»ГОЛОВНА> До змісту номера
»Усі публікації автора
Липень, 2017 / Міжнародний науковий журнал
«Наука через призму часу» №4 2017
Автор: Кіжаєва Поліна Миколаївна, Студент 2 курсу магістратури
Рубрика: Юридичні науки
Назва статті: Державна служба і проблема визначення видів державної служби
953 раз
УДК 34
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА І ПРОБЛЕМА ВИЗНАЧЕННЯ ВИДІВ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ
Кіжаєва Поліна Миколаївна
Студент 2 курсу магістратури
Інституту сервісу, туризму і дизайну (філія) СКФУ
м П'ятигорськ
Анотація: У статті розглядається поняття і ознаки державної служби. Автор звертає увагу на складності з визначенням видів державної служби після введення з 1 січня 2016 року поняття «інші види державної служби. Автор робить висновок про необхідність доопрацювання законодавства в сфері регулювання державної служби.
Ключові слова: державний службовець, державна служба, федеральний закон.
Державна служба, безсумнівно, є найважливішою складовою успішного і збалансованого функціонування держави. Державні службовці, які займають різні посади в різних установах, реалізують свої обов'язки в інтересах своєї країни. Тим часом, дуже часто виникають труднощі з визначенням поняття «державна служба» і далеко не кожна людина розуміє, кого можна відносити до державних службовців.
Основним законом у сфері державної служби є Федеральний закон «Про систему державної служби Російської Федерації», який визначає державну службу, як професійну службову діяльність громадян Російської Федерації із забезпечення виконання повноважень:
- Російської Федерації;
- федеральних органів державної влади, інших федеральних державних органів;
- суб'єктів Російської Федерації;
- органів державної влади суб'єктів Російської Федерації, інших державних органів суб'єктів Російської Федерації;
- осіб, що заміщають посади, встановлювані Конституцією Російської Федерації, федеральними законами для безпосереднього виконання повноважень федеральних державних органів;
- осіб, що заміщають посади, встановлюються конституціями, статутами, законами суб'єктів Російської Федерації для безпосереднього виконання повноважень державних органів суб'єктів Російської Федерації [4].
У юридичній літературі можна знайти безліч визначень і підходів до поняття «державна служба». Так, відомий радянський і російський юрист, доктор юридичний наук Д.М.Овсянко визначає державну службу, як «вид суспільно корисної професійної службової діяльності», в основі якої лежить мета сприяння реалізації завдань і функцій конкретного державного органу, служби, організації, в якій службовець проходить службу [7, с.41].
Старілов Ю.Н відводить державній службі визначальну роль в системі державного управління і визначає даний інститут як «найважливіший адміністративно-правовий інститут, якому в системі адміністративно-правового регулювання відведена роль« локомотива », призначеного для забезпечення« руху »державного управління» [9, с. 12].
Найбільш традиційним вважається визначення державної служби, запропоноване В. М. Манохіним: «Державна служба являє собою одну зі сторін (частин) діяльності держави по організації і правовому регулюванню особового складу державних органів та інших державних організацій, а також сама діяльність цього особового складу - державних службовців щодо практичного і безпосереднього здійснення завдань і функцій держави »[6, с. 67].
Державна служба як вид трудової діяльності відрізняється наступними ознаками: державно-владний характер, впорядкованість, узгодженість, спрямованість, що досягається завдяки чіткому правовому регулюванню державної служби [5, с. 110].
Законодавець відносить до державної служби державну цивільну службу, військову службу і державну службу інших видів, при цьому два останні види служби називають федеральної державної службою.
У Федеральному законі РФ від 27.07.2004 № 79-ФЗ «Про державну цивільну службу» цивільний державний службовець визначається як «громадянин, який взяв на себе зобов'язання щодо проходження цивільної служби. Цивільний службовець здійснює професійну службову діяльність на посаді цивільної служби відповідно до акта про призначення на посаду і зі службовим контрактом і отримує грошове утримання за рахунок коштів федерального бюджету чи бюджету суб'єкта Російської Федерації »[2].
У 2015 році замість поняття правоохоронна служба було введено поняття «служба інших видів». Разом з тим, це поняття досить обтічно і не уточнено в законодавстві. Федеральний закон «Про систему державної служби Російської Федерації» не містить визначення поняття даного виду служби. Однак, слід також уточнити, що в Федеральному законі від 13 липня 2015 р N 262-ФЗ «Про внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації в частині уточнення видів державної служби і визнання такою, що втратила силу частини 19 статті 323 Федерального закону« Про митне регулювання в Російській Федерації »кілька разів замість словосполучення« правоохоронна служба »вжито« федеральна державна служба, пов'язана з правоохоронною діяльністю »[10, с. 56]. З чого випливає висновок про те, що до державної служби інших видів відноситься державна служба, яка здійснюється в органі, пов'язаному з правоохоронною діяльністю.
Можна виділити наступні ознаки правоохоронної діяльності відносяться:
1. захист прав і законних інтересів громадян, юридичних осіб, держави від протиправних посягань;
2. здійснення на основі закону в особливій формі, яка передбачає підстави, чітку послідовність і порядок здійснення окремих дій;
3. здійснення спеціально уповноваженими законом суб'єктами, наділеними особливим статусом;
4. здійснення від імені держави і зв'язок із застосуванням заходів державного примусу [8, с. 15].
Таким чином, до державної служби інших видів, в першу чергу, відноситься служба в:
- прокуратурі;
- Слідчому комітеті РФ;
- в органах внутрішніх справ;
- в митних органах;
- в управліннях та органах, які виконують кримінальні покарання у вигляді позбавлення волі;
- в федеральної протипожежної служби;
- у військах національної гвардії особи, які мають спеціальні звання поліції [11, с. 57].
Також варто відзначити, що поняття «військовослужбовець» по-різному трактується в пенсійному та військово-соціальному законодавстві. Так, згідно з Федеральним законом «Про державне пенсійне забезпечення в Російській Федерації» до військовослужбовців віднесені прокурорські працівники, співробітники Слідчого комітету Російської Федерації, співробітники митних органів Російської Федерації, співробітники податкової поліції, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, співробітники установ і органів кримінально-виконавчої системи [3], а у Федеральному законі «Про військовий обов'язок і військову службу» дані категорії не названі в качес тве військовослужбовців [1].
Підводячи підсумки, варто зазначити, що на сьогоднішній день державна цивільна служба є найбільш врегульованим з правової точки зору і систематизованим за переліком посад видом державної служби. Відносно військової служби та державної служби інших видів ці питання ще належить вирішити. Слід конкретизувати поняття «інших видів служби» і визначити, які категорії службовців і посад відносяться до військової служби, а які в службі інших видів.
Список літератури:
- Федеральний закон від 28.03.1998 N 53-ФЗ (ред. Від 01.05.2017) «Про військовий обов'язок і військову службу» // Відомості Верховної РФ, 30.03.1998, № 13, ст. 1475.
- Федеральний закон від 27.07.2004 N 79-ФЗ (ред. Від 03.04.2017) «Про державну цивільну службу Російської Федерації» // "Парламентська газета", № 140-141, 31.07.2004.
- Федеральний закон від 15.12.2001 N 166-ФЗ (ред. Від 03.07.2016) «Про державне пенсійне забезпечення в Російській Федерації» (зі зм. І доп., Вступ. В силу з 01.01.2017) // Відомості Верховної РФ, 17.12.2001, № 51, ст. 4831.
- Федеральний закон від 27.05.2003 № 58-ФЗ (ред. Від 23.05.2016) «Про систему державної служби Російської Федерації» // Парламентська газета. - № 98, 31.05.2003.
- Катаєва В.І., Родіонова А.Б .. Державна служба як специфічна сфера діяльності державних службовців в системі державного управління // Матеріали іванівських читань, № 1 (6). - 2016 - С. 108-113.
- Манохин В. М. Служба і службовець в Російській Федерації. Правове регулювання. М., МАУП, 1997. - 296 с.
- Овсянко Д. М. Державна служба Російської Федерації: Учеб. посібник. - 3-е изд., Перераб. і доп. - М .: МАУП, 2005. - 287 с.
- Правоохоронні органи Російської Федерації: Підручник для академічного бакалаврату / Под ред. В.М. Бозрова. М .: Юрайт, 2015. - 424 с.
- Старілов Ю.Н. Адміністративне право - на рівень правової держави Воронеж: Изд-во Воронеж. держ. ун-ту, 2003. - 120 с.
- Шайхатдінов В.Ш. До питання про державну службу інших видів // Бізнес, менеджмент і право. - 2016. - № 3-4. - С. 55-57.
Коментарі: