Звання "Мати-героїня Республіки Тива" присвоєно 14 матерям Туви

14 матерям, які народили і гідно виховали 10 і більше дітей, вчора була вручена медаль Мати-героїня Республіки Тива 14 матерям, які народили і гідно виховали 10 і більше дітей, вчора була вручена медаль "Мати-героїня Республіки Тива".

Державна нагорода була заснована в кінці минулого року.

Разом з медаллю нагородженої покладається і одноразова грошова винагорода в 220 тис. Рублів.

Офіційний старт Року Сім'ї в Туві було дано на Новорічному Балу Голови Уряду Республіки Тива в грудні 2007 року. На ньому були відзначені перші 10 матерів-героїнь.

Вчора в Будинку уряду їм була також вручена і медаль, відлита на замовлення Туви в Монетному дворі Вчора в Будинку уряду їм була також вручена і медаль, відлита на замовлення Туви в Монетному дворі. Листи подяки та пам'ятні подарунки були вручені 55 зразковим родинам республіки. Враховувалися не стільки "сімейний" стаж, скільки увагу, що надається в сім'ї вихованню дітей, активну участь в житті рідних підприємств і організацій, села, району.

"У нас величезна інтернаціональна сім'я, - каже режисер Кизильскій ТЮГу Айла Чадамба. - У мене сім братів і сестер і Я. Сім і Я. Ми всі дуже дружні і працьовиті. Майже всі члени нашої родини присвятили себе роботі з дітьми. Ось зараз мене чекають 30 дітей, моїх тюгівців. Спасибі за свято і надану увагу ».

У числі відзначених державною нагородою "Мати-героїня Республіки Тива" і учасниця Великої Вітчизняної війни та праці 84-річна Віра Чульдумовна Байлак , Яка народила і виховала 10 дітей.

Вона пішла на фронт, коли її первістку не справдився і рік. У військкоматі 18-річну дівчину з цієї причини "забракували". До військкомату прийшли батьки і сказали: "Нехай дочка допомагає воювати з фашистами, а ми її сина виховаємо" і Байлак взяли в добровольчий ескадрон Тувинської народної республіки, котрий звільняв взимку 1944 року місто і села України від німецької окупації. Про сміливості молодої тувінкі, виявленої в боях під селом Деражно (Україна), м Рівне, сьогодні розповідають музейні стенди в українських селах. Вона пішла на фронт, коли її первістку не справдився і рік

Сьогодні Віра Чульдумовна продовжує вести аратських господарство, виховує 24 онука і 20 правнуків.

Молода сім'я Долаани і Віталія Монгуш з селища Черба Кизильскій району прибула в Кизил на урочисте вшанування зі своїми дітьми - восьмирічної Ангирак, і трирічним Шорланом. У їхній родині очікується поповнення. Долаана і Віталій - молоді педагоги Чербінской середньої школи. Молода сім'я Долаани і Віталія Монгуш з селища Черба Кизильскій району прибула в Кизил на урочисте вшанування зі своїми дітьми - восьмирічної Ангирак, і трирічним Шорланом «Ми планували вийти до керівництва республіки з дітьми, дуже готувалися до цього, але наш Шорлаан залишився сьогодні без тихої години заснув прямо в залі, довелося залишити його з сестрою, і самим вийти на вручення нам листа-подяки главою республіки Шолбаном Кара-оолом» - розповідають молоде подружжя.

На Форумі матерів, що пройшов у Музично-драматичному театрі, нагороди матерям були вручені і від недавно створеного в республіці фонду "Мама" .

На фото: ветеран війни і праці, легендарна санітарка добровольчого ескадрону Віра Чульдумовна Байлак і Шлюбні Кара-оол

Медалі "Мати-Героїня Республіки Тива" удостоєні:

1. Байлак Віра Чулдумовна (дзун-хемчицький кожуун), 84 роки. Народила і виховала 10 дітей. Має почесне звання «Заслужений працівник сільського господарства РТ». Керує 43 роки аратських господарством села Хайиракан. Виховує 24 онуків і 20 правнуків.

2. Монгуш Серен Байировна (м Кизил), 84 років. Народила і виховала 10 дітей. Серен Байировна є одним із засновників с. Сагло, очолювала ланка обробників-жінок будівельної бригади. Для зміцнення дружніх зв'язків і добросусідських відносин з Монголією під її керівництвом побудовані будівлі школи і медпункту в с. Сагіли Монгольської Народної республіки.

3. Монгуш Чанчип Сегбелдеевна (сут-хольський кожуун), 81лет. Народила і виховала 10 дітей. Цього року Чанчип Сегбелдеевна з чоловіком Санчай-оол Шираповічем 3 зазначила золоте весілля - 50 років з дня одруження. Їхня донька Монгуш Сугдер Санчай-ооловна - заслужений працівник охорони здоров'я Республіки Тива.

4. Дари-Хоо Карбии Хомушкуевна (Бай-Тайгинський кожуун), 78 років. Народила і виховала 10 дітей. У вільний час захоплюється вишивкою і шиттям, вона майстерна рукодільниця по виготовленню повсті, вчить молодь відродженню давніх національних традицій. У 2006 році в республіканському Наадиме юрта сім'ї Дари-Хоо зайняла 1-е місце серед кожуун республіки. У 2007 році в кожуун Наадиме з ініціативи Карбии Хомушкуевни команда з с. Шуй зайняла 1-е місце по виготовленню повсті, вітью мотузки і виготовлення тувинської «Талган».

5. Куулар тара Бюрбюжеповна (Овюрскій кожуун), 75 років. Народила і виховала 12 дітей. Брала участь в змаганнях республіки зі стрільби, завойовувала почесні місця. 25 років пропрацювала технічкою в Відділі внутрішніх справ Овюрского кожуун.

6. Тулуш Орбан Ондаровна (Сут-Холькій кожуун), 71 років. Народила і виховала 10 дітей. Свою трудову діяльність розпочала в господарстві батьків, допомагала розвести худобу. Багато років пропрацювала в Кизил-Тайгінской 8-річної школи.

7. Монгуш березня Яндараевна (Тандинський кожуун), 68 років. Народила і виховала 10 дітей. Свій трудовий шлях розпочала в 1959 році різноробом радгоспу «Перемога» Тандінского району. За високі виробничі показники щодо збереження поголів'я, настригу вовни їй присуджували звання «Переможець соціалістичного змагання».

8 8. Монгуш Чечек-киць Канчиир-ооловна (Барун-Хемчицький кожуун), 68 років. Народила і виховала 10 дітей. 29 років працювала чабаном. Діти Чечек-киць Канчиир-ооловни з малих років привчені до праці, особливо з вирощування худоби, ведення особистого підсобного господарства, 4 з них організували аратських селянське господарство.

9. Іргіт Ак-киць Сутсуг-Коковна (Овюрскій кожуун), 67 років. Народила і виховала 10 дітей. Іргіт Ак-киць Сутсуг-Коковна - переможець республіканського конкурсу «Жінка року» в номінації «Жінка-Мати - 2002».

10. Монгуш Олександра Дундеріковна (сут-хольський кожуун), 62 роки. Народила і виховала 12 дітей. Протягом 27 років працювала санітаркою. Незважаючи на безперервну трудову діяльність, вона зразково виховала 12 дітей гідними людьми республіки. Старший син Монгуш Аяс Чилбак-ооловіч - підполковник міліції, начальник курсу Навчального центру Міністерства внутрішніх справ по РТ. 10 Син Монгуш Аян-оол Чилбак-ооловіч - майор міліції у відставці, ветеран ОМОН, син Монгуш Аян-оол Чилбак-ооловіч - майстер національних інструментів. Олександра Дундеріковна виховує 27 онуків.

11. Тюлюш Зоя Чамияновна (Овюрскій кожуун), 58 років. Народила і виховала 10 дітей. Зоя Чамияновна 25 років пропрацювала кухарем в дитячому саду. За гарне навчання та зразкову виховання неодноразово отримувала почесні грамоти, похвальні листи школи с.Хандагайти.

12. Ооржак Тетяна Тандуповна (сут-хольський кожуун), 52 роки. Народила і виховала 10 дітей. Ооржак Тетяна Тандуповна свою трудову діяльність розпочала в радгоспі «Суть-Холь» завідуючої аптекою радгоспу. Вона працьовита, творчий і люблячий свою працю працівник.

13. Оюн Світлана Ноокаевна працює технічкою МОУ СЗШ с. Соснівка (Тандинський кожуун). Їй 47 років. Народила і виховала 10 дітей. Оюн Світлана Ноокаевна 13 свій трудовий шлях почала помічником чабана. З 1995 року працює технічкою в школі с. Соснівка.

14. Монгуш Клара Андріївна (Тандинський кожуун), 56 років. Народила і виховала 10 дітей. Тандинський кожуун. 22 роки працювала старшим кухарем, сторожем у дитячому піонерському таборі «Орлятко». Клара Андріївна весела, життєрадісна, працьовита, енергійна і завжди дає потрібні і корисні поради молодим батькам. Разом зі своєю сім'єю займається вирощуванням особистого підсобного господарства, має земельну ділянку для пасовищ і сінокосіння.