2) перевірити відповідність посилань змістом.
Микола Геннадійович докладно виклав результати перевірки сайту ВолгГМУ і пояснив, що відомості, розміщені про університет, використовуються при державній акредитації освітньої діяльності. В автоматичному режимі оцінюється більш половини акредитаційних показників на відповідність ФГОС ВО і аналіз достовірності інформації, поданої до державної акредитації. Крім того, відомості використовуються для аналізу відповідності змісту офіційних сайтів встановленим вимогам в рамках контрольно-наглядових заходів і різних моніторингів системи вищої освіти.
Проведення Рособрнадзора планових і позапланових перевірок освітніх організацій вищої освіти на предмет наявності інформації про освітню організації на офіційному сайті і її відповідності пропонованим вимогам чинного законодавства дозволило виявити ряд порушень.
З метою підготовки ВолгГМУ до державної акредитації 2019 року і приведення сайту університету у відповідність до вимог Рособрнадзора був організований відділ електронного документообігу та придбано спеціальне програмне забезпечення «Модуль збору даних для спеціального розділу сайту освітньої організації вищої освіти», яке відповідає чинним законодавчим актам.
Згідно з Вимогами до структури офіційного сайту освітньої організації в інформаційно-телекомунікаційній мережі «Інтернет» і формату представленої на ньому інформації дане програмне забезпечення формує спеціальний розділ офіційного сайту ВолгГМУ «Відомості про освітню організації» зі відповідними підрозділами.
- Основні Відомості
- Структура и органи управління освітньою організацією
- документи
- Освіта
- освітні стандарти
- Керівництво. Педагогічний (науково-педагогічний) склад
- Матеріально-технічне забезпечення та оснащеність освітнього процесса
- Стипендії та інші види матеріальної ПІДТРИМКИ
- Платні освітні послуги
- Фінансово-господарська діяльність
- Вакантні місця для прийому (перекладу)
Інформація подається в текстовому и табличному форматі, что Забезпечує ее автоматичності обробка (машінозчітуваній формат) з метою повторного использование без попередня Зміни ЛЮДИНОЮ. Всі сторінки офіційного сайту містять спеціальну html-розмітку, що дозволяє однозначно ідентифікувати інформацію, яка підлягає обов'язковому розміщенню на сайті. Дані, розмічені зазначеної html- розміткою, доступні для перегляду відвідувачами сайту на відповідних сторінках спеціального розділу.
На сьогоднішній день на офіційному сайті ВолгГМУ розміщений спеціальний розділ «Відомості про освітню організації». Заповнюваність даними програмного забезпечення з вищої освіти становить 100%.
Центральний методичний рада постановляє: 1.Обеспечіть своєчасність, структурованість і повноту ведення розділів сайту як невід'ємної частини системи зовнішнього позиціонування і зовнішньої оцінки діяльності ВолгГМУ. 2.Возложіть персональну відповідальність на керівників підрозділів ВолгГМУ за достовірність, актуальність і своєчасність розміщення інформації в своїх підшефних розділах сайту. 3.В термін до 16 листопада 2018 року перевірити актуальність інформації розміщеної на кафедральних сторінках сайту ВолгГМУ, забезпечити її структурованість і актуальність відповідно до Положення про сайті ВолгГМУ.
Доцент В.Л. Загребин зі співавторами, доповнив порядок денний повідомленням про QR-коді в видавничої діяльності університету . Дав детальну розшифровку та реалізації цього виду видання.
Доцент Є.В. Горелик представила до затвердження, які пройшли редакційно-видавнича рада, матеріали, призначені для використання в навчальному процесі та тиражування.
На закінчення голова ЦМС, професор В.Б. Мандриков висловив глибоке задоволення з приводу підсумків проведення засідання і побажав плідної роботи з підготовки до майбутньої акредитації.
Голова ЦМС, перший проректор, професор В.Б. Мандриков,
начальник УМО, професор А.І. Краюшкин,
секретар ЦМС, доцент Е.В. Горелик.
Фото: В.Н.Морозкін