Журнал Міжнародна життя

Нинішній 2012 рік багатий на ювілеї та ювілейні дати. Колектив Державного дитячого театру балету «Алмази Якутії» ось вже 25 років успішно здійснює свої творчі плани і радує вдячних глядачів цікавими постановками та прем'єрами. Театр став візитною карткою Мірнінского району і надбанням Республіки Саха (Якутія). У 1994 році Дитячий театр балету отримав статус державного і став філією Якутського коледжу культури і мистецтва. Юні мірнінци успішно отримують спеціальне хореографічну освіту, спрямоване на духовний розвиток.

«Алмази Якутії» - неодноразовий лауреат, дипломант, володар Гран-прі міжнародних фестивалів, який брав участь в культурній програмі ЮНЕСКО в Парижі. За чверть століття дитячому театру балету захоплено аплодували в Італії та Болгарії, Канаді та США, Франції, Німеччини та Швейцарії, в Іспанії та Португалії, Єгипті, Тунісі, Китаї і на Кіпрі. Про колектив захоплено відгукувалися такі майстри мистецтв, як І. Моїсеєв, О.Лепешінская, Н. Сац, А. Лієпа.

Багатий і різноманітний репертуар театру. У нього входять фрагменти класичних балетів: "Чіполіно" К. Хачатуряна, "Спляча красуня" і "Лебедине озеро" П. І. Чайковського, "Пахіта" і "Дон Кіхот" Л. Мінкуса, "Марна обережність" Ф. Герольда, "Попелюшка" С. Прокоф'єва, "Корсар" і "Жизель" А. Адана. До концертної програми входять танці народів світу і естрадне шоу на базі сучасних танців.

Театр прибув до Москви 7 квітня і вже ввечері цього ж дня полетів до Франції на французько-російський фестиваль "Сезони російської мови і літератури у Франції 2012" з метою пропаганди культури Росії, а також ідей миру та інтернаціоналізму в ряді міст Франції. Тільки для журналу «Міжнародне життя» МЗС РФ художній керівник Державного дитячого театру балету «Алмази Якутії» Тетяна Рахманіна дала спеціальне інтерв'ю разом зі своїми учнями. Педагог і головний балетмейстер, заслужений діяч мистецтв Республіки Саха (Якутія) Тетяна Миколаївна працює в театрі з перших днів його існування (1987), є однією з його творців. А з 1996 року очолює трупу.

Міжнародна життя: Тетяна Миколаївна, у театру велика і унікальна історія: в цьому році йому виповнюється 25 років. Що встигли зробити за цей час? Кажуть, що він так само популярний в Мирному, як і унікальний кар'єр «Мир»! До речі, хотілося б Вас попросити уявити читачеві місто Мирний - це ж так далеко!

Наше рідне місто Мирний - місто алмазодобитчіков. Ми, творчі люди, звичайно, мало розуміємо в цій промисловості, тому розповідати про неї зараз не будемо. Діти, які займаються у нас, - діти алмазодобитчіков. Тому, звичайно, ми вдячні, що акціонерна компанія «АЛРОСА», яка займається у нас видобутком алмазів, дає можливість нам брати участь і в цьому міжнародному фестивалі у Франції. Цей фестиваль багато значить для нас і для наших дітей, так як багато наших діти навіть жодного разу не були в Москві. Різниця в часі між Москвою і Мирним - 6 годин. І летіли ми в Москву теж 6 годин. У нас зараз вже майже вечір, а у вас день тільки починається - 10 годин ранку. Така різниця в часі, звичайно, дуже віддаляє. Уявіть, на якому ми відстані знаходимося від всіх центрів. Природно, наш театр балету - це родзинка всієї Якутії. У нас в колективі немає професійних артистів, тільки діти, випускники нашого театру.

Міжнародна життя: В Дитячий театр балету приймають для навчання і підготовки дітей ще з дошкільного віку, хоча театр спеціалізується на дорослому виді мистецтва - на балеті. Всі знають, що балетом починають займатися з раннього дитинства, але це важка праця. Маленькі артисти театру досягають великої рівня майстерності і не дарма носять горду назву «Алмази Якутії». Розкажіть, будь ласка, про специфіку дитячого балету в вашому театрі.

Специфіка полягає в тому, що навчання у нас починається раніше, ніж в хореографічних училищах, де танцювати на пальцях починають тільки з 10 років. У 5 років до нас приходять на засідання підготовчої групи, 6 років - друга підготовча група, 7 років - 1 клас. У 8 років вони вже починають проходити екзерсис на пальцях, і до 10 років виділяються здібні діти, які можуть танцювати на пуантах. Взагалі, у нас є ціла програма підготовки: перший підготовчий рік, другий рік (кожна дитина займається своїм по зростанню). І танцюємо ми по-дитячому, ми не танцюємо по-дорослому. Хоча у нас майстерність на високому рівні.

Наші вистави йдуть без антракту. Якщо дорослий спектакль може складатися з трьох актів і двох антрактів, то наші спектаклі загальною тривалістю 60-65 хвилин йдуть без антракту, і всім це дуже подобається. Ми все робимо «під дітей»: намагаємося опускати, уникати, наприклад, такі педантичні сцени, як епізоди вбивства або смерті, робити їх не дуже помітними, при цьому зберігаючи суть класики. Музику ми беремо веселу, життєрадісну. У нас же і юний глядач, і молоді шанувальники.

Ми намагаємося в свої приїзди до Москви відвідувати Великий театр. Коли недавно ми дивилися постановку "Чіполіно" К. Хачатуряна в Великому, звичайно, мимоволі порівнювали з нашої. В репертуарі нашого театру "Чіполіно" К. Хачатуряна все-таки виглядає органічніше. Коли діти грають «свій вік» і танцюють «свої дитячі партії», написані для свого віку, - це зовсім інше враження. Звичайно, у Великому театрі приголомшливе освітлення, ми тільки мріємо про таке для наших вистав.

Міжнародна життя: Познайомте, будь ласка, нашу читацьку та Інтернет-аудиторію з найпопулярнішими юними артистами, улюбленцями публіки, їх викладачами!

Наприклад, випускниця 2012 року - Рита Голуб. Вона відіграє провідну роль Білосніжки в прем'єрі цього року - спектаклі на музику К. Хачатуряна «Білосніжка і сім гномів». Глядачі були захоплені виставою. Але і ми теж дуже старалися донести образ, зшити красиві костюми. За цими фотографіями можна побачити це.

За цими фотографіями можна побачити це

У минулому році вона танцювала партію в «Половецьких танцях» з опери «Князь Ігор» О. Бородіна. Я вважаю, що Рита випускається дуже гідно, станцювавши цю сольну партію в «Білосніжку». Вона протанцювала в театрі 12 років, прийшовши до нас, в балетну школу, в п'ять років, почавши ще в підготовчій групі. І ось, після балетної школи, опинившись в балетному театрі, вона завершує свою кар'єру у нас в 17 років. Віддавши мистецтва балету стільки часу, Рита, природно, має характер, талантом і красою - всі переваги. Тому що недостойний людина ніколи б не закінчив школу нашого театру. Цього року Рита також закінчує школу з поглибленим вивченням англійської мови: вона вчиться майже на всі п'ятірки (у неї тільки 2 четвірки!). Що буде далі з Ритою? Ким вона буде, куди виведе її дорога-доля? Напевно, зараз не зможе відповісти і вона сама ...

Напевно, зараз не зможе відповісти і вона сама

- «Це насправді дуже важко: поєднувати успішне навчання і добре танцювати», - говорить сама Маргарита. - «Але я просто далі не уявляю своє життя без танців і балету!»

»

Наші діти взагалі дуже розумні: хлопчики теж вчаться без трійок, не тільки дівчатка. По-іншому у нас в колективі бути і не може! Наприклад, Діма Трофимов, який випускається через два роки (він також бере участь у виставі «Білосніжка і сім гномів»), робить у нас верхні підтримки. Чи не кожен хлопчик робить такі підтримки в 15 років!

У нас свій пошивний цех, звукорежисер і концертмейстер. З цього всього і складається наш театр. У колективі театру працюють майстри, віддані своїй справі, молоді фахівці, випускники, які дарують свою душу, любов і талант юним артистам та глядачам. Нас постійно супроводжують у поїздках троє майстрів-художників по костюмах. Ми приділяємо велику увагу нашим сценічним костюмам. Ось, наприклад, ці пачки були спеціально замовлені для вистав «Лебедине озеро» П.Чайковського та «Дон Кіхот» Л. Мінкуса в спеціалізованій фірмі «Гришко». (На фото юні артистки театру з костюмами).

Міжнародна життя: В світі добре відомий російський балет. Ваш театр не виняток і має міжнародне визнання. Як ваші артисти з «алмазів» стають «діамантами» і як потім розвивається їх життя в мистецтві?

Хтось йде танцювати в театр, хтось надходить в інститут культури в Києві або інші інститути Москви, пов'язані з культурою, або в ВНЗ Санкт-Петербурга, Краснодара (там хороша балетна трупа) та інших міст по всій Росії. І все закінчують навчання. Хтось стає лікарем ... Повторюся, що в будь-якому випадку, наші випускники - люди у всіх сенсах гідні.

Міжнародна життя: Ви часто гастролюєте за кордоном. Де вас краще приймали, і яка зустріч з глядачами запам'яталася найбільше?

Ми беремо участь у міжнародних фестивалях. Нам всюди кричать «Браво!», В будь-якій країні, де ми були, чуємо це слово. Але у гастролей і свої складності. Наприклад, зараз ми вже два дні в роз'їздах і не займаємося екзерсисом. А треба займатися кожен день, щоб танцювати на полупальцах. Наші практичні заняття хореографією йдуть 6 днів в тиждень. Іноді ми місяцями, 2-3 місяці можемо працювати взагалі без вихідних, тому що в неділю звичайно то концерт, то наш спектакль, то зведена репетиція. Складність полягає в тому, що займаються у нас діти-школярі. Тому у нас 2 зміни: ранкова і вечірня, а в неділю доводиться робити зведені репетиції. Ось так працюють наші дітки ... І нам є, що показати: дуетні (парні) і бальні танці, народні, сучасні ... Але, звичайно, класичний танець є основним в нашому театрі балету.

Міжнародна життя: Сьогодні ви летите до Франції. Які зустрічі вас там чекають? Яку програму ви представите глядачеві? Хто буде вашим глядачем в цій країні на цей раз?

Зараз ми їдемо на Міжнародний російсько-французький фестиваль мистецтва під патронажем Мерії Парижа, за підтримки Російського центру науки і культури в Парижі, Міжнародного центру «Inter France», в рамках сезонів російської мови і літератури у Франції 2012. Вимоги до участі в фестивалі - тільки класичні номери на музику радянських композиторів. Насичена програма фестивалю включає в себе відвідування визначних пам'яток Парижа, Версаля, Марселя, замків Луари (місто Тура) з 7 по 16 квітня 2012 року включно.

Примітка «Міжнародної життя»: Все це також стало можливим і завдяки Міжнародному до омітету фестивалів «Життя міст», який проводить великий цілорічний цикл фестивалів, проектів міжнародних програм та навчальних семінарів в різних країнах світу, і займається цією роботою вже 20 років ( www.interfestival.ru ).

Міжнародна життя: Дитячий театр «Алмази Якутії», безумовно, вносить свій важливий внесок в розвиток народної дипломатії, сприяє зближенню людей на планеті. Як Ви вважаєте, Ваша юнацька народна дипломатія допомагає офіційної дипломатії Росії встановлювати більш міцні зв'язки між країнами? Розкажіть про цікаві факти та прикладах Вашої народної або, як ще її називають, громадської дипломатії. Мені здається, що діти в більшій мірі є посланниками миру і злагоди, ніж дорослі!

У нас виключно позитивні діти, які сіють тільки позитив. А вивчаючи танці народів світу, юні артисти наближаються до світової культури. Звичайно, хлопцям цікаво, як живуть їхні однолітки за кордоном. Мова мистецтва - це мова світу, він вирішує багато питань відразу. Коли виходять гарні хлопці з посиланням любові і добра, зрозуміло, що ми приїхали з миром. Звичайно ж, вся публіка, яка, може бути, трохи насторожено ставиться до Росії, відразу відтає. Глядачі більше дізнаються про Росію, по-новому її відкривають. Наприклад, коли ми показуємо свої програми на фестивалях за кордоном, після кожного виступу до нас підходять місцеві жителі, туристи з Європи і дякують за натхненне мистецтво танцю, за подароване свято.

Щиро дякую Вам за інтерв'ю і можливість вперше познайомитися з таким унікальним творчим колективом юних артистів. Творчих успіхів вам і до нових зустрічей!

Фотогалерея

Що встигли зробити за цей час?
Що буде далі з Ритою?
Ким вона буде, куди виведе її дорога-доля?
Як ваші артисти з «алмазів» стають «діамантами» і як потім розвивається їх життя в мистецтві?
Де вас краще приймали, і яка зустріч з глядачами запам'яталася найбільше?
Які зустрічі вас там чекають?
Яку програму ви представите глядачеві?
Хто буде вашим глядачем в цій країні на цей раз?
Як Ви вважаєте, Ваша юнацька народна дипломатія допомагає офіційної дипломатії Росії встановлювати більш міцні зв'язки між країнами?