Звіт про реалізацію соціальної програми «Бібліотека як простір для духовно-морального виховання сільських школярів»

Назва організації-одержувача субсидії: Автономна некомерційна організація духовного відродження та зміцнення моральних цінностей «Жінки Смоленщини»

Назва програми: «Бібліотека як простір для духовно-морального виховання сільських школярів»

Розмір субсидій: 80 000 рублів

Терміни реалізації програми діє до: 2017 рік

ПІБ та контактну інформацію керівника соціальної програми:

Азаренкова Людмила Петрівна, (4812) 380814

ОПИС ЗМІСТУ виконану роботу

Реалізований АНО «Жінки Смоленщини» спільно з партнерами МБУК «Рославльський МЦБС» і МБУК «Єльнинсько МЦБС» проект «Бібліотека як простір для духовно-морального виховання сільських школярів» спрямований на духовно-моральне просвітництво сільських школярів, шляхом залучення до читання класичної російської літератури. Крім того, поповнення бібліотечних фондів сільських бібліотек Рославльского і Ельнінского районів сприяло активізації просвітницької діяльності сільських бібліотек та створення умов для підвищення інтересу до читання літератури у дітей і молоді.

Благоотримувачі проекту- школярі сільських шкіл Рославльского і Ельнінского районів - змогли познайомитися з кращими зразками класичної російської і православної літератури, вибирали для читання сподобалися книги, взяли участь в конкурсі дитячих творчих робіт «Православна книга». Свої рекомендації щодо вибору книг з урахуванням віку та індивідуальних особливостей давали шкільні педагоги і бібліотекарі.

Свої рекомендації щодо вибору книг з урахуванням віку та індивідуальних особливостей давали шкільні педагоги і бібліотекарі

В рамках реалізації проекту була проведена наступна робота:

  1. У червні 2017 р АНО «Жінки Смоленщини» спільно з партнерами проекту МБУК «Рославльський МЦБС» і МБУК «Єльнинсько МЦБС» був сформований і затверджений загальний перелік книг для поповнення бібліотечних фондів сільських бібліотек Рославльского і Ельнінского районів духовно-моральної літературою (Додаток 3.1. ). Спочатку до цього переліку увійшло 162 найменування книг - це російська класична, художня, дитяча, православна і сучасна література.
  2. У липні 2017 р АНО «Жінки Смоленщини» провело переговори з 5 книгарнями міста Смоленська. За результатами переговорів в якості постачальника книжкової друкованої продукції був обраний книжковий магазин «Родник», який надав оптимальне комерційну пропозицію по асортименту можливих для замовлення книг і знижку в розмірі 10%. В результаті, на початку серпня 2017 р АНО «Жінки Смоленщини» за рахунок коштів субсидії і за рахунок власних коштів придбало у ТОВ «Магазин« Родник »157 примірників книг на суму 43 859 (сорок три тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять) гривень 00 копійок. Крім того, станом на 01.08.2017 р АНО «Жінки Смоленщини», в рамках проведеної благодійної акції «Подаруй книгу бібліотеці», зібрало у населення художню літературу в кількості 51 шт. на суму 7 460 (сiм тисяч чотири сотні шістдесят) гривень 00 копійок.
  3. У липні 2017 р МБУК «Рославльський МЦБС» і МБУК «Єльнинсько МЦБС» був затверджений список сільських бібліотек (по три від кожного району), які візьмуть участь у проекті і проведуть культурно просвітницькі заходи (Додаток 3.2.).
  4. На початку вересня 2017 р АНО «Жінки Смоленщини» було передано МБУК «Рославльський МЦБС» і МБУК «Єльнинсько МЦБС» 208 примірників книг на загальну суму 51 319 (п'ятдесят одна тисяча триста дев'ятнадцять) гривень 00 копійок (копії актів про безоплатну передачу книг додаються ).
  5. В кінці вересня 2017 року в трьох бібліотеках МБУК «Рославльський МЦБС» і МБУК «Єльнинсько МЦБС» пройшли 6 культурно-просвітницькі заходи:

- У Екімовічской сільській бібліотеці для учнів старших класів МБОУ «Екімовічская середня школа» було проведено духовно - пізнавальна година «Храми Росії». Всього на заході були присутні 45 осіб. Провідна, завідуюча бібліотекою Наталія Іванівна Кургузова познайомила школярів з історією православних храмів і їх зовнішньому пристроєм. Краєзнавець Олена Сергіївна Гречина розповіла про храмах Рославльском землі, про ченців - пустельників: про Феофану і Микиті, які були зараховані до лику святих. Учитель школи Микола Іванович Євтихія, не раз водив школярів по святих місцях, на могили ченців - пустельників, поділився своїми цікавими враженнями про ці походах.От настоятеля Екімовічского храму Воздвиження Хреста Господнього отця Олексія діти дізналися про хрестовокупольних традиціях Росії, а також про історію місцевої церкви .До заходу була оформлена книжкова виставка «У Великих храмів Росії» і виставка дитячих творчих робіт «Храми Росії». В ході заходу діти читали вірші та уривки прозових творів на православну тему.

- У Прігорьевской сільській бібліотеці для учнів 6-х, 7-х, 8-х та 9-х класів МБОУ «Прігорьевская середня школа» було проведено годину православ'я «Преподобний Сергій Радонезький Чудотворець». Всього в заході взяло участь 40 осіб. Запрошений настоятель Казанської-П'ятницької церкви отець Андрій розповів про великого святого - Сергія Радонезького, про те, що вже сотні років в самому серці Росії, в Московській області, на горі Макіївці, височить монастир, Божого обитель, Троїце-Сергієва Лавра, заснована колись то відлюдником Сергія Радонезького. Продовжила захід вчитель російської мови та літератури Лісовська Таїсія Костянтинівна. Вона зазначила також, що життя Сергія Радонезького, небесного покровителя вчителів та учнів, особливо близька їм. Також школярі відповіли на питання мультимедійної вікторини і читали вірші про великого святого. На закінчення ведуча зробила бібліографічний огляд літератури книжкової виставки «Джерела духовності. Житія святих ».

- У Савеевской сільській бібліотеці, філія № 32 МБУК «Рославльський МЦБС», для учнів 4 - 9-х класів МБОУ «Савеевская основна школа імені Героя Радянського Союзу М.С.Добриніна» був проведений літературно-духовний годину «Петро і Февронія. Історія вічного кохання ». На заході був присутній 21 осіб. Мета заходу - формування у школярів інтересу до історії православ'я, традицій російського народу. Фахівцями бібліотеки дітям була представлена ​​барвиста презентація з розповіддю житія православних святих - князя Петра і княгині Февронії, здавна шанованих в Росії, стали зразками подружньої вірності, розказана легенда про їх незвичайною, взаємної любові та сімейне щастя ще за життя. Школярі дізналися, що в Росії 8 липня відзначається один з найдобріших і чудових свят - День сім'ї, любові і вірності. Це День пам'яті святих чудотворців, благовірних і преподобних подружжя Муромських князів Петра і Февронії. У висновку було зроблено огляд літератури книжкової виставки «Свята історія Петра і Февронії».

У висновку було зроблено огляд літератури книжкової виставки «Свята історія Петра і Февронії»

- У Лапінський сільській бібліотеці-філії пройшли гучні читання «Недарма пам'ятає вся Росія ...» за книгою Михайла Юрійовича Лермонтова «Бородіно». У 2017 році вірша російського поета виповнилося 180 років, а також 205 років Бородінського бою. Бібліотекар Рослякова Ніна Іванівна познайомила юних користувачів з історичними подіями того часу. Для читань в бібліотеці була оформлена книжкова виставка «В той день зазнав ворог чимало». В ході заходу діти читали твір Михайла Лермонтова, а потім із задоволенням взяли участь у вікторині, де показали хороші знання з історії Росії. В кінці заходу юні читачі відзначили, що вірш «Бородіно» виховує патріотизм і мужність в кожній людині, яка любить Росію і пишається своєю Батьківщиною. У заході взяло участь 10 осіб.

- У Теренінской і Новоспаському сільських бібліотеках відбулися уроки історії про Великий російською князя, правителя і полководця Олександра Невського.

Бібліотекар Теренінской сільської бібліотеки Костромова Е.А. в рамках заходу «Олександр Невський - особистість нації» познайомила присутніх з життям і долею російського князя, крім того учасники заходу обговорили спірні питання в його біографії - співпраця з Ордою, боротьбу за владу, тиск на Новгород. У виконанні Сергєєвої Є.Б. пролунав уривок з твору К. Симонова «Льодове побоїще». Сьогодні вдячна пам'ять про князя А. Невському є невід'ємною частиною російської традиції. Він канонізований Російською православною церквою в лику благовірних. Всього в заході взяло участь 15 осіб.

Всього в заході взяло участь 15 осіб

У Новоспаському сільській бібліотеці-філії пройшов захід, присвячений дню пам'яті Олександра Невського - «Світле сонце Русі». Ім'я великого князя - одне з найславетніших в історії нашої країни, світлих і улюблених російським народом. Підтвердженням служить підсумок конкурсу «Ім'я Росії», що пройшов у 2008 році. Народним голосуванням ім'я Олександра Невського було вибрано «Ім'ям Росії». Він багато працював для російської землі. Молодому князеві довелося вирішувати надзвичайно складні завдання і битися з багатьма ворогами, з усіх боків насідали на Русь. Великий інтерес у хлопців викликала розповідь бібліотекаря про Невській битві (1240 року) і битві на Чудському озері (1242 г.), що увійшла в історію під ім'ям Льодового побоїща, в яких брав участь князь зі своєю дружиною. Учасникам заходу також була розказана історія виникнення ордена Святого Олександра Невського, який був заснований в 1725 році, і ордена Олександра Невського, заснованого в липні 1942 року. До даного заходу була оформлена книжкова виставка «Святий воїн», де була представлена ​​література про Олександра Невського і його часу. В уроці історії взяло участь 8 осіб.

  1. В рамках проекту АНО «Жінки Смоленщини» був проведений конкурс дитячих творчих робіт «Православна книга». Школярам пропонувалося зробити творчі роботи в трьох номінаціях - «ЕСЕ», «ДОПОВІДЬ» і «СЦЕНАРІЙ». У конкурсі брали участь учні загальноосвітніх закладів Рославльского і Ельнінского районів Смоленської області. Учасники конкурсу повинні були відобразити в своїх творчих роботах прочитані книги, з якими вони познайомилися на культурно-просвітницьких заходах в рамках проекту. Діти успішно впоралися з поставленим завданням. У номінації «ЕСЕ» і в номінації «ДОПОВІДЬ» на конкурс було надіслано 8 робіт. Всі учасники конкурсу в листопаді 2017 року одержали від АНО «Жінки Смоленщини» грамоти, MP3-плеєри та флеш-носії.

Всі учасники конкурсу в листопаді 2017 року одержали від АНО «Жінки Смоленщини» грамоти, MP3-плеєри та флеш-носії

Недолік: Не було прислано жодної роботи в номінації «СЦЕНАРІЙ». Вважаємо, що відсутність творчих робіт в даній номінації пояснюється тим, що написання сценарію - складне завдання, яке вимагає вивчення додаткових спеціальних матеріалів. Включення номінації в конкурс було не до кінця опрацьоване організаторами.

  1. У вересні 2017 р АНО «Жінки Смоленщини» розробило анкету «Книга і читання в моєму житті». Силами бібліотекарів серед сільських школярів в жовтні-листопаді 2017 року було проведено анкетування, в якому взяли участь 87 дітей: в Рославльском районі 55 чоловік у віці від 7 до 17 років, в Ельнінского районі 32 людини у віці від 7 до 14 років.

Результати опитування показують, що дітям у вільний час найбільше подобається читати (57,5%) і проводити час з друзями (46%). Один раз в тиждень ходять в бібліотеку 35,6% опитаних, але в основному тільки коли «щось потрібно» - 37,9%. Найбільше діти при виборі книг для читання керуються рекомендаціями бібліотекарів (49,4%) і вчителів (31%). Опитування показало, що найбільшою популярністю користуються книги про подорожі, про природу, про тварин, а також казки, фантастика та фентезі. Половина школярів (49,4%) зазначила, що читання для них - це пізнання нового.

Оцінка результатів опитування: Проведене опитування показав нам, що дітям початкової ланки школи більше подобається проводити вільний час за читанням книг і з друзями. Більшість хлопців відзначили, що читання книги для них - це пізнання нового і необхідно для допомоги в навчанні. Однак, хлопці середнього і старшого ланки вважають за краще шукати інформацію в Інтернеті. Вони впевнені в універсальності Інтернету, вважають, що в ньому можна знайти інформацію на будь-яку тему. Перевагами Інтернету хлопці вважають те, що в ньому вони можуть легко знайти цікаву для них інформацію, що Інтернет економить їх час на підготовку до занять.

Серед особливо полюбилися книг старшокласники зазначив «Війну і мир» Л. М. Толстого, «Капітанську дочку» і «Дубровського» О.С.Пушкіна. Хлопцям середнього шкільного ланки полюбилися герої «Робінзона Крузо» Д. Дефо, творів про Гаррі Поттера автора Д.К.Роулінг, «Пригод Тома Сойєра» М. Твена. А наймолодшим школярам до душі казки О.С.Пушкіна, «Тимур і його команда» А. Гайдара, «Деніскині розповіді» В.Драгунского, «Незнайко в сонячному місті» Н.Носова. Деякі учні (7% опитаних) до улюблених жанрів літератури відносять також поезію.

Висновки: Ставлення до читання - важлива характеристика, і вона свідчить як про позитивне ставлення у школярів до читання, так і про те, що навчальні навантаження, разом з іншими факторами призводять до того, що відбувається відторгнення від читання в старших класах. Чим старше школяр, тим більше «ділове» читання за шкільною програмою »тіснить дозвільний, не залишаючи часу на читання улюблених книг і просто на можливість поміркувати над новою книгою, отримати радість від самого процесу вільного читання. В результаті узагальненого аналізу відповідей учнів, можна констатувати, що книга для деяких сучасних дітей перестала бути джерелом духовного зростання. Читання дітей стало суто «діловим», і книга для них, перш за все, джерело інформації. Інформаційне читання позбавляє дитину можливості самопізнання, збіднює його духовний світ. Цією тенденцією стурбовані іпедагогі, і бібліотекарі.

ОСНОВНІ ЦІЛІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

- Підготовка батьків дітей-інвалідів з проблем соціо-педагогічної та психологічної реабілітації та абілітації дітей-інвалідів;

- Визначення шляхів формування у дітей-інвалідів цілісної картини світу, захисту їх прав та інтересів;

- Розширення життєвого простору дітей-інвалідів по успішної реабілітації та абілітації дітей-інвалідів;

- Ознайомлення батьків дітей-інвалідів з положенням сучасного законодавства і практиками медичного та лікарського забезпечення, забезпечення дітей-інвалідів технічними засобами реабілітації;

- Підвищення батьківської компетенції, озброєння їх певним досвідом ефективністю використання ресурсу громадських організацій;

- Озброїти потрібною, корисною інформацією, практичними порадами по основним життєвим ситуацій, з якими стикаються батьки;

- Отримати компетентну відповідь керівництва Департаментами по освіті, охороні здоров'я, соціальної політики з проблем дітей;

- Формування у батьків дітей-інвалідів здатності організувати свою життєдіяльність з опорою на власні сили, досвід, знання;

- Єднання батьків дітей-інвалідів, їх згуртування в реабілітації та абілітації дітей-інвалідів, їх навчанні і вихованні;

- Обмін досвідом роботи;

- Ознайомлення батьків дітей-інвалідів з існуючими пільгами, посібниками, заходами підтримки, що надаються в Смоленській області в 2017 році.

- Ознайомлення батьків дітей-інвалідів з існуючими пільгами, посібниками, заходами підтримки, що надаються в Смоленській області в 2017 році

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ ЗА ПЕРІОД

Підсумки реализации проекту були підведені на зустрічі за участю представителей АНО «Жінки Смоленщини» та Управління освіти и Молодіжної політики адміністрації міста Смоленська з працівнікамі МБУ ДО «Центр додаткової освіти» м Смоленська, шкільних бібліотек міста Смоленська и районів Смоленської області. Учасникам заходу булу показана презентація проекту «Бібліотека як простір для духовно-морального виховання Сільських школярів», что відображає етапи реализации проекту, проведені заходи, значімість и необходимость ДІЯЛЬНОСТІ по духовно-моральному з освітою школярів. Бібліотекарямі булу відзначена такоже високий степень пізнавальності и зацікавленості школярів в участия в даного проекті. Особливо учні початкової школи з задоволений приходять в бібліотеку, ріються в книгах, беруть книги додому. Такоже, процес читання у маленьких чітачів проходити під контролем вчителів на уроках Позакласне читання. Шкільні бібліотекарі проводять пізнавальні години, екскурсії в бібліотеку, конкурси, вікторіні, виставки та інші культурно-Просвітницькі заходи. Всі Це дійсно підтрімують у дітей Інтерес до читання. Школярі СЕРЕДНЯ и старшого ланки более відвідують бібліотеку в пошуках книг, Які задані. Їх коло читання звужується, а вільне читання тепер более формується під впливи рекламних акцій, спілкування один з одним. Цьому ж починають слідувати і батьки, купуючи дитині книги, які необхідні тільки для навчання і ті, які «читають все»: дитячі детективи, жахи та інше «масове чтиво». Звужується не тільки коло читання, але коло спілкування про прочитане. Дорослі поступово самоусуваються від процесу розвитку дітей інтересу до книги, як раз в той період, коли це найбільш необхідно підростаючому підлітку.

За підсумком зустрічі, учасники одностайно прийшли до висновку, що захопити дитину читанням - завдання складне. Тут недостатньо лише бесід про користь читання. Важливо враховувати дитячу психологію, схильність до ігор, любов до свят, бажання проявити себе. Принцип в масовій роботі з дітьми - обов'язкове їх участь в підготовці і проведенню чого б то не було: бібліотечного уроку, свята і навіть огляду літератури. Таким чином, включається потужний стимул - особиста зацікавленість дитини.

У зв'язку з цим АНО «Жінки Смоленщини» досягнуто домовленості з Управління освіти і молодіжної політики Адміністрації міста Смоленська продовжити даний культурно-просвітницький проект спільно з МБУ ДО «Центр додаткової освіти» м Смоленська і бібліотекарями шкіл міста Смоленська. В даний момент вже розпочато підготовку проекту Положення про проведення бібліотечного шкільного фестивалю.

Заходи проекту нашили відображення:

- на сайті АНО «Жінки Смоленщини» (копії публікацій додаються)

http://women67.ru/news/336/

http://women67.ru/news/341/

http://women67.ru/news/347/

http://women67.ru/news/352/

http://women67.ru/news/363/

- на сайтах партнерів проекту МБУК «Рославльський МЦБС» і МБУК «Єльнинсько МЦБС»

http://elnya.library67.ru/konkursy/itogi-konkursa-po-proektu-biblioteka-kak-prostranstvo-dlya-duhovno-nravstvennogo-vospitaniya-selskih-shkolnikov-/

http://roslavl.library67.ru/gallery/uchastie-selskih-bibliote/

- на Порталі соціально орієнтованих некомерційних організацій
http: //www.нко67.рф/3163-zavershilas-realizaciya-proekta-biblioteka-kak-prostranstvo-dlya-duxovno-nravstvennogo-vospitaniya-selskix-shkolnikov/

http: //www.нко67.рф/3069-povedeny-itogi-konkursa-detskix-tvorcheskix-rabot-pravoslavnaya-kniga/

http: //www.нко67.рф/2944-v-selskix-bibliotekax-roslavlskogo-rajona-proshli-kulturno-prosvetitelskie-meropriyatiya/

http: //www.нко67.рф/2879-nachalas-realizaciya-proekta-biblioteka-kak-prostranstvo-dlya-duxovno-nravstvennogo-vospitaniya-selskix-shkolnikov/

- на загальнообласному новинному порталі «Наша добра Смоленщина» http: //нашадобраясмоленщіна.рф/smolen/elnia/nachalas-realizaciya-proekta-biblioteka-kak-prostranstvo-dlya-duxovno-nravstvennogo-vospitaniya-selskix-shkolnikov_45490

http: //нашадобраясмоленщіна.рф/smolen/roslavl/v-selskix-bibliotekax-roslavlskogo-rajona-proshli-kulturno-prosvetitelskie-meropriyatiya_48060

http: //нашадобраясмоленщіна.рф/smolen/elnia/v-selskix-bibliotekax-elninskogo-rajona-proshli-kulturno-prosvetitelskie-meropriyatiya_48687

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ ПО СОЦІАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ

В ході реалізації проекту «Бібліотека як простір для духовно-морального виховання сільських школярів» всі поставлені завдання по досягненню цілей проекту були виконані: поповнено бібліотечні фондибібліотек Ельнінского і Рославльского районів Смоленської області (бібліотекам передано на безоплатній основі 208 примірників книг); в 6 сільських бібліотеках Рославльского і Ельнінского районів проведено6 культурно-просвітницьких заходів за участю сільських школярів (139 осіб); залучено читання літератури не менше 120 школярів; Проте 200 сільських жителів отримали можливість користуватися доповненим фондомсельскіх бібліотек.

В ході проведених культурно-просвітницьких заходів школярі змогли познайомитися з кращими зразками класичної російської, художньої, православної літератури, змогли взяти прочитати сподобалися книги. Це сприяє розширенню їх кругозору, підвищенню особистого освітнього і культурного рівня, а також зміцненню традиційних православних духовно-моральних цінностей.

Проект є актуальним і затребуваним в даний час. Це пов'язано перш за все з тим, що сільським бібліотекам самим складно вирішувати одну з основних проблем своєї діяльності - комплектування фондів в умовах ринкових відносин, коли втрачено гарантії, що надаються державою, т. Е. Фінансування та централізоване Книгозабезпечення. Крім того, дитяче читання сьогодні - область, де також існує і продовжує накопичуватися безліч проблем. Книга для сучасних дітей перестала бути джерелом духовного зростання. Читання дітей стало діловим, книга стала для них джерелом інформації, який витіснять комп'ютер. І одним з найважливіших факторів, що впливають на дитяче читання, є доступ до книги. Книги повинні бути доступні дитині, а репертуар читання широкий і різноманітний. А що б інтерес до читання не згас, процес читання необхідно підтримувати, проводячи різні культурно-просвітницькі заходи.

Вважаємо, що проект реалізований успішно. Учасники культурно-просвітницьких заходів з інтересом брали в них участь. Завідувачі сільських бібліотек Рославльского і Ельнінского районів були вдячні за поповнення бібліотечних фондів. Робота в даному напрямку буде продовжена АНО «Жінки Смоленщини» і в 2018 році. Вже йде розробка плану спільних заходів з Управлінням освіти і молодіжної політики Адміністрації міста Смоленська, МБУ ДО «Центр додаткової освіти» м Смоленська і десятьма шкільними бібліотеками міста Смоленська.